8.9

TEST NUPRIME WR-100D. Kosztuje niewiele, potrafi sporo

1
NuPrime WR-100D zajawka

Nasza ocena

Jako streamer z DAC8.7
Jako transport plików dla zewnętrznego DAC9
Ogólna jakość brzmienie8.8
Funkcjonalność9.2
KLASA D (tanie startowe urządzenia do 2 tys. zł) Łatwy w obsłudze, bardzo funkcjonalny i ergonomiczny. Jako streamer z DAC brzmi bardzo przyzwoicie. Jako transport plików dla zewnętrznego DAC oferuje audiofilskie, naprawdę dobrej jakości brzmienie i może być pełnoprawnym źródłem muzyki.
8.9

Inaczej sprawy się mają w przypadku korzystania z Tidal Hi-Fi. Tutaj już można mówić o bardzo przyjemnym słuchaniu muzyki. Wolfson staje na wysokości zadania i to słychać bardzo wyraźnie. Muzyka jest prezentowana w sposób przyjemny, nienatarczywy, z lekko wygładzonymi konturami ale w sposób jak najbardziej rozdzielczy i wyraźny. Jak z budżetowego odtwarzacz CD.

NuPrime WR-100D brzmi w sposób nieco ocieplony, ale moim zdaniem nieprzesadnie. Takie brzmienie otrzymujemy głównie za sprawą góry pasma podanej w sposób łagodny i lekko zaokrąglony. Nie ma w niej za dużo blasku i iskier, ale jest na tyle wyraźna, że spokojnie słychać różnice w brzmieniu talerzy perkusyjnych.

Bas i średnica w NuPrime WR-100D prezentują się poprawnie, są w miarę naturalne, choć też czuć w nich lekkie ciepło i miękkość. Mogłoby być w tej prezentacji odrobinę więcej szczegółów i konturów dźwięków, ale nie jest źle. Głosy i instrumenty są wyraźne, nie zlewają się ze sobą. Muzyka brzmi przy tym w sposób obecny i namacalny, po audiofilsku.

Zaskakująco dobra była scena muzyczna. Przestrzeń jest wyraźnie nakreślona na szerokość, dźwięki są stabilnie i dokładnie umieszczone od lewej do prawej strony, na dobrych nagraniach dźwięk odrywa się od kolumn. Nieco gorzej jest z głębią, ale nie oczekujmy nie wiadomo czego od urządzenia za tak niewielkie pieniądze. Żadnych uwag nie miałem do dynamiki czy szybkości brzmienie – nie ma się do czego przyczepić. Rytm oddany jest naprawdę bardzo dobrze.

Celowo porównywałem brzmienie NuPrime WR-100D z płytami CD. W większości przypadków CEC okazywał się lepszym wyborem, ale tego można było się spodziewać – to zupełnie inne światy. Jednak mocno mnie zaskoczyło to, że w niektórych przypadkach NuPrime WR-100D i jego przetwornik wypadł lepiej! Zapewne chodzi o to, że te płyty zostały źle wydane lub zarejestrowany na nich master nie był najlepszy i dlatego pliki z Tidala zwyciężały porównanie. To jednak świadczy o tym, jaki potencjał drzemie w tym streamerze.

NuPrime WR-100D 2 OK

Test NuPrime WR-100D. Urządzenie powstało w kooperacji z firmą D-Stream i czasem występuje pod taką nazwą (fot. NuPrime)

Przekonałem się o tym podpinając NuPrime WR-100D pod zewnętrzny DAC wyjściem optycznym. W tym przypadku mówimy już o zdecydowanej poprawie brzmienia – to już było audiofilskie granie z klasą. Zewnętrzne przetworniki użyte do odsłuchu to R-28 oraz D-77 ze stajni Audio-GD. Mimo że dość wyraźnie różnią się od siebie sposobem prezentacji muzyki, to zarówno na jednym, jak i drugim DAC-u prezentacja wypadała okazale.

