Enrico Rava otwiera Jazz na Starówce 2019

0
Rava zajawka

JAZZ NA STARÓWCE 2019 / Enrico Rava Special Edition – zespół jednego z największych europejskich trębaczy jazzowych – rozpocznie już w sobotę 6 lipca kolejną edycja warszawskiego, plenerowego festiwalu Jazz na Starówce. W tym roku program będzie bardzo różnorodny i ciekawy – to w końcu jubileuszowa edycja jednej z najważniejszych wakacyjnych imprez muzycznych w stolicy.

Już od 25 lat miłośnicy jazzu spotykają się na warszawskiej Starówce, by na scenie ustawionej na rynku oklaskiwać największe gwiazdy światowego i polskiego jazzu. Słuchaliśmy już na przykład Tomasza Stańkę czy Davida Murraya, Christiana McBridea czy Bobo Stensona, Dino Saluzziego czy Marilyn Mazur. W tym roku ma Jazzie na Starówce 2019 będzie równie ekscytująco. A rozpocznie festiwal wielka gwiazda – Enrico Rava.

Jazz na starowce

Jazz na Starówce 2019 – publiczność zawsze dopisywała

Ten jeden z gigantów europejskiej i światowej trąbki obchodzi w tym roku 80 urodziny, i z tej okazji sformował projekt Special Edition i ruszył w światową trasę. Liderowi grającemu na trąbce i flugelhornie towarzyszą: Giovanni Guidi – fortepian, Gianluca Petrella – puzon, Francesco Diodati – gitara, Gabriele Evangelista – kontabas i Enrico Morello – perkusja.

Swoją karierę artystyczną Rava rozpoczął w połowie lat 60. grając w zespole argentyńskiego saksofonisty Gato Barbieriego. W 1967 roku przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie zainteresował się awangardą – grał free jazz współpracując między innymi ze Stevem Lacym i Cecilem Taylorem. Od lat jest związany z brzmieniem i projektami firmowanymi przez monachijską ECM Records – jedną z najważniejszych europejskich wytwórni płytowych.

Współpracował i nagrywał z najwybitniejszymi muzykami jazzowymi (wśród nich są m.in. Gil Evans, Joe Henderson, Archie Shepp, Michael Petrucciani, Pat Metheny, John Abercrombie, Richard Galliano, Charlie Mariano, Joe Lovano, Dino Saluzzi). Z upodobaniem grywa popularne włoskie piosenki, ale i repertuar operowy (“L’Opera Va”, “Carmen”), nawet muzykę rozrywkową Michaela Jacksona (“Rava on the Dance Floor”).

Początek koncert Enrico Rava Special Edition na Rynku Starego Miasta w sobotę 6 lipca o godz. 19

Baldych

Jazz na Starówce 2019. Adam Bałdych Quartet to jeden z polskich wykonawców

A co jeszcze usłyszymy na jubileuszowym festiwalu Jazz na Starówce 2019? Wystąpi między innymi młody wizjoner brytyjskiego fortepianu Ashley Henry Quartet , zaśpiewa gwiazda jazzu, muzyki soul i R&B China Moses Group, zagra ikona skandynawskiego jazzu Terje Rypdal Quartet. Z premierowym projektem Białoszewski Autoportrety wystąpi Gary Guthman Quartet & Sasha Strunin. Legenda saksofonu, jeden z najbardziej wpływowych muzyków brytyjskich Courtney Pine Group zagra na finał “House of Legends”. Będą znakomite polskie akcenty: Adam Bałdych Quartet z “Sacrum Profanum”, Wojtek Mazolewski Quintet z “Komedą” i Aga Zaryan Quartet z “High & Low” .

Festiwal Jazz na Starówce  2019 potrwa dwa miesiące, ostatni koncert 31 sierpnia. Wszystkie prezentacje na scenie na staromiejskim rynku rozpoczynają się w sobotę o godz. 19.

Jazz na Starówce 2019 – 25 festiwal jazzowy
Szczegółowy program – TUTAJ

Brak komentarzy