Polski Jazz na Starówce

1
L. Możdżer

KONCERTY / Kiedy wiele koncertów i festiwali zostało odwołanych z powodu pandemii koronawirusa – w Warszawie niespodzianka! W sobotę 4 lipca rusza 26 edycja plenerowego festiwalu Jazz na Starówce! Przez cały lipiec i sierpień będzie można posłuchać znakomitych muzyków grających na scenie ustawionej na malowniczym Rynku Starego Miasta. To świetna informacja dla wszystkich miłośników jazzu i w ogóle dobrej muzyki.

Tegoroczny festiwal różni się jednak znacząco od wcześniejszych. Z powodu pandemii trudno było zaprosić i zorganizować przyjazd do Polski zagranicznych gwiazd. Dlatego organizatorzy postanowili, że tym razem na Starówce zagrają polscy wykonawcy, a w nazwie pojawił się dopisek – POLISH EDITION. To także wyraz solidarności i wsparcia rodzimej sceny jazzowej w tak trudnym dla branży muzycznej czasie pandemii.

Za to nie zabraknie prawdziwych gwiazd. Już na inauguracyjnym koncercie posłuchamy wspaniałego składu. Młody, ale znakomity trębacz Piotr Schmidt zagra z pianistą Wojciechem Niedzielą i chyba najlepszą obecnie w Polsce sekcją rytmiczną wywodzącą się z tria RGG: basistą Maciejem Garbowskim i perkusistą Krzysztofem Gradziukiem. Usłyszymy materiał z kapitalnej płyty „Tribute To Tomasz Stańko”.

AdamBaldych

Adam Bałdych

Co później? Napięcie będzie tylko rosło, bo lista wykonawców jest imponująca, wystarczy wymienić choćby Adama Bałdycha, Piotra Barona, Krzysztofa Ścierańskiego czy Leszka Możdżera (fot. główne). Program poniżej. Oj, będzie się działo!

Festiwal został zorganizowany według zaleceń i procedur epidemiologicznych. Warto przypomnieć o zaleceniach zachowania dystansu. Koncert odbywają się w soboty, początek o godz. 19
ms, fot. Jazz na Starówce

Jazz na Starówce – festiwal muzyczny
Warszawa, Rynek Starego Miasta
4 lipca – 29 sierpnia
Soboty, godz. 19

P. Baron

Piotr Baron

Program:

4 lipca
Piotr Schmidt Quartet & Wojciech Niedziela – Tribute to Tomasz Stańko

Piotr Schmidt – trąbka
Wojciech Niedziela – fortepian
Maciej Garbowski – kontrabas
Krzysztof Gradziuk – perkusja

„Tribute To Tomasz Stańko” to 11-ta płyta znakomitego trębacza nagrana z czołowymi muzykami jazzowymi. To hołd i podziękowanie złożone zmarłemu w lipcu 2018 roku wybitnemu trębaczowi za ogromną inspirację i doznania, których muzyka Stańko dostarczała przez wiele lat. „To jedna z 10 najlepszych płyt jazzowych 2018 roku na świecie”. (Wulf Muller (Okeh Records – Sony Music Germany).
Piotr Schmidt. Powszechnie uznawany za jedną z nadziei naszego jazzu. Nadziei już spełniających się. Trębacz jazzowy, wydawca, lider zespołów, wykładowca na AM w Katowicach oraz na Instytucie Jazzu w PWSZ w Nysie. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach,  gdzie uzyskał tytuł doktora w dziedzinie sztuk muzycznych. Laureat wielu indywidualnych i zespołowych nagród, wyróżnień i Grand Prix, od wielu lat uważany przez czytelników Jazz Forum za jednego z czterech najlepszych trębaczy jazzowych w Polsce.