Każdy aspekt brzmienia uległ poprawie i to absolutnie nie podległo dyskusji. To nie były kosmetyczne zmiany. Przestrzeń nabrała głębi i rozmachu, brzmienie było bogatsze i jeszcze bardzie namacalne. poprawiła się klarowność muzyki i bardziej wyraźnie podane zostały wszystkie szczegóły. Dynamika i szybkość, kontrola i głębokość basu – wszystko było na poziomie przyzwoitego odtwarzacza CD. Świadczy to o tym, że NuPrime WR-100D jest naprawdę bardzo dobrym transportem plików z serwerów streamingowych i warto się nim zainteresować.

Podsumowanie

Jak pisałem na wstępie nie jestem – a może raczej nie byłem – zwolennikiem streamingu. Teraz już nieco inaczej na to spoglądam dzięki temu niewielkiemu urządzeniu. Myślę, że NuPrime WR-100D jest przeznaczony dla dwóch grup ludzi. Jedna to oczywiście użytkownicy serwisów streamingowych, ceniący sobie wygodę i łatwy dostęp do muzyki a chcący przejść na audiofilską jakość brzmienia. Zamiast słuchać jej z komórki czy komputera mogą bez kłopotu puścić ją na normalny zestaw stereo czy kina domowego ze znacznie lepszą jakością.

NuPrime WR-100D 1 OK

Test NuPrime WR-100D

Druga grupa to tacy jak ja kolekcjonerzy płyt, którzy przed zakupem kolejnego krążka w komfortowy sposób i przy dobrej jakości mogą posłuchać materiału, który ich interesuje. Dla nich jest to też pierwszy krok do grania muzyki z plików i przekonania się, że to nie jest takie straszne. Tym bardziej, że brzmienie NuPrime WR-100D jest naprawdę bardzo satysfakcjonujące. Muzykalne, niemęczące, z naprawdę dobrą przestrzenią, wystarczająco szczegółowe i dynamiczne. A w roli transportu z zewnętrznym DAC – już naprawdę na audiofilskim poziomie. Streamer może stać się pełnoprawnym źródłem dźwięku w zestawie audio. Ze względu na łatwość obsługi, funkcjonalność i walory brzmieniowe postanowiłem zostawić sobie to małe “pudełeczko” w domu na stałe. 
Michał Walczak, fot. wstereo.pl, NuPrime

Czytaj także:
Test serwera muzycznego Cocktail Audio X35
Test niedrogiego DAC Taga Harmony

System odsłuchowy:
Odtwarzacz CD: C.E.C. TL 51 XR
Zestawy głośnikowe: Audio Physic Virgo, Audiowave 171SE po modyfikacji.
Wzmacniacze: Gryphon The Tabu PRE/Tabu 2; Audiolab 8000Q + końcówka mocy Roksan Caspian.
Okablowanie:
głośnikowe: Tellurium Q Black II
sygnałowe: Tellurium Q Black XLR, Tara Labs Vector XLR, WIREWORLD Pulse (Mini Jack- RCA)
zasilające: Gryphon Headline, Audionova Orpheus
Listwa zasilająca: Supra MD 06-EU/SP

NuPrime WR-100D – odtwarzacz plików-streamer z DAC
Cena – 529 złotych
Dystrybucja – Rafko

Dane techniczne producenta:
Odtwarzacz strumieniowy
Typ przetwornika: Wolfson WM8988L
Wejścia: 1x Ethernet, 1x optyczne, 1x mini-Jack 3.5
Wyjścia: 1x mini-Jack 3.5Maksymalny pobór mocy5W
Obsługiwane formaty plików: AAC, ALAC, FLAC, LPCM, MP3, WAV
Bezprzewodowy streaming, Wi-Fi Direct
Serwisy strumieniujące: Quboz, Spotify, TIDAL, TuneIn
Sterowanie aplikacją mobilną
Waga: 0.15 kg
Wymiary: 130 x 30 x 80 mm

1 2

Jeden komentarz

  1. Tadeusz pisze:

    Witam

    Jak to pudelko dziala z laptopami z MacOS?
    Chodzi mi o to czy jak je kupie i podlacze przez Wifi to w kolumnach beda wszystkie dzwieki systemowe (czyli np. jak bede ogladal film na youtube pod Safari albo na facebooku) czy to dziala tylko na bazie specjalnej aplikacji i nie da sie tak zrobic zeby wszystkie dzwieki byly wysylane do wzmacniacza?

    dziekuje

Post a new comment