8.6

Test Vela Compact Disc Player i Integrated Amplifier. Komplet z Włoch

0
Vela zajawka 2

Nasza ocena

Wysokie8.5
Średnica 8.5
Bas8.3
Przestrzeń8.5
Dynamika8.8
Przejrzystość i szczegółowość8.8
Zalety tego zestawu? Obiektywna, szybka i energetyczna prezentacja, dobra przestrzeń i dynamika, naturalna barwa. Trzeba uważać z kablami i głośnikami, bo Vela gra dość jasno. Fajny zestaw.
8.6

Pierwsze, co zwraca uwagę, to naprawdę wysoka jakość brzmienia włoskiego kompletu. Oczywiście, przy cenie wynoszącej ok. 2,5 tys. zł za element można spodziewać się już niezłego brzmienia niedostępnego dla sprzętów z najniższej półki cenowej, ale tu byłem pod wrażeniem ogólnej prezentacji, która nie odbiegała wiele od dźwięku systemu, jakiego używam na co dzień.
Bez względu na gatunek muzyczny oraz format (płyta CD, winyl, radio, pliki) słuchając Vela Audio otrzymujemy dźwięk niezwykle żywy i dynamiczny oraz szybki, a przy tym precyzyjny. Do tego muzyka podawana jest w sposób energetyczny i elegancki.

Zapewne w przypadku Vela Audio nie jesteśmy jeszcze w tej samej lidze co inne sprzęty z Półwyspu Apenińskiego, że wymienię choćby Unison Research, czy Pathos, ale na pewno się do niej zbliżamy. W każdym razie, system jest wyceniony niezwykle atrakcyjnie, jak na jego możliwości brzmieniowe i można go polecić wielu początkującym audiofilom o niezbyt zasobnym portfelu.

Przestrzeń jest kreowana zamaszyście i sugestywnie – poszczególne plany dźwiękowe układają przed nami harmonijnie, źródła pozorne są pokazane w zdecydowany sposób, aczkolwiek scena nie jest zbyt głęboka; za to na pewno imponuje szerokością i wyjściem poza kolumny – szczególnie na boki. Pod tym względem odsłuch systemu Vela Audio przypominał sygnaturę okablowania Tara Labs – dobra przestrzeń, „napompowana powietrzem” między stabilnymi źródłami pozornymi, czasami nawet miałem wrażenie, że jest to prezentacja aż zbyt widowiskowa.

Dynamika w skali makro i mikro nie pozostawia wiele do życzenia; poszczególne dźwięki narastają i wybrzmiewają w naturalny sposób, nic się nie opóźnia, nikt się nie spieszy, spektakl toczy się i wciąga w odsłuch; nie tracimy prędkości, precyzji i dynamiki bez względu na to, czy gra trio jazzowe, czy orkiestra symfoniczna.

Haiku Audio SOL II. Wzmacniacz kompletny. Test

Barwa dźwięku jest prawidłowa, Vela Audio nie próbuje nas ładnie okłamywać i wmówić, że ma lepszą receptę i zaprezentuje muzykę na swój – niekoniecznie naturalny – sposób. Niskie częstotliwości zapewniają poprawy fundament, aczkolwiek przez kilka dni spędzonych z systemem Vela Audio chwilami nie mogłem się przyzwyczaić do lekkiego braku najniższych składowych; zapewne wynika to z faktu, że bardziej cenię sobie dociążone i ocieplone brzmienie w stylu „angielskim”, niż prezentację szybszą i bardziej precyzyjną. Zdarzało to się szczególnie w odsłuchu wymagających basowych popisów nagrań elektronicznych; w innych przypadkach wolumen, siła i definicja basu były prawidłowe.

Vela zajawka

Test Vela Compact Disc Player i Vela Integrated Amplifier. Nieco zbyt jaskrawe są diody na obudowach (fot. wstereo.pl)

 

Średnica nie jest raczej prezentowana w sposób esencjonalny i ocieplony; tu raczej postawiono na szybkość, precyzję i pewną prawdomówność. Osoby szukające tzw. muzykalności raczej nie mają czego szukać w Vela Audio. Średnica jest precyzyjna, a przy tym na swój sposób „elegancka”, co powoduje, że dźwięki są dobrze wykończone i pozbawione podkolorowań. Skutkuje to może większym obiektywizmem w prezentacji nagrań, także tych zrealizowanych nieco gorzej. Warto to wziąć pod uwagę, gdyż dźwięk nie zostanie uprzyjemniony zawoalowaniem wad nagrania – otrzymujemy to, co wyjdzie z odtwarzacza, bez względu czy nam się to podoba, czy nie. Cecha ta procentuje natomiast w przypadku prawidłowych realizacji, gdy możemy cieszyć się talentem i dobrze wykonaną pracą personelu studia nagraniowego.

