Haiku Audio: nowe przewody i gramofonowy przedwzmacniacz

0
Haiku SOL MM zajawka

NOWOŚCI / Krakowska manufaktura Haiku Audio wzbogaca swoją ofertę. Do kupienia jest przedwzmacniacz gramofonowy. Firma wchodzi też w nową branżę – kable. W stałej ofercie są interkonekty RCA, niebawem do sprzedaży trafią kable głośnikowe. Przypomnijmy, że Haiku Audio zadebiutowało w ubiegłym roku na Audio Video Show, a od portalu wstereo.pl ich wzmacniacze SOL II/III dostały rekomendację roku 2016.

Preamp gramofonowy znajdował się dotychczas na pokładzie liniowego przedwzmacniacza lampowego Ganymede oferowanego przez firmę Wiktora Krzaka. Teraz dostępny jest osobny phonostage zamknięty w charakterystycznej dla Haiku prostej, ale estetycznej obudowie z metalu. Panel frontowy wykonano z płata szczotkowanego aluminium o grubości 10 mm, na którym umieszczono kontrolkę. Z tyłu obudowy znajdują się gniazda Neutrika, gniazdo sieciowe i włącznik.Haiku SOL MM 2

SOL MM jest przeznaczony do gramofonów z wkładką MM, zbudowano go w oparciu o dyskretne tranzystory pracujące w klasie A-SE. Każdy z kanałów przedwzmacniacza posiada osobny stabilizowany zasilacz zaczerpnięty ze studyjnych przedwzmacniaczy mikrofonowych Haiku. W całym układzie użyto wyłącznie kondensatorów zwijanych WIMA oraz elektrolitycznych Nichicon-Gold.
Preamp gramofonowy Haiku Audio SOL MM wyceniono na 2400 zł.

Wzmacniacz kompletny. Test Haiku SOL III

Od niedawna firma sprzedaje też kable. Pierwsze były interkonekty. To cienkie, nie robiące wielkiego wrażenia wyglądem łączówki, w których przewodnikiem jest srebrzona linka miedziana. Firmowym patentem jest geometria przewodu i izolacja. Wewnętrzna izolacja wykonana jest z elektretu – materiału utrzymującego stałe pole elektryczne. Dlatego przewód zachowuje się tak, jak gdyby był wstępnie spolaryzowany stałym napięciem, podobnie jak ekskluzywne przewody z zewnętrznym zasilaczem.

Haiuku RCA

Ciekawe jest też ułożenie przewodnika w kablu. Srebrzona linka miedziana umieszczona jest luźno wewnątrz dielektryka, dlatego styka się z nim w niewielu miejscach, a co za tym idzie, mamy naturalną izolację powietrzną niemal na całej długości przewodu. Uzyskano w ten sposób niezwykle niską pojemność kabla.

Przewód okuto w bardzo dobrej jakości zakręcane wtyki amerykańskiej firmy Charming Music Conductor (CMC). Haiku Audio zapewnia, że interkonekt ma bardzo dużą wytrzymałość mechaniczną dzięki zastosowaniu niepalnego polimeru na oplot.
Standardowo interkonekty Haiku Audio mają 75 cm długości i kosztują 590 zł. Na zamówienie producent oferuje inne długości.

Haiuku RCA 2

Najnowszym produktem z krakowskiej firmy są kable głośnikowe. Z wyglądu przypominają nieco przewody Kimber lub XLO. Obie żyły splecione są w warkocz. Materiałem przewodzącym jest miedź. Geometria kabla to 6 linek miedzianych o odpowiednim splocie, który zmniejsza indukcyjność, redukuje pole magnetyczne i znakomicie stabilizuje linki względem siebie. Kable zakończono wtykami hollow. Końcówki są lutowane.
Cena na razie nie została ustalona.

Dystrybucja: Haiku Audio

ms, fot. wstereo.pl, Haiku Audio

Czytaj też:

Rozmowa z Wiktorem Krzakiem z Haiku Audio

Test dzielonego wzmacniacza lampowego Haiku Audio

Brak komentarzy