Audio Research VT80SE – nowa końcówka z lepszymi lampami

0
AR zajawka

NOWOŚCI / Gratka dla miłośników mocnych próżniowych baniek. Amerykański specjalista od urządzeń lampowych – Audio Research – wprowadza nowy wzmacniacz z serii Foundation. Końcówka mocy oznaczona symbolem VT80SE napędzana jest drogimi i nieczęsto używanymi lampami KT 150, co powinno gwarantować świetną dynamikę i przejrzystość brzmienia.

Nowy wzmacniacz Audio Research Foundation VT80SE został zaprezentowany po raz pierwszy w trakcie tegorocznej wystawy Audio Video Show w Warszawie. Jest nową wersją cenionego przez wymagających audiofilów modelu VT80. We wzmacniaczu VT80SE wprowadzono kilka zmian: polepszono warunki pracy urządzenia, ale uwagę zwraca przede wszystkim zastąpienie lamp KT120 ich wyższym odpowiednikiem – KT150.

Są one stosowana w wyższych modelach wzmacniaczy Audio Research – między innymi w VSi75 i REF 750SE i uważane są przez fachowców i miłośników doskonałego dźwięku za jedne z najdoskonalszych lamp mocy o bardzo szybkim i dynamicznym brzmieniu. Osiągnięto dzięki temu w stopniu wyjściowym wyższą jakość sygnału i wyższą moc.

AR czarny

Przy wyborze tej lampy do nowego wzmacniacza Audio Research Foundation VT80SE producent kierował się głębokim przeświadczeniem o jej wyższości. Trudno o bardziej wydajną i trwałą lampę. Jej średnia żywotność to 3.000 godzin, co pozwala na długie i nieprzerwane wręcz słuchanie muzyki w najwyższej jakości.

Montowane we wzmacniaczach Audio Research lampy KT150 są produkowane zgodnie z najwyższymi standardami jakościowymi. Są one testowane i podlegają procesowi pomiaru parametrów, a najwyższą jakoś zapewnia im ponadto 48-godzinny proces wygrzewania. Następnie są one łączone w zestawy. Zastosowana procedura “Certified Matched” jest 10-krotnie bardziej rygorystyczna od standardowych. Cały proces kontroli jakości ma na celu zapewnić urządzeniu najlepszą możliwą jakość dźwięku.

QED Ruby Anniversary Evolution – test kabli głośnikowych 

Audio Research Foundation VT80SE ma automatyczną regulację BIAS, co sprawia, że jego użytkowanie jest bezproblemowe. Poza ty pozwala na stosowanie w nim również lamp KT120. Obwody wzmacniacza będą dostosowywały się natychmiast po zainstalowaniu jednego z dwóch ich typów. Każda lampa została zabezpieczona bezpiecznikiem, który w razie potrzeby można łatwo wymienić.

AR tyl

To, co na zewnątrz – poza pięknym kształtem lamp KT150 – odróżnia wzmacniacz VT80SE od poprzedniego, starszego modelu to mała naklejka na tylnym panelu. Starsza konstrukcja była na tyle dopracowana, że nic więcej nie wymagało zmian. Opcjonalna osłona lamp może być używana zarówno z zestawem lamp KT150 jak i KT120. Jej wielkość zapewnia wystarczającą przestrzeń dla optymalnego ich chłodzenia.

Wszystkie te zmiany prowadzą do jednego wniosku: jak powiedział Warren Gehl: – Więcej muzyki! Zmiany wyczuwalne są w zakresie tonalności, szczegółowości, dynamiki i czystego brzmienia – to znacząco wyższy poziom. Towarzyszy im lepsza i bardziej solidna prezentacją, a muzyka staje się lepsza pod każdym względem.

Audio Research Foundation VT80SE – lampowy wzmacniacz mocy
Cena – 49 999 zł
Dystrybucja – Horn

Dane techniczne producenta:
moc wyjściowa: 75W mocy ciągłej na kanał
pasmo przenoszenia: 0,7 Hz – 80 kHz (-3dB @ 1 W)
czułość wejściowa: 1,4 V RMS BAL dla mocy znamionowej. (wzmocnienie 25dB BAL dla 8 Ohm
impedancja wejściowa: 300 kOhm (zbalansowane), 150 kOhm (SE)
polaryzacja wyjścia: nieodwracająca. zbalansowany pin wejściowy 2+ (IEC-268)
impedancja wyjściowa: 4/8 Ohm
regulacja wyjścia: około 1 dB rozwarty obwód przy 8 Ohm. (współczynnik tłumienia około 8)
ogólne ujemne sprzężenie zwrotne: 15d
prędkość narastania: 10 V/ms
czas narastania: 4.0 ms
separacja kanałów: 112dB
BRUM i SZUM: -84 dBV ważone, 8 Ohm
s/n: 112dB
regulatory: on/off, automatyczne wyłączanie, wyłączanie, Wejście BAL/SE, RS232, trigger 12V
warunki temperaturowe pracy: Maksymalna temperatura otoczenia: 30°C
ilość energii w zasilaczu: Około 350 J
zasilanie: 100-125VAC 60Hz (200-250VAC 50Hz), 410W przy mocy znamionowej, 500W maks, 230W w stanie spoczynku, <1.0 W w trybie czuwania
lampy: 2 dobrane pary KT150 – stopień mocy. 2 x 6H30 – przedwzmacniacz
wymiary: szerokość: 48,3 cm, wysokość: 26,2 cm, głębokość obudowy: 46,8 cm, głębokość do zacisków: 49,3 cm
waga: 20,7 kg; 27,4 kg z opakowaniem

Brak komentarzy