Prezentacja tonów wysokich jest dopracowana, są one energetyczne, dobrze zdefiniowane i dźwięczne, ale być może niektóre uszy odbiorą górę Vela Audio jako nieco zbyt zdecydowaną i lekko rozjaśnioną. Ale za to osiągnięto ciekawą szybkość i precyzję dźwięku, a przy okazji dobre wrażenia przestrzenne. Trzeba uważać z okablowaniem, żeby z górą nie przesadzić.

Podsumowanie

Vela Audio to propozycja dla osób, które mogą na swój pierwszy, czy drugi system stereo w życiu wydać więcej, niż równowartość studenckiego stypendium. Myślę, że sprzęt jest wyceniony racjonalnie, a stosunek jakości brzmienia do ceny jest niezwykle atrakcyjny i gwarantuje dużą frajdę z odsłuchów. Podstawowe zalety zestawu Vela Audio to obiektywna, szybka i energetyczna prezentacja, dobra przestrzeń i dynamika, naturalna barwa oraz niewymuszona elegancja brzmienia. Gdy dodać do tego bogate wyposażenie wzmacniacza (nawet w wejście przedwzmacniacza gramofonowego MM), wysoką kulturę pracy odtwarzacza oraz świetne wykonanie sprzętu, możemy mówić o naprawdę dobrym sprzęcie za rozsądne pieniądze.

Na co trzeba uważać? Sprzęt Vela Audio prezentuje nieco rozjaśnioną równowagę tonalną, zatem nie posłuży mu np. wszelkie srebrne lub posrebrzone okablowanie, budując system postawiłbym na przewody miedziane, np. recenzowane przez nas Melodika. Warto też zwrócić baczniejszą uwagę na dobór kolumn, wybierając te z bardziej dociążanym dołem. O ich parametry raczej nie musimy się martwić – wzmacniacz powinien uciągnąć nawet dość wymagające konstrukcje.
Adam Duchliński, fot. ms, Vela

Czytaj także:

Test zestawu Atoll z serii 100: wzmacniacz + CD 

Polskie supermonitory. Test głośników RLS Nereida II

 

System testowy:
Źródła: Unison Research Unico CD (lampa 5814A Sylvania Gold Brand); tuner radiowy Sony ST-J60; gramofon Technics SL-1600mk2 z wkładką MM Technics EPC207C
Przedwzmacniacz: Audiomatus TP01 (lampa 6N30P-EH)
Końcówka mocy: Audiomatus AS500
Kolumny: Harbeth HL Compact 7-ES2
Interkonekt: Furutech FA-220 RCA (CD -> amp);
Kable głośnikowe: Furutech u-4T (bi-wire)
Kable sieciowe: ProCab CAB490/1,5)

Odtwarzacz CD: Vela Compact Disc Player
Wzmacniacz zintegrowany: Integrated Amplifier
Dystrybucja: Sound Source
Cena: 2499 zł za każdy element

Dane techniczne
Odtwarzacz:
Mechanizm CD: TEAC CD-5010B
Zasilanie oparte o transformator toroidalny
THD @ 1kHz 0dBFs (pasmo 0Hz – 22kHz): <0,003%
THD @ 1kHz -10dBFs (pasmo 0Hz – 22kHz): <0,005%
Dynamika: 97dB
Poziom szumu: -126dBV
Stosunek sygnału do szumu: 104dB
Maksymalne napięcie wyjściowe: 2Vrms
Wyjście cyfrowe: coaxialne
Wyjścia analogowe: RCA
Wymiary (wys. x szer. x gł.): 80 x 430 x 280 mm
Waga: 6,8 kg

Wzmacniacz
Moc wyjściowa dla 8ohm: 50W @ 0,08% THD+N
Moc wyjściowa dla 4ohm: 75W @ 0,1% THD+N
Wzmocnienie liniowe: 6dB
Wzmocnienie stopnia końcowego: 27dB
Impedancja wejścia: >40k Ω
Poziom szumu: < -120dBV
Stosunek sygnału do szumu: >100dB
Pobór mocy: 200VA
Wejścia liniowe: 3 wejścia RCA (w tym jedno z funkcją AV BYPASS), 1 wejście jack 3,5mm z przodu
Wejście gramofonowe MM
Wyjście do nagrywania
Wyjście PRE OUT
Wyjście słuchawkowe
4 skale narastania głośności do wyboru
Wymiary (wys. x szer. x gł.): 80 x 430 x 320 mm
Waga: 10,5 kg

1 2

Brak komentarzy