Test Melodika BL40 MK II. Sprawdzą się

0
Melodika BL 40 MK II zajawka

Nasza ocena

Wysokie9
Średnica9.4
Bas8.5
Przestrzeń 8.7
Dynamika9
Przejrzystość i szczegółowośc9
Szukacie budżetowych kolumn za nieduże pieniądze? Posłuchajcie ich. Świetna średnica i góra pasma, dobra przejrzystość, rozdzielczość i bogactwo brzmienia, niezła dynamika. I do tego ciekawa stereofonia. Bardzo uniwersalne brzmienie
8.9

TEST / MELODIKA BL40 MK II / Poprzednia wersja kolumn polskiej firmy z Białegostoku radziła sobie na rynku bardzo dobrze. Przyszedł czas na zmiany. Modernizacji poddano przede wszystkim dwa z trzech przetworników, odświeżono też nieco wygląd przedniej ścianki tych niewielkich podłogowych zestawów. Jak radzą sobie budżetowe konstrukcje? Przeczytaj nasz test głośników Melodika BL40 MK II.

Melodika to stosunkowo młoda polska firma z Białegostoku – oficjalnie powołano ją do życia w 2010 roku. Stworzyli ją ludzie zajmujący się dystrybucją sprzętu instalacyjnego i komponentów audio, którzy postanowili swoje doświadczenie wykorzystać do stworzenia własnej marki. Pierwszymi produktami Melodiki były kable – model Purple Rain. Firma zaoferowała całą gamę tanich, ale dobrze wykonanych i nieźle brzmiących przewodów: od interkonektów i kabli głośnikowych do drutów instalacyjnych i całe gamy akcesoriów kablowych.

Później pojawiły się kolejne linie kabli i akcesoriów: Black & White, Gunmetal Edition i Brown Sugar. Tych ostatnich mieliśmy okazję posłuchać. Testowaliśmy kable głośnikowe single wire. Wypadły bardzo dobrze oferując dźwięk pełny, płynny, dociążony. Idealnie nadający się do ostrych i jasnych systemów.

Melodika rozpoczęła też przygodę z głośnikami. Po wykupieniu firmy Roth Audio białostocki producent stworzył własną markę głośników modyfikując i ulepszając oryginalne konstrukcje oraz tworząc nowe. Był to świetny zabieg – pozwolił firmie na stworzenie produktów w oparciu o sprawdzone rozwiązania, które klienci znali i akceptowali. Jednocześnie poprawił jakość i dystrybucję. I Melodika osiągnęła sukces. Dziś w ofercie są dwa zestawy podłogowe, dwa podstawkowe, kolumny efektowe (bipolarne), centralne, sub oraz pełne zestawy do kina domowego.

Test Melodika BL40 MK II – budowa

Do testu otrzymaliśmy najwyższy model Melodika BL40 MKII. Zaraz po wyjęciu z kartonów głośniki nie robiły wielkiego wrażenia. Niewysokie kolumny w czarnej okleinie wyglądały nieco przyciężko i mało finezyjnie. Głównie za sprawą długiej, biegnącej niemal przez cały głośnik maskownicy i jednolitego kształtu. Jednak w komplecie znajdują się podstawy z MDF-u. Sprytnie schowano je w pudełkach włożonych do piankowych wytłoczek zabezpieczających głośniki w kartonie. Po przykręceniu podstaw do kolumn, umieszczeniu całości na kolcach (też w komplecie) i zdjęciu maskownicy zestwy nabierają lekkości, charakteru i naprawdę mogą się podobać.

Melodika BL 40 MK II

Test Melodika BL40 MK II. Po postawieniu na cokołach i zdjęciu maskownic kolumny mogą się podobać (fot. wstereo.pl)

Melodika BL40 MKII to nieco zmodyfikowana wersja starszej, popularnej konstrukcji. Kształt pozostał ten sam, nadal głośniki są pokryte czarną okleiną, a górna ścianka i dół przedniej wykończono błyszczącym tworzywem. Z przodu znalazła się nazwa firmy. Kształt głośników nie jest prostopadłościenny – boczne ścianki są lekko zagięte. Maskownica montowana jest za pomocą plastikowych kołeczków. Skrzynkę wykonano z MDF i wytłumiono matą bitumiczną.

Średnie tony to największy atut tych kolumn. Zwraca uwagę przede wszystkim bardzo dobra rozdzielczość brzmienia

Najwięcej zmian widocznych jest pod maskownicami. Polskie kolumny to konstrukcja dwuipółdrożna i nowe są dwa przetworniki: średnioniskotonowy (z korektorem fazy) i niskotonowy. Oba mają po 16 cm średnicy i wykonano je z gęstszej plecionki z włókna szklanego koloru srebrnego. Ma to skutkować większą sztywnością membran i przenoszeniem większej ilości detali. Górę pasma odtwarza miękka, tekstylna, jednocalowa kopułka jedwabna.

Test polskim monitorów RLS Nereida II

Wymiana przetworników pociągnęła za sobą również nieco zmieniony sposób montowania ich do przedniej ścianki. Twitter otacza perforowana płaszczyzna z tworzywa, w poprzedniej wersji była srebrna, teraz otrzymała barwę czarną. Głośniki nisko i średniotonowy są otoczone ściętymi po bokach czarnymi pierścieniami. Całość sprawia bardzo estetyczne i solidne wrażenie.

Melodika BL 40 MK II 12

Test Melodika BL40 MK II. Dostępna jest tylko czarna wersja głośników (fot. wstereo.pl)

Melodika BL40 MKII jest konstrukcją typu bas refleks, spory otwór umieszczono na tylnej ściance. Poniżej znajdują się podwójne gniazda głośnikowe przyjmujące banany, widełki i gołe kable. Jak już wspomniałem z komplecie są masywne podstawy z kolcami umożliwiającymi wypoziomowanie kolumn. W tej cenie to fajny bonus.

Test Melodika BL40 MK II – brzmienie

Melodika BL40 MK II to niedrogie głośniki, które zaliczamy do cenowej grupy budżetowej (2-4 tys. zł). Często dźwięk, jaki wydobywa się z tych urządzeń, pełen jest kompromisów, a czasem ewidentnych błędów. Na szczęście polskie kolumny unikają tych drugich, a i kompromisy są jak najbardziej akceptowalne. Mało tego, podłogówki są tak “skomponowane”, że dają naprawdę dużo radości ze słuchania.

Ciąg dalszy na str. 2

1 2

Brak komentarzy