PMC wprowadza nową serię Twenty5i

0
PMC zajawka

NOWOŚCI / Zasłużona i znana nie tylko audiofilom brytyjska firma PMC wprowadza do swojej oferty całą serię nowych produktów. To kolumny PMC Twenty5i – „i” jak „improved”. W jej skład wchodzą dwie pary monitorów, trzy modele zestawów podłogowych a także głośnik centralny. Można więc zestawić z nich różne systemy stereo a także komplety do obsługi kina domowego lub wielokanałowego audio.

Professional Monitor Company (PMC) to firma o rodowodzie studyjnym założona przez Petera Thomasa z BBC i Adriana Loadera z FWO Bauch. Po okresie produkcji głośników tylko dla studiów nagraniowych weszli z powodzeniem na rynek audiofilski, choć wciąż zaopatruję studia i firmy zajmujące się masteringiem i postprodukcją telewizyjną i filmową. 

Charakterystyczną cechą głośników PMC jest linia transmisyjna zamiast bass refleksu do wzmacniania niskich częstotliwości. Brytyjska firma swoją konstrukcję linii nazwała ATL (Advanced Transmission Line) i opatentowała. Takie rozwiązanie ma też zastosowanie w najnowszej serii.

PMC 1

Nowa linia PMC Twenty5i oparta jest na wielokrotnie nagradzanej na całym świecie serii Twenty5. Na stronie wstereo.pl recenzowaliśmy te zestawy (test niewielkich kolumn podłogowych PMC Twenty 5.23 – TUTAJ).

Udoskonalone kolumny głośnikowe wchodzące w skład serii PMC Twenty5i („i” jak „improved”) wyposażone są w kilka nowych rozwiązań.

Wykorzystano nowoczesny przetwornik wysokotonowy stworzony we współpracy z firmą Seas, a stosowany w modelach serii „FACT”. Jest to miękka kopułka o średnicy 19mm otoczona grubym półwałkiem, co daje łączną średnicę 34 mm – cewka pracuje w ferrofluidzie. Takie rozwiązanie zapewnia lepsze rozpraszanie dźwięku, niższą częstotliwość rezonansową głośnika i większą wytrzymałość.

Nowa seria PMC Twenty5i ma całkowicie przeprojektowaną zwrotnicę, montowaną na „wojskowej” płytce z włókna szklanego, w której obniżono częstotliwość podziału między głośnikami wchodzącymi w skład modeli dwudrożnych z 1.8kHz do 1.7kHz – pozwoliła na to wymiana głośnika wysokotonowego. Dopracowano także zgodność fazy, polepszając współpracę między przetwornikami zwłaszcza w zakresie podziału.

PMC 3 PMC 2

Ulepszono też izolację znajdującą się między obudowami a trawersami (modele podłogowe), co przyczyniło się do eliminacji niepożądanych wibracji.

Zmieniono również wykończenie tylnej płyty, do której przymocowane są gniazda głośnikowe. Jest ona wykonana ze szczotkowanego aluminium, a nie z polerowanego aluminium, jak w poprzedniej wersji. We wszystkich modelach użyto głośników niskośredniotonowych z membraną z plecionki włókien szklanych „g-weave ™”, a także wyloty linii transmisyjnej „ATL™” o nazwie „Laminair ™”.

W skład Twenty5i wchodzą: dwa modele podstawkowe – Twenty5.21i, Twenty5.22i; trzy modele podłogowe – Twenty5.23i, Twenty5.24i i Twenty5.26i oraz głośnik centralny Twenty5Ci. Kolumny dostępne są w czterech wersjach wykończenia: Walnut, Diamon Black, Oak i White silk.

PMC Twenty5i „improved” – kolumny głośnikowe
Dystrybucja – EIC

Brak komentarzy