Topowa seria NuPrime – DAC i monobloki Evolution

0
Nowe NuPrine Evolition zajawka

NOWOŚCI / Koreańska firma NuPrime specjalizująca się w cyfrowym i impulsowym audio wprowadza do swojej oferty dwa nowe, topowe urządzenia z serii Evolution – konwerter cyfrowo-analogowy Evolution DAC oraz monofoniczne końcówki mocy Evolution One. Z tych komponentów można stworzyć pełny system stereofoniczny, ponieważ DAC wyposażony jest w regulację głośności.

Przetwornika cyfrowo-analogowego Evolution DAC został zaprojektowany od nowa od podstaw. Fundamentem każdego urządzenia audio jest dobre zasilanie dostarczające czysty prąd, którego stabilne parametry pozwalają na utrzymanie najwyższej jakości dźwięku. Dlatego w topowym DAC-u NuPrime’a zastosowano dwie nowości – transformator C-Core oraz zaawansowany filtr AC.

Zaraz za gniazdem elektrycznym zainstalowano wysokiej klasy filtr AC. Jego zadaniem jest redukowanie szumu pojawiającego się w wysokich częstotliwościach – od 100kHz do 5MHz. Według pomiarów NuPrime’a filtr działa z co najmniej 20 decybelową skutecznością. Następnie tak przefiltrowany prąd trafia do transformatorów C-Core z rdzeniem składanym, które charakteryzują się wyższą skutecznością niż klasyczne transformatory toroidalne. Wynika to z faktu, że charakteryzują się mniejszymi stratami energii w przepływie pola magnetycznego (mniejszą upływnością pola elektromagnetycznego), a więc wyższą sprawnością i stabilnością. Wytwarzają też mniej zakłóceń wpływających na inne obwody w urządzeniu.

Nowe NuPrine Evolition 3

W celu zapewnienia lepszego ekranowania transformatorów zamknięto je w stalowych puszkach. Pomaga to w minimalizowaniu szumu interferencyjnego, który może zakłócać pracę innych obwodów. W końcu prąd trafia do baterii kondensatorów o pojemności 70.000 mikrofarradów, co jest wartością kilkukrotnie przewymiarowaną w stosunku do nominalnych potrzeb. Zapewnia to wręcz żelazną stabilność zasilania w najbardziej krytycznych momentach.

Nowe NuPrine Evolition 4

Sekcja analogowa korzysta z autorskiej ścieżki sygnałowej złożonej z dyskretnych komponentów. Jej unikalna koncepcja zapewnia wysoki poziom PSRR (współczynnika tłumienia wpływu zasilania). W stopniu wyjściowym zainstalowano wymienne wzmacniacze operacyjne, tak aby entuzjaści DIY mogli poszukać swojego własnego brzmienia.

Sam przetwornik oparto o układ DAC ES9038PRO. Połączono go ze sterującym układem scalonym PSRC NuPrime. Ten służy nie tylko do dekodowania, ale również zapewnia konwersję częstotliwości próbkowania z PCM 44.1kHz do PCM 768kHz i DSD64 do DSD512. Przetwornik obsługuje też pliki w formacie MQA i DXD.

Nowe NuPrine Evolition 5

W urządzeniu zastosowano autorskie rozwiązanie NuPrime, które pozwala na dekodowanie formatów DoP za pośrednictwem wejść koaksjalnych i optycznych. Na pokładzie jest siedem filtrów cyfrowych dla różnorodnych charakterystyk dźwięku: minimum phase fast, miniumum phase slow, linear phase fast, linear phase slow, apodizing fast, hybrid fast, brickwall.

NuPrime Evolution DAC ma aż siedem wejść cyfrowych i podwojone wyjścia analogowe w formacie RCA i XLR. Urządzenie umożliwia regulację głośności, można więc ominąć przedwzmacniacz i sterować bezpośrednio końcówki mocy. Mało tego – jest możliwość indywidualnego regulowania głośność na każdym wejściu, w celu dokładnego dopasowaniu poziomu natężenia dźwięku dla każdego źródła.

Test przetwornika NuPrime DAC 10-H

Przetwornik ma prostą i estetyczną obudowę z możliwością regulacji jasności wyświetlacza, jest zaopatrzony w specjalne, firmowe nóżki izolujące drgania i pilot zdalnego sterowania.

Drugim nowym urządzeniem są monofoniczne końcówki mocy NuPrime Evolution One. To wzmacniacze impulsowe (klasa D), w których specjalizuje się firma. Każdy monoblok dysponuje mocą 240 watów. Oparto je o własną technologię wzmacniania dźwięku: od zasilacza i obwodów wzmacniacza po nowy, wysoce zaawansowany stopień wejściowy.

Nowe NuPrine Evolition 1

NuPrime Evolution One posiada co najmniej kilka interesujących rozwiązań: obwody wejściowe z impedancją wejściową 1 miliona omów; przełączanie się końcówek przy 700 kHz; nowy zasilacz toroidalny zoptymalizowany pod kątem generowania niskiego poziomu szumów; połączenia między zasilaczem a obwodami zasilacza realizowane za pomocą wysokiej jakości miedzianych przewodów zamiast standardowych kabli. Wysoka impedancja wejściowa wprowadza mniejsze zniekształcenia harmoniczne i opóźnienie fazowe.

Nowe NuPrine Evolition 2

NuPrime chwali się, że ich wzmacniacze mają ciepłe i naturalne brzmienie znane z klasy A, którego nie posiada żaden inny wzmacniacz impulsowy. “Wzmacniacze klasy D większości producentów brzmią zimno i twardo, wyróżniając się głownie efektywnością energetyczną i wysoką mocą wyjściową. Dzięki zastosowaniu hybrydowej amplifikacji, czyli połączeniu zalet klasy A i D NuPrime połączył zalety obu tych klas” – pisze producent.

NuPrime Evolution DAC – przetwornik cyfrowo-analogowy z regulacją głośności
Cena – 15 495 zł
NuPrime Evolution One – monofoniczna końcówka mocy
Cena – 18 995 (sztuka)
Dystrybucja – Rafko

Brak komentarzy