Audiofilska jednoaktówka, lampy i kable na ślepo. Trzeci zlot Audio Vintage Poland Group

0
Zajawka spotkanie

SPOTKANIE / Widzieliście kiedyś sztukę o tematyce audio? No to będzie okazja! Na trzecim spotkaniu Audio Vintage Poland Group premierę będzie miała jednoaktówka “Śmierć tranzystora”! Ale to nie wszystkie atrakcje zlotu w Dobieszkowie. Będą odsłuchy, porównania a nawet premiery. Kto przyjedzie, nie będzie żałował.

To już trzeci miting członków największej polskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników dobrego brzmienia – AUDIO VINTAGE – HI-FI – HIGH END – DIY – TUBE – AMPLIFIERS – SPEAKERS. Jej założyciel Piotr Walendowski nie spodziewał się pewnie, że tak szybko spotkanie kilkunastu osób zmieni się w imprezę, o której zaczyna się już w branży mówić. W tym roku odbędzie się ona 20, 21 i 22 lipca w Dobieszkowie niedaleko Łodzi.

Rozrastamy się, nie da się już tego ukryć – śmieje się Piotr Walendowski. – W tym roku dołączają do nas kolejne firmy, w tym także naprawdę duży i znany dystrybutor sprzętu audio. Cieszymy się, że coraz więcej polskich firm chce brać udział w naszym spotkaniu. Ale tym co odróżnia grupowe złoty to luźna, niezobowiązująca atmosfera. To nie jest klasyczna wystawa audio, to raczej spotkanie przyjaciół, którzy przyjechali posłuchać muzyki na fajnym sprzęcie. I dlatego wszystko się może w czasie tych trzech dni zdarzyć.

Vintage spotkanie drugie 10

Haiku Audio jest już stałym gościem spotkań (fot. wstereo.pl)

Co zatem zobaczymy? Na pewno sporo sprzętu retro. Smok Audio zorganizuje w Dobieszkowie mini giełdę płytową z winylami i krążkami CD, na której będzie się można również powymieniać płytami. Firma zaprezentuje kilka zestawów głośnikowych napędzanych wzmacniaczami Haiku Audio. Jako główne źródła posłużą perfekcyjnie odrestaurowane gramofony od firmy Klimas-Audio z Krotoszyna. W pokoju Smok Audio będzie można również umyć swoją ulubioną płytę winylową w urządzeniu firmy Pro-Ject.

Wydarzeniem spotkanie może być przygotowana przez firmę Nomos specjalizującą się w sprzęcie vintage… pierwsza na świecie audiofilska sztuka teatralna w jednym akcie “Śmierć tranzystora”. W piątek czekają nas więc spore emocje. Tym bardziej, że wieczorem zaplanowano ślepy test kabli głośnikowych.

plakat spotkanie

Nomos w tym roku będzie łączył nowe ze starym, bo na spotkaniu wystąpi razem z firmą EIC – jednym z największych dystrybutorów sprzętu audio w Polsce. – Zaprezentujemy dwa systemy. Jeden oparty o bardzo wysokiej klasy źródła: gramofon w bardzo drogą wkładką, który porównamy z naprawdę wysokiej klasy dzielonym odtwarzaczem Esoterica. Drugim systemem chcemy udowodnić, że bardzo dobrej jakości brzmienie można uzyskać z taśmy magnetofonowej i będziemy grali z kaseciaka – mówi Lech Spaszewski reprezentujący Nomos.

EIC pokaże między innymi całą gamę kolumn głośnikowych, ale główną atrakcją będą Tannoye. W czasie spotkania zaplanowano porównanie starych i nowych zestawów tego legendarnego brytyjskiego producenta, monitorów i kolumn wolnostojących.

Vintage spotkanie drugie 19

W pokoju 4HiFi w tym roku nie zabraknie lamp, ale cyfrowe audio będzie tak samo, jak w 2017 (fot. wstereo.pl)

Choć w nazwie spotkanie ma słowa vintage audio, to nie zabraknie konstrukcji jak najbardziej współczesnych i nowoczesnych. Mało tego – będzie kilka premier. 4HiFi zaplanował prezentacje nowych wzmacniaczy lampowych: polskich Feliks Audio i chińskich Yaqin. Będzie też nowy przetwornik cyfrowo analogowy Audio GD. Ale to nie koniec atrakcji.