11 lipca
Krzysztof Herdzin Quartet – The Book of Secrets

Krzysztof Herdzin – fortepian
Marek Podkowa – saksofon tenorowy
Robert Kubiszyn –  kontrabas, gitara basowa
Cezary Konrad – perkusja

Wybitny polski pianista, kompozytor, aranżer oraz dyrygent Krzysztof Herdzin wystąpi ze swoim kwartetem z utworami ze swojego najnowszego albumu „The Book of Secrets” wydanego w prestiżowej serii “Polish Jazz”. Album kontynuuje tradycję publikacji najwybitniejszych przedstawicieli współczesnego jazzu i idei przedstawiania aktualnego obrazu muzyki jazzowej. To płyta bardzo osobista i bardzo ważna w dorobku pianisty.
Lider współpracował z największymi polskimi gwiazdami muzycznymi. Grał w kwartecie Jana Ptaszyna Wróblewskiego, był pianistą kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego, od wielu lat współpracuje z Anną Marią Jopek. Obecnie prowadzi własne trio akustyczne (Herdzin/ Kubiszyn/ Konrad) i własny Big Band. Ma na swoim koncie ponad 200 płyt CD, w tym 20 autorskich.

18 lipca
Paweł Kaczmarczyk & Adam Bałdych – Directions In Music: Weather Report

Paweł Kaczmarczyk – instrumenty klawiszowe
Adam Bałdych – elektryczne skrzypce
Michał Barański – gitara basowa
Paweł Dobrowolski – perkusja

To projekt prezentujący muzykę z repertuaru legendarnej, amerykańskiej grupy jazz- rocka i fusion, Weather Report. Jest wynikiem muzycznych fascynacji  znakomitego pianisty  i ma  na celu  prezentację twórczości najwybitniejszych zjawisk i osobowości świata jazzu, które zainspirowały wiele pokoleń muzyków i słuchaczy.
Paweł Kaczmarczyk to jeden z najlepszych polskich pianistów jazzowych, kompozytor, lider swoich zespołów, autor pięciu znakomitych albumów nagranych dla prestiżowej niemieckiej wytwórni ACT Music.  
Adam Bałdych – wirtuoz skrzypiec, kompozytor, lider. Od początku swojej kariery wyznacza nowe ścieżki dla wiolinistyki. Należy do prestiżowej niemieckiej wytwórni fonograficznej ACT MUSIC, gdzie od 2012 wydał pięć swoich autorskich albumów (“Imaginary Room”. „The New Tradition”, „Bridges”, „Brothers”, „Sacrum Profanum”).

25 lipca
Krzysztof Ścierański Special Band Edition – Pandemia                                                      

Krzysztof Ścierański – gitara basowa, gitara
Waldemar Gołębski – EWI
Grzegorz Górkiewicz – keyboard
Marcin Ścierański – perkusja

Premiera. Legenda jazzu i jazz-rocka, czołowy reprezentant stylu fusion, zagra najnowszy projekt zatytułowany “Pandemia”.
W wieku 22 lat został basistą Laboratorium, z którym to kultowym zespołem nagrał pięć płyt i zagrał kilkaset koncertów, także na festiwalach za “żelazną kurtyną”. W 1980 na zaproszenie Zbigniewa Namysłowskiego przystąpił do zespołu Air Condition. Na kilka dni przed ogłoszeniem stanu wojennego zagrał pierwszy koncert z zespołem String Connection Krzesimira Dębskiego. Po zawieszeniu działalności przez grupę, artysta zaczął realizację projektów autorskich.  Na swoim koncie ma współpracę z artystami reprezentującymi różne gatunki muzyczne, znajdują się wśród nich m.in. Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, Marek Grechuta, John Porter, Republika . Brał udział w nagraniu 30 albumów studyjnych.    
Jest autorytetem dla wielu muzyków, nie tylko polskich. Techniki, które wprowadził w grze na basie elektrycznym, budzą podziw oraz inspirują do ćwiczeń i poszukiwań.

