Leak wraca do słynnych “kanapek”. Nowe Leak Sandwich 150 i Sandwich 250

0
LEAK glosniki zajawka

NOWOŚCI / Wskrzeszona po latach słynna marka Leak wprowadza nowe produkty. Do dwa modele monitorów nawiązujące wprost do słynnych kanapkowych modeli sprzed lat. Leak Sandwich 150 i Sandwich 250 powinny na wiosnę pojawić się w polskich salonach audio. 

Założona przez Harolda Josepha Leaka w 1934 roku firma LEAK była brytyjskim pionierem w dziedzinie hi-fi od połowy XX wieku. Produkowała niedrogi, ale dobry sprzęt do słuchania muzyki. W 1945 roku pojawił się wzmacniacz lampowy Point One, znanym jako pierwszy wzmacniacz zapewniający 0.1 proc. zniekształcenia harmoniczne (stąd nazwa). Później głośniki Sandwich, które oferowały prawdziwie liniowy ruch membrany poprzez umieszczenie pianki polistyrenowej pomiędzy powłokami zewnętrznymi ze sztywnej folii aluminiowej. LEAK miał więcej nowatorskich rozwiązań.

Pod koniec lat 60. XX wieku firma zmieniła właściciela, a później zaczęła podupadać i zniknęła z rynku. Po wielu latach spoczynku, w 2020 roku, LEAK został wskrzeszony przez grupę IAG – jednego z czołowych światowych producentów produktów audio i właściciela wielu klasycznych brytyjskich marek (m. in. Quad, Wharfedale, Castle). Pierwszymi produktami firmy LEAK od 40 lat były wzmacniacz zintegrowany Stereo 130 – zaprojektowany w stylu modern retro, oraz transport CD LEAK CDT. Później pojawił się wzmacniacz Leak 230. Teraz kolej na głośniki. Ich dystrybucją w Polsce zajęła się firma FNCE.

Leak Sandwich – legendarna membrana kanapkowa

63 lata po debiucie powraca kamień milowy brytyjskiego wzornictwa głośnikowego – nowe głośniki Sandwich firmy Leak rozwijają rewolucyjne membrany swoich protoplastów za pomocą najnowszych technik i materiałów. Sandwich 150 i Sandwich 250 czerpią z wzorca ustanowionego przez oryginalny, wysoce innowacyjny głośnik Leak Sandwich, który zadebiutował w 1961 roku, i wykorzystują najnowocześniejsze technologie, aby zaprezentować najlepsze wcielenia prawdziwego brytyjskiego klasyka.

LEAK glosniki 3

W latach 50. membrany głośników cierpiały na powszechny problem – brak sztywności. W celu uzyskania niskiego poziomu zniekształceń, ruch membrany głośnika powinien podążać za kształtem fali sygnałów podawanych do cewki drgającej tak dokładnie, jak to możliwe, a jego zdolność do tego zależy od lekkości i sztywności zespołu membrany.

Wiele konwencjonalnych materiałów, z których wykonane są membrany – papier, impregnowana tkanina, tworzywa sztuczne, aluminium itp. Powoduje to, że znacznie większe obszary stożka wibrują w ruchu, niekontrolowane przez cewkę drgającą, co w efekcie wpływa na degradację jakości brzmienia.

Wprowadzony w 1961 roku oryginalny głośnik Leak Sandwich rozwiązał ten problem w innowacyjny sposób. Jego jednostka napędowa średnio-niskotonowa była pierwszą, która została zbudowana z “kanapki” z różnych materiałów – spienionej pianki polistyrenowej pomiędzy dwoma arkuszami folii aluminiowej. Dzięki temu był on zarówno bardzo lekki, jak i niezwykle sztywny, umożliwiając prawdziwy ruch tłokowy, a tym samym dokładniejszy dźwięk.Fotografia reklamowa wyprodukowana w tamtym czasie pokazywała założyciela firmy, Harolda Leaka, stojącego na membranie Sandwich, aby zademonstrować jej wyjątkową sztywność.

LEAK glosniki 6

Membrana nie była jednak jedyną innowacją w głośnikach Sandwich – na przykład w obudowie wprowadzono techniki usztywniania, które później zostały przyjęte przez wielu innych producentów – a Leak produkował inne dwudrożne i trójdrożne iteracje w latach 60. i w połowie lat 70., odnosząc wielki sukces komercyjny. 63 lata po wprowadzeniu innowacyjnej konstrukcji membrany Leak, projektanci głośników nadal stoją przed tym samym wyzwaniem – jak sprawić, by membrany przetworników były jednocześnie bardzo lekkie i niezwykle sztywne.