Chcemy zorganizować też porównawcze odsłuchy różnych lamp, np. 300B, 2A3 czy 845. Pokażemy też, jak ripować pyty CD i winylowe do postaci formatów plikowych – mówi Jan Grzybicki z 4HiFi. – Razem z portalem wstereo.pl zamierzamy również porównać brzmienie pewnych kabli. Jakich? To na razie niespodzianka.

Nowoczesny sprzęt zaprezentuje Zweimann Audio – polski producent przetworników cyfrowo-analogowych. Firma ma w ofercie trzy modele DAC, w tym najnowszy Papylon z lampowym wyjściem. Mieliśmy okazje testować tranzystorowy przetwornik Zweimann DAC DSD USB – to bardzo muzykalne urządzenie o wyrafinowanym dźwięku. Jak zabrzmią DAC Michaela Cwejmana?

Z nowością przyjeżdża do Dobieszkowa także polski Tonsil, który zaprezentuje swoją ostatnią konstrukcję – model Calipso 40. Nowe konstrukcje przetworników, obudowy i zupełnie nowe zwrotnice – to nie wszystko. Bo Tonsil odważył się na odrobinę ekstrawagancji, i oferuje te kolumny nie tylko pomalowane na biało i czarno, ale również w jaskrawej czerwieni.

Nie zabraknie innych polskich firm – mowa o Sky Audio, Haiku Audio i Eryk S Concept. Ta pierwsza to producent coraz bardziej rozpoznawalnych wzmacniaczy lampowych w technologii OTL recenzowanych już przez nas, która w Dobieszkowie zaprezentuje także inne swoje konstrukcje.

Krakowskiej firmy Wiktora Krzaka bywalcom spotkań nie trzeba przedstawiać – jak zwykle przywiezie kilka swoich wzmacniacz Haiku, będzie więc można wybierać, co posłuchać. A może będzie jakaś niespodzianka z premierą? Wiemy, że konstruktor zakończył parce nad nowymi monoblokami…

Nowym gościem na spotkaniach grupy będzie Eryk S Concept – polska manufaktura znana głównie z produkcji charakterystycznych kolumn głośnikowych. Nie wszyscy jednak wiedzą, że w ofercie ma również wzmacniacze w klasie D i lampowe oraz kompletne mini systemy stereo. Warto wspomnieć, że o akustykę pomieszczeń odsłuchowych zadba firma Mega Acoustic znana już z poprzedniego spotkania.

spotkanie

Rok temu sprzętu vintage było sporo. W tym też go nie zabraknie (fot. wstereo)

To oczywiście tylko niektóre z atrakcji, które czekają na uczestników spotkania, bo jak wiadomo propozycje ciekawych odsłuchów, porównań i prezentacji często rodzą się na miejscu i przynoszą bardzo ciekawe i zaskakujące efekty. Natomiast na pewno największą niespodziankę przygotował dla wszystkich grupowiczów Piotr Walendowski. Ale o tym… cicho sza. To w końcu niespodzianka.

Natomiast nie jest wykluczone, że efektem grupowych spotkań będzie powstanie chyba pierwszego w Polsce Muzeum Vintage Audio. – Myślimy już nad tym z kilkoma przyjaciółmi z grupy. Jest projekt, są pierwsze pomysły, jak to zorganizować. Zobaczymy, może się uda – powiedział Piotr Walendowski.
Maciej Stempurski, fot. wstereo

Partnerami Audio Vintage Poland Group są:

4HiFi

4-Hi-Fi-logo-OK

Sky Audio

Sky Audio logo stare OK
Haiku Audio

haiku OK
Nomos

nomos OK

Zweimann Audio
ZWEIMANN logo OK

Tonsil

tonsil OK

EIC

EIC logo OK

Smok Audio

Smok Audio logo

 

Eryk S Concept

Eryk SC logo
Mega Acoustic

Mega Acoustic OK
Patron medialny: wstereo.pl

wstereologo1

Brak komentarzy