Muzyka z winylu na wystawie „Dali kontra Warhol”

0
-Zajawka

WYDARZENIE / Piotr Metz, znany muzyczny dziennikarz i miłośnik płyt winylowych, zaprasza na dwa wieczory do PKiN w Warszawie. 7 i 10 lipca zwiedzający wystawę „Dali kontra Warhol” będą mogli po przejściu całej ekspozycji posłuchać muzyki z płyt pochodzących z prywatnej kolekcji dziennikarza, do których okładki zaprojektował Andy Warhol.

Wystawa “Dali kontra Warhol” to ponad 120 oryginalnych prac obu artystów starannie wyselekcjonowanych z prywatnych kolekcji i fundacji. Oprócz grafik, rzeźb i instalacji na wystawie można zobaczyć unikatową kolekcję kilkudziesięciu okładek płyt winylowych zaprojektowanych przez Andy’ego Warhola, m.in. dla Velvet Underground, The Smiths, Rolling Stones, czy Blondie. Wyjątkowa, wcześniej nie prezentowana kolekcja została wypożyczona od prywatnego kolekcjonera i jest prawdziwą perełką dla miłośników muzyki.

Nowa płyta Rogera Watersa „Is This the Life We Really Want?

– Projektowanie okładek płytowych było pierwszym płatnym zajęciem Andy’ego Warhola, który zaczynał swoją karierę jako ilustrator. Zajmował się tym od lat czterdziestych dwudziestego wieku, aż do swojej śmierci w 1987 roku. Jednak jego grafiki wykorzystywane są w projektach płytowych aż do dziś – mówi Piotr Metz, dziennikarz i dyrektor muzyczny radiowej Trójki.

8

Słynny banan znalazł się na okładce płyty The Velvet Underground

Ekscentryczny Warhol przyjaźnił się z wieloma artystami, lubił otaczać się skandalizującymi, budzącymi kontrowersje muzykami. Część okładek płytowych jego autorstwa stanowi pewnego rodzaju przedłużenie cyklu portretów pop-artowych celebrytów (m.in. Marylin Monroe, Micka Jaggera, Debbie Harry, czy Davida Bowie). Warhol często wykorzystywał w pracy technikę szablonu, powielając twarze gwiazd, podobnie jak to robił z malowanymi przedmiotami (np. słynna puszka zupy Campbell’s).

 Anna Maria Jopek “Minione” 

Andy Warhol zaprojektował w sumie ponad 50 okładek płyt, w tym także do muzyki jazzowej czy klasycznej. Na wystawie “Dali kontra Warhol” można zobaczyć te najważniejsze, w tym np. okładki z bananem z płyty zespołu Velvet Underground czy okładki z prawdziwym zamkiem błyskawicznym wszytym w zdjęcie pary dżinsów na płycie “Sticky Fingers” zespołu Rolling Stones.

-9

Kontrowersyjna okładka z rozpinanym rozporkiem

– Ze sztuką Warhola jest jak z muzyką Velvet Underground – mijają kolejne dziesięciolecia i to są wciąż rzeczy, które mają siłę inspirowania kolejnych pokoleń twórców wizualnych i muzyków. Okładki płyt pokazują nam też, jak świetnym grafikiem był Warhol – komentuje Stach Szabłowski, krytyk sztuki i ambasador wystawy.

Wieczory muzyczne prowadzone przez Piotra Metza odbędą się w piątek 7 lipca i w poniedziałek 10 lipca jako imprezy towarzyszące wystawie „Dali kontra Warhol”.

  • Start o godzinie 19:00, w pakiecie zwiedzanie wystawy zwieńczone odsłuchami
  • Bilety w specjalnej cenie 60 zł do kupienia na ekobilet.pl lub w kasach wystawy
  • Bilety można rezerwować pod nr telefonu: +48 22 656 72 02 lub pod adresem email: rezerwacje@dalikontrawarhol.pl. Liczba miejsc ograniczona!

Czytaj także:

Test kolumn Paradigm Persona 5F

Buchardt Audio S200. Test monitorów

Wystawa  „Dali kontra Warhol”, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, IV piętro, Warszawa, Plac Defilad 1
Czas trwania: 22 kwietnia – 7 października 2017 r.
Godziny otwarcia: 9.00–19.00
Producent i organizator wystawy: Art Production DAT

Brak komentarzy