Leak Sandwich 150 i Sandwich 250. Nowe głośniki

Nowe głośniki Sandwich 150 i Sandwich 250 aktualizują tę koncepcję przy użyciu nowoczesnych materiałów, technologii projektowania i technik produkcyjnych, wykorzystując sztywną aluminiową powłokę na zewnętrznych powierzchniach (gdzie naprężenia są największe) połączoną z rdzeniem z pianki strukturalnej polimetakrylimidu (PMI) klasy lotniczej. To precyzyjnie zaprojektowane zastosowanie idealnych materiałów w optymalnych proporcjach i położeniu zapewnia ogromną sztywność, zapewniając, że membrana odtwarza sygnał przyłożony do cewki drgającej z dużą dokładnością, bez mechanicznego break-upu i związanych z nim zniekształceń. Rezultatem jest niezwykle gładkie pasmo przenoszenia, unikające ostrych szczytów lub dołków w bardzo szerokim zakresie częstotliwości.

LEAK glosniki 1

Oryginalne głośniki Leak Sandwich zostały zaprojektowane, gdy winyl i wzmacniacze lampowe rządziły światem hi-fi. Wymagania współczesnych głośników są zupełnie inne – dzisiejsze wzmacniacze półprzewodnikowe dostarczają znacznie większą moc, a nowoczesne głośniki wymagają odpowiedniej mocy. Wymagania stawiane pasmu przenoszenia przez nowoczesne cyfrowe nagrania i źródła, zwłaszcza na skrajach basu i wysokich tonów, są również zupełnie inne niż w przypadku winylu i gramofonów z lat 60-tych, które koncentrowały się na średnich tonach.

Nowe Leak Sandwich 150 i Sandwich 250 są idealnie dostosowane do tych wymagań. Oba są głośnikami podstawkowymi, pierwszy z nich to konstrukcja dwudrożna o wysokości 41,5 cm, a drugi to znacznie większy model trójdrożny o wysokości 65,5 cm. Jak twierdzi producent, są one idealnie dopasowane do szerokiej gamy wzmacniaczy i zapewniają doskonałe pasmo przenoszenia i transjenty – wyjątkowe dla głośników tej klasy.

LEAK glosniki 2

Sandwich 150 zawiera 30-milimetrową tekstylną kopułkę wysokotonową i przetwornik średnio-niskotonowy ze 170-milimetrową membraną Aluminium-Foamcore Sandwich, podczas gdy Sandwich 250 łączy ten sam przetwornik wysokotonowy z 280-milimetrowym przetwornikiem niskotonowym i 108-milimetrowym przetwornikiem średniotonowym, oba z membranami Aluminium-Foamcore Sandwich. Jednostka wysokotonowa zawiera tłumioną tylną komorę, która pochłania moc wyjściową z tyłu 30-milimetrowej kopułki, izolując ją od reszty głośnika i zmniejszając jej częstotliwość rezonansową poniżej obszaru zwrotnicy. Pozwala to na płynne połączenie niskich, średnich i wysokich częstotliwości z dodatkowym wymiarem szczegółów i harmonicznych, dzięki sieci zwrotnicy opracowanej przy użyciu zaawansowanej analizy komputerowej i setek godzin testów odsłuchowych.

Leak Sandwich 150 i Sandwich 250. Kanapka w obudowie

Leak Sandwich 150 i Sandwich 250 są dostarczane w dopasowanych, bliźniaczych parach, z jednostką wysokotonową (i jednostką średniotonową w przypadku 250) przesuniętą względem środka. Z jednym głośnikiem zoptymalizowanym dla lewego kanału i drugim dla prawego, precyzyjne obrazowanie stereo w głębokiej, szerokiej scenie dźwiękowej jest zapewnione przy odpowiednim ustawieniu.

LEAK glosniki 5

W tych nowych głośnikach membrany przetworników nie są jedynymi elementami, które korzystają z konstrukcji kanapkowej. Ścianki obudowy są uformowane z zewnętrznej warstwy MDF i wewnętrznej warstwy płyty wiórowej o wysokiej gęstości – różne gęstości tych materiałów pomagają rozpraszać rezonanse panelu – wzmocnione wypełnieniem specjalnym klejem, który łączy warstwy i zapewnia właściwości tłumienia rezonansów. Połączono to z precyzyjnie rozmieszczonymi usztywnieniami punktowymi, a także specjalnym usztywnieniem przednio-tylnym, które nawiązuje do projektu oryginału.

