Jazz na Starówce 2016. Gwiazdy w Warszawie

0
foto koncert 1 lipca

KONCERTY / Stefano Bollani, Ulf Wakenius i Adam Bałdych to tylko największe gwiazdy kolejnego letniego festiwalu Jazz na Starówce. Na scenie rozstawionej na warszawskim rynku usłyszymy w tym roku także wykonawców inspirujących się muzyką cygańską i flamenco. Na co warto się wybrać?

22. Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce rusza 1 lipca o godzinie 20, jednak koncert inauguracyjny odbędzie się w studiu polskiego radia im. Lutosławskiego przy ul. Modzelewskiego 59. Na biletowanym koncercie (cena 70 zł) usłyszymy wielką gwiazdę włoskiego jazzu – Stefano Bollaniego. Ten znakomity pianista nagrywający między innymi dla słynnej wytwórni ECM zagra ze swoim “duńskim trio”: Jesperem Bodilsenem na kontrabasie i Mortenem Lund na perkusji.

A dzień później, 2 lipca, ruszają darmowe, sobotnie koncerty plenerowe. Na pierwszy ogień żywiołowy set inspirowany muzyką cygańską zaprezentuje Bireli Lagrene Gypsy Jazz Trio Project z Francji. Bireli Lagrene to świetny gitarzysta współpracujący wcześniej z takimi tuzami jak Jaco Pastoriusem, John McLaughlin, Joe Zawinul, Al Di Meola, Stanley Clarke, Miroslav Vitous czy Didier Lockwood. Tym razem wystąpi z kontrabasistą Williamem Brunnardem i drugim gitarzystą Hono Winterstein.

foto koncert 30 lipca

Sławomir Jaskułke

Nie zabraknie polskich wykonawców. Usłyszymy świetnych pianistów: Sławomira Jaskułkę (30 lipca) i Władysława “Adzika” Sandeckiego (9 lipca). Ten pierwszy ze swoim triem (Max Mucha – bas, Krzysztof Dziedzic – perkusja) zagra kameralną muzykę z klasycznym wydaniu; po koncercie kwartetu tego drugiego możemy się spodziewać muzyki bardziej dynamicznej. Warto wybrać się się też na koncert naszego znakomitego, nagrywającego dla słynnej ATC, skrzypka Adama Bałdycha, który zagra z triem Hegle Liena 20 sierpnia.

W sumie w sobotnie wieczory czeka na nas dziewięć interesujących koncertów. Początek wszystkich plenerowych występów na Rynku Starego Miasta w Warszawie o godz. 19.

Maciej Stempurski

fot. Rosaria Macri/Jazz na Starówce

Jazz na Starówce – program

1 lipca (impreza biletowana w studiu polskiego radia, godz. 20)

Stefano Bollani Danish Trio

2 lipca

Bireli Lagrene Gypsy Jazz Trio Project

9 lipca

Vladislav „Adzik” Sendecki Polish Blue Note Quartet

16 lipca

David Helbock Trio feat. Simon Frick Project

23 lipca

Ulf Wakenius / Leonardo Corradi / Tony Match

30 lipca

Sławek Jaskułke Trio

6 sierpnia

New York Jazz Masters

13 sierpnia

Cyrus Chesnut Trio feat. Buster Williams & Lenny White

20 sierpnia

Adam Bałdych & Helge Lien Trio

27 sierpniax

Antonio Serrano Flame&Co Quartet

Więcej na stronie festiwal: tu

Brak komentarzy