Nowe Gaudery już są w Polsce

0
SAM_6562

PREZENTACJA / GAUDER AKUSTIK I VITUS AUDIO / Prototypowe kolumny Gauder Berlina RC 8 już w Polsce. Nie ma ich jeszcze nawet na oficjalnej stronie producenta. Niektórzy mogli ich posłuchać na tegorocznej wystawie w Monachium. Jak zabrzmiały wielkie głośniki napędzane topową elektroniką Vitus Audio?

Gauder Berlina RC 8 mają zająć brakujące miejsce między modelami 7 i 9. Będą trzecimi od góry kolumnami wśród topowych produktów tej znanej niemieckiej firmy. Wykonanie i wykończenie – jak zwykle u Gaudera – na świetnym poziomie, choć ta kolorystyczna wersja dostarczona do odsłuchów złośliwym może przypominać siding. W naturalnej okleinie prezentowały by się zjawiskowo. Spasowanie elementów, położenie lakieru, wykończenie detali – rewelacyjne. Ale za takie pieniądze – cena nie jest jeszcze ustalona, będzie prawdopodobnie oscylować w granicach 40-50 tysięcy euro – należało takiego poziomu wymagać.

SAM_6560

Gauder Berlina RC 8 to duże, trójdrożne kolumny z pięcioma przetwornikami Accutona

Berlina RC 8 to duża trójdrożna konstrukcja oparta – jak w wielu głośnikach Gaudera – na ceramicznych przetwornikach Accutona. Bas obsługują aż trzy głośniki, jeden zajmuje się średnicą i jeden wysokimi tonami. Za pomocą zworek znajdujących się w tylnej części kolumn można regulować natężenie basu z zakresie kilku decybeli.

SAM_6563

Topowa amplifikacja Vitus Audio: stereofoniczna końcówka mocy i dzielony preamp

Do tak wymagających kolumn, których impedancja spada poniżej 2 ohmów, potrzebna była potężna amplifikacja. Dystrybutor dostarczył więc elektronikę Vitus Audio. Topowy przedwzmacniacz MPL 201, w którym oddzielono w osobnych obudowach sekcję zasilania i liniowego preampu oraz olbrzymią końcówkę mocy MP S 201. Szczególnie ta ostatnia robiła wrażenie. Oddaje ona przy 8 ohmach 700 watów mocy, a co ciekawe można ustawiać dwa tryby jej pracy: w klasie A/B i A. I przy obu ma taką samą moc! Dodatkowo jest możliwość ustawiania rodzaju brzmienia, które nazwano filmowo, m.in. 007 i Rambo. Za źródło posłużył dzielony odtwarzacz CD Reimyo z serii 777.

Jak zabrzmiały nowe Gaudery? Ekstremalny hi-end to granie dla wymagających słuchaczy, mający swój charakter i nie zawsze podoba się wszystkim. Trudno też oceniać brzmienie po niedługim odsłuchu. Pewne aspekty były spektakularne. Otwarcie dźwięku, skala i potęga brzmienia, przestrzenny rozmach robiły wrażenie. Jednocześnie brakowało moim zdaniem nieco namacalności i bezpośredniości muzyki. Zaskakujące było to, że ceramiczne przetworniki Accutona wcale nie były krzykliwe, ani zbyt dosadne czy twarde – co często się im zarzuca. Szczególnie kiedy końcówka pracowała w klasie A.

Maciej Stempurski
fot. wstereo.pl

>>>Test wzmacniacza Boulder 2110 / 2160. Wielki dźwięk

>>> Test u-JAYS. Słuchawki uniwersalne

Sprzęt do odsłuchu dostarczył dystrybutor, firma RCM Hi-Fi Atelier
Odsłuch dzięki uprzejmości SoundRebels

Brak komentarzy