Obudowy wyposażono w podwójne porty z tyłu, które wzmacniają przenoszenie basów przez głośniki. Precyzyjnie rozszerzona konstrukcja portów w połączeniu z obudową zapewnia skuteczne wyrównanie ciśnienia powietrza, dostarczając głęboki, dobrze zdefiniowany bas bez cienia “chuffingu”. Specjalnie dobrany materiał tłumiący w obudowie eliminuje rezonans wnęki i dodatkowo rozszerza pasmo przenoszenia, przekształcając wewnętrzne zmiany ciśnienia powietrza z adiabatycznych na izotermiczne.

Zewnętrznie, nowe głośniki czerpią charakterystyczne wzorce od swoich poprzedników. Patrząc na nie obok siebie, można rozpoznać, że są to głośniki Leak Sandwich, ale z ulepszoną jakością wykonania i wykończeniem zgodnym z nowoczesnymi oczekiwaniami. Ich obudowy są wykończone okazałą okleiną z drewna orzechowego, starannie nakładaną ręcznie, uzupełnioną aluminiowymi wykończeniami przetworników i aluminiową wstawką wokół krawędzi przedniej ścianki. Kratka ochronna dodatkowo podkreśla klasyczny wygląd głośników, zachowując jednocześnie najwyższe standardy akustyczne.

LEAK glosniki 7

Głośnik Sandwich 150 ma wymiary, które pasują do wielu stojaków głośnikowych, ale wymiary Sandwich 250 sprawiają, że znalezienie odpowiedniego stojaka jest trudniejsze. Z tego powodu Leak stworzył dedykowane podstawki dla większego modelu, zbudowane ze stali wysokowęglowej z akustycznie wytłumioną, fornirowaną orzechem podstawą i kolcami ze stali nierdzewnej, a także kolcami do twardych podłóg. Stojak zapewnia, że Sandwich 250 jest podniesiony do idealnej wysokości do słuchania na siedząco i radzi sobie z niepożądanymi efektami wibracji i odbić dźwięku.

Leak Sandwich 150 i Leak Sandwich 250 – kolumny podstawkowe
Cena:
Leak Sandwich 150 – 5 200 zł
Leak Sandwich 250 – 10 600 zł
Dystrybucja – FNCE

Dane techniczne producenta:
LEAK SANDWICH 150
• Konfiguracja: dwudrożna, podstawkowa
• Typ obudowy: bass reflex (2 porty z tyłu obudowy)
• Przetwornik wysokotonowy: 30 mm membrana tekstylna
• Przetwornik średnio-niskotonowy: N/D
• Przetwornik niskotonowy: 170 mm memb. alu-piankowa typu Sandwich
• Czułość (2,83V @1m): 86,5 dB
• Rekomend. moc wzmacniacza: 25-150 W
• Impedancja nominalna: 6 Ω (8 Ω kompatyb.)
• Rozszerzenie basów (-6dB): 38 Hz
• Częstotliwość zwrotnicy: 2,4 kHz
• Pojemność obudowy: 19,6 l
• Wymiary (WxSxG): 415 x 250 x 290 mm

LEAK SANDWICH 250
• Konfiguracja: trójdrożna, podstawkowa
• Typ obudowy: bass reflex (2 porty z tyłu obudowy)
• Przetwornik wysokotonowy: 30 mm membrana tekstylna
• Przetwornik średnio-niskotonowy: 108 mm memb. alu-piankowa typu Sandwich
• Przetwornik niskotonowy: 280 mm memb. alu-piankowa typu Sandwich
• Czułość (2,83V @1m): 88,5 dB
• Rekomend. moc wzmacniacza: 25-150 W
• Impedancja nominalna: 6 Ω (8 Ω kompatyb.)
• Rozszerzenie basów (-6dB): 32 Hz
• Częstotliwość zwrotnicy: 470 Hz; 3,1 kHz
• Pojemność obudowy: 2,7 l; 45,5 l
• Wymiary (WxSxG): 655 x 370 x 300 mm (stojak 375 x 430 x 362 mm)

Brak komentarzy