1 sierpnia                                                    
Piotr Baron Quintet – Wodecki Jazz

Piotr Baron – saksofon tenorowy, sopranowy, klarnet basowy
Robert Majewski – trąbka, flugelhorn
Piotr Wyleżoł – fortepian
Maciej Adamczak – kontrabas
Michał Miśkiewicz – perkusja

Najnowszy projekt naszego wybitnego saksofonisty z udziałem czołówki polskich muzyków jazzowych. To bardzo ciekawy muzycznie, przyjemny dla ucha najnowszy projekt Piotra Barona – utytułowanego artysty jazzowego, saksofonisty i aranżera. Usłyszymy popularne kompozycje Zbigniewa Wodeckiego tym razem w wersji jazzowej, uwspółcześnionej, ale dalej piękne muzycznie. Piotr Baron jest autorem jazzowych aranżacji utworów.
Piotr Baron, saksofonista, kompozytor, aranżer, lider, pedagog, publicysta. Nagrał osiem autorskich albumów, wziął udział w ponad 60 projektach znakomitych polskich i zagranicznych muzyków. Na niektórych z jego autorskich dokonań można ujrzeć nazwiska legend jazzu jak: Art Farmer, Eddie Henderson, Wadada Leo Smith, John Hicks, czy Victor Lewis. Współzałożyciel kultowego Traveling Birds Quintet (Baron/Wojtasik/Oleszkiewicz/Stankiewicz/Konrad).

8 sierpnia                                                                
EABS – Slavic Spirits

Marek Pędziwiatr – instrumenty klawiszowe & wokal
Paweł Stachowiak – gitara basowa
Jakub Kurek – trąbka
Olaf Węgier – saksofon tenorowy
Marcin Rak , Spisek Jednego – sample &  perkusjonalia

EABS (Electro Acoustic Beat Sessions) to wrocławska super-grupa, najlepszy zespół elektryczny w Polsce w ankiecie Jazz Top 2019. W bardzo oryginalny i kreatywny sposób czerpie z muzycznej tradycji i nowoczesności. Kontynuuje tradycję polskiej szkoły jazzu, wymykając się równocześnie wielu brzmieniowym schematom i prezentując zupełnie nowe podejście, przeciwstawiając się utartym muzycznym standardom.
Ich album „Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)” okazał się sensacją polskiej sceny jazzowej. Fonograficzny bestseller zapewnił zespołowi szereg branżowych nagród. W najnowszym „Slavic Spirits” muzycy skoncentrowali się na mitologii słowiańskiej i demonologii polskiej, jednocześnie zastanawiając się nad współczesną duchową kondycją Polaków. Główną inspiracją dla tego albumu jest enigmatyczna “słowiańska melancholia”, którą zespół starał się odszukać we własnym DNA. To próba kontaktu ze światem bezpowrotnie i brutalnie utraconej kultury, która przez brak bogactwa źródeł nigdy nie zostanie dokładnie zbadana.

15 sierpnia
Michał Urbaniak ORGANATOR    
 
Michael Patches Stewart – trąbka
Wojciech Karolak – organy Hammonda
Gabriel Niedziela – gitara
Frank Parker –  perkusja

Michał Urbaniak to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci w świecie jazzu. Międzynarodowej sławy skrzypek, saksofonista, kompozytor, aranżer, odkrywca młodych talentów, urodzony w Polsce „obywatel świata”. Jako kreator muzyki fusion, wprowadził do jazzu takie gatunki jak rap i hip- hop, tworząc w 1989 r. zespół Urbanator. Jest pierwszym na świecie skrzypkiem wynalazcą, który zagrał na pięciostrunowych skrzypcach, zbudowanych wg. własnego pomysłu.
Zasłynął w świecie nagrywając płytę „Tutu” z największą legendą jazzu, Milesem Davisem. Występował w zespołach Krzysztofa Komedy, Zbigniewa Namysłowskiego, Andrzeja Trzaskowskiego. Współpracował ze sławami światowego jazzu jak: Quincy Jones, Billy Cobham, Stephane Grappelli, Joe Zawinul, Herbie Hancock, Wayne Shorter, Kenny Garrett, George Benson, Marcus Miller, Jaco Pastorius, Kenny Kirkland. Jest liderem, kompozytorem, aranżerem swoich projektów: „Jazz Legends”, „Fusion”, „Urbanator”, „Urbanizer”, „UrbSymphony”.
22 sierpnia
Marcin Wasilewski Trio & Adam Pierończyk – Arctic Riff

