Wilson Exclusive Line – premiera kolumn polskiej marki

0
Wilson EL zajawka

NOWOŚCI / Nowe modele polskiej marki Wilson specjalizującej się w budżetowych zestawach stereo i do kina domowego. Wilson Exclusive Line kosztują nieco więcej niż najtańsze zestawy, ale jakością wykonania, zastosowanymi komponentami i wykończeniem rekompensują większy wydatek. 

Nowa seria głośników Exclusive Line składa się z dwóch modeli: podłogowych EL-8 i monitorów EL-4. Zestawy wolnostojące to niewielkie kolumny o konstrukcji dwudrożnej z trzema głośnikami. Obie konstrukcje są wentylowane do tyłu.

Wilson Exclusive Line EL-8 to eleganckie i nowoczesne zestawy głośnikowe o smukłych skrzynkach, pomalowane czarnym lakierem fortepianowym. Sztywne obudowy tych kolumn charakteryzuje niski rezonans. Wymagający miłośnicy audio docenią także kilka detali: stabilna podstawa, zapewniające solidne połączenie dla kabli porty głośnikowe oraz piankowe zaślepki portów głośnikowych wyróżniają najnowszą propozycję marki Wilson.

Wilson EL 1

Nowe Wilsony w komplecie

Starannie zaprojektowane, niezwykle sztywne membrany przetworników nisko-średniotonowych w połączeniu z przetwarzającymi najwyższe częstotliwości tweeterami zapewniają doskonałą koherentność brzmienia. Zastosowany w obu przetwornikach korektor fazy eliminuje w zasadzie potrzebę nakładki przeciwpyłowej. Rozwiązanie to pozwoliło zmniejszyć masę membrany i rozszerzyć charakterystykę częstotliwościową. W efekcie końcowym pozwala na większy przepływ powietrza przez konstrukcję napędu cewki, co poprawia chłodzenie, a tym samym zwiększa wydajność całego systemu przetworników. 

Test podłogówek Wilson Raptor 5

Wysokiej jakości przetworniki wysokotonowe wyposażono w miękkie kopułki. Zwiększają one poczucie otwartości przestrzeni i dużej ilości powietrza, zapewniają także scenie dźwiękowej uwielbiany przez audiofilów „oddech”, są to cechy które zazwyczaj wyróżniają zestawy najwyższej jakości. Rozdzielczość szczegółów w zakresach średnicy oraz dołu pasma jest bardzo wysoka – to kolejna cecha, którą zazwyczaj znajdziemy w opisach kolumn głośnikowych ze znacznie wyższej półki cenowej. Zestawy charakteryzuje muzykalność – jedna z najważniejszych cech wyróżniających dobre kolumny. 

Wilson EL 3

Jakość wykończenia naprawdę na wysokim poziomie

Jakość ich wykonania, wykończenie zewnętrzne jest na najwyższym poziomie. Producent dołożył wielu starań, aby jakość powłoki lakierniczej została wykonana z zachowaniem najwyższych standardów. Zestawy Wilson Exclusive Line EL-8 doskonale sprawdzą się zarówno w większych pomieszczeniach jak i w miejscach, gdzie istnieje konieczność ustawienia ich bliżej ścian.

Wilson Exclusive Line EL-4 to mniejszy odpowiednik podłogowych zestawów EL-8. Podobnie jak ich większy brat, EL-4 są równie eleganckie i nowoczesne. Smukłe obudowy, luksusowy, czarny lakier fortepianowy oraz staranne wykonanie to cechy, do których przyzwyczaja nas marka Wilson. 

Podobnie jak kolumny podłogowe, Wilson Exclusive Line EL-4 wentylowane są otworem bas refleks skierowanym do tyłu. Za pomocą znajdujących się w wyposażeniu piankowych zaślepek portów Bass-refleks, istnieje możliwość delikatnej korekty dolnego zakresu pasma.

Wilson EL 2

Monitory – do stereo i kina domowego

Sztywne obudowy zestawów EL-4 charakteryzuje niski rezonans. Jakość wykonania, wykończenie zewnętrzne jest na najwyższym poziomie. W konstrukcji tych dwudrożnych zestawów zastosowano wysokiej klasy komponenty. Wysokotonowa, 1-calowa tekstylna kopułka, współpracuje z 5-calowym przetwornikiem średnio-niskotonowym. 

Test kabli głośnikowych QED

Sztywne membrany przetworników nisko-średniotonowych w połączeniu z przetwarzającymi najwyższe częstotliwości tweeterami zapewniają doskonałą koherentność brzmienia zestawów. Współpraca pomiędzy przetwornikami oraz ich dopasowanie zaowocowało brzmieniem, na które składają się realnie głęboki i mocny bas oraz uzupełniająca je środkowa i górna część pasma. Szybka i szczegółowa średnica precyzyjnie uzupełniona została najwyższymi częstotliwościami. Podobnie jak przy EL-8 zestawy charakteryzuje ceniona przez audiofilów muzykalność.

Zestawy Wilson Exclusive Line EL-4 doskonale sprawdzą się w mniejszych pomieszczeniach, ale można je także polecić jako zestawy satelitarne dla systemów kina domowego. Oba zestawy z serii Exclusive Line charakteryzują się świetnym stosunkiem jakości do ceny. 

Więcej o kolumnach Wilson Exclusive Line – TUTAJ

Wilson Exclusive Line EL-8 – kolumny podłogowe
Cena – 4998 zł/para

Wilson Exclusive Line EL-4 – kolumny podstawkowe
Cena – 1998 zł/para

Dystrybucja – Horn Distribution S.A

 

Dane techniczne producenta

Wilson Exclusive Line EL-8:
Pasmo przenoszenia (+/-  3dB): 40 – 20.000 Hz

Czułość (2,83V – 1m): 90 dB

Impedancja: 4 – 8 Ohm

Maksymalna skuteczność (SPL): 108 dB

Rekomendowana moc wzmacniacza: 40 – 150 W

Częstotliwość zwrotnicy: 2.400 Hz

Głośnik wysokotonowy: 1” (25mm) miękka kopułka

Głośniki nisko-/średniotonowe: 2 x 6” (165mm) z piankowym korektorem fazy

Typ obudowy: Bass Reflex

Terminale głośnikowe: Wtyki bananowe

Wymiary obudowy: 985 x 195 x 295 mm (wys. x szer. x gł.)

Wykończenie: lakier czarny, high-gloss 

Waga: 13,9 kg

Wilson Exclusive Line EL-4:

Pasmo przenoszenia   (+/-  3dB): 50 – 20.000 Hz

Czułość  (2,83V – 1m): 88 dB

Impedancja: 4 – 8 Ohm

Maksymalna skuteczność  (SPL): 105 dB

Rekomendowana moc wzmacniacza: 25 – 100 W

Częstotliwość zwrotnicy: 2.400 Hz

Głośnik wysokotonowy: 1” (25mm) miękka kopułka

Głośniki nisko-/średniotonowe: 5” (130mm) z piankowym korektorem fazy

Typ obudowy: Bass Reflex

Terminale głośnikowe: Wtyki bananowe

Wymiary obudowy: 288 x 173 x 245mm (wys. x szer. x gł.)

Wykończenie: lakier czarny, high-gloss 

Waga: 3,6 kg

Brak komentarzy