Marcin Wasilewski – fortepian
Sławek Kurkiewicz – kontrabas
Michał Miśkiewicz – perkusja
Adam Pierończyk – saksofon tenorowy

Premiera. Najnowszy projekt zespołu nagrany z amerykańskim saksofonistą Joe Lovano dla słynnej wytwórni ECM Records. W Warszawie zamiast Joe Lovano wystąpi wybitny polski saksofonista, Adam Pierończyk.
Najbardziej znane na świecie polskie trio jazzowe, uznawane przez międzynarodową krytykę za jeden z najwybitniejszych i najbardziej unikalnych formacji jazzowych swego pokolenia nie tylko w Europie. Marcin Wasilewski jest jedynym polskim pianistą w katalogu jednej z najważniejszych jazzowych wytwórni na świecie – ECM Records. Niezwykle twórczo łączą tradycję z nowoczesnością tworząc swój rozpoznawalny styl. Przez 15 lat tworzyli znakomity Kwartet Tomasza Stańki, z którym nagrywali kolejne albumy dla ECM i koncertowali na całym świecie. Muzycy tria współpracowali z gwiazdami jazzu, takimi jak Charles Lloyd, Al Foster, Branford Marsalis, Jan Garbarek, Nils Petter Molvær, Joe Lovano, Dino Saluzzi, Bobo Stenson.
Adam Pierończyk. Jeden z najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych polskich muzyków jazzowych oraz innowatorów w polskim jazzie. Koncertuje na całym świecie. Zdobył wiele nagród. W roku 2015 po raz jedenasty został „Najlepszym Saksofonistą Sopranowym” według magazynu „Jazz Forum”. Komponuje także muzykę do spektakli teatralnych. Współpracował z wybitnymi muzykami jak: Gary Thomas, Greg Osby, Sam Rivers, Archie Shepp, Bobby McFerrin, Tomasz Stańko, Leszek Możdżer, Ted Curson, Joey Calderazzo.

29 sierpnia
Leszek Możdżer Polish Trio

Jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych wielokrotnie nagradzany przez krytyków. To pianista światowej klasy,  oryginalny twórca, wyróżniający się własnym językiem muzycznym. Nieustannie poszukuje nowych artystycznych wyzwań, eksperymentując i eksplorując nowe muzyczne terytoria. Jego gra wyróżnia się niepowtarzalnym stylem wykonawczym.
Koncertował i nagrywał z międzynarodowymi gwiazdami takimi jak Pat Metheny, Arthur Blythe, Buster Williams, Billy Harper, Joe Lovano, Archi Shepp, David Liebman, Lester Bowie, David Gilmour, Marcus Miller, John Scofield, Steve Swallow. Początkowo związany z yassową formacją Miłość, w kolejnych latach pojawiał się w wielu jazzowych konfiguracjach, między innymi w zespołach Zbigniewa Namysłowskiego, Tomasza Stańko, Michała Urbaniaka, Adama Pierończyka, do Marcusa Millera. Z wielkim sukcesem realizował się w solowych projektach („Piano, „Komeda”).  Ogromne uznanie przyniosło mu jego autorski, międzynarodowy zespół Dream Team ze szwedzkim kontrabasista Larsem Daniellsonem i izraelskim perkusjonistą, Zoharem Fresco. Ich albumy „The Time” (osiągnął status Diamentowej Płyty), „Beetween As And The Light”, „Live” i „Polska” przyjmowana entuzjastycznie. Ostatnio z wielkim sukcesem koncertuje i nagrywa płyty z Hollands Baroque.

Jeden komentarz

  1. Jarek pisze:

    Nie ma czegoś takiego jak ” Hollands Baroque.” Jest natomiast Holland Baroque.

Post a new comment