The Bad Plus – country na jazzowo w Warszawie

0
Bad Plus 4

KONCERT / Do Warszawy przyjeżdża lubiane w Polsce amerykańskie jazzowe trio The Bad Plus. Muzycy znani z czerpania z dorobku rockowych i popowych gwiazd będą promowali swój najnowszy album “It’s Hard”. Zagrają w Warszawie w studiu im. Witolda Lutosławskiego.

Amerykańskie trio w składzie Ethan Iverson (fortepian), Reid Anderson (bas) i Dave King (perkusja) powstało w Minneapolis w 2000 roku. Już na pierwszych albumach zaskoczyli nie tylko sposobem grania – bardzo energetycznym, rockowym wręcz i zupełnie pozbawionym jazzowego patosu, ale także doborem repertuaru. Na krążkach znalazły się nie tylko kompozycje członków zespołu, ale również utwory Abby, Nirvany, Black Sabbath i Stinga. Później sięganie po covery popowych i rockowych wykonawców stało się niemal wizytówką The Bad Plus, mogliśmy posłuchać w ich wykonaniu utworów Rush, Davida Bowie’go, Queen, Pink Floyd czy Radiohead.

Ale myliłby się ten, kto posądzałby amerykańskich muzyków o brak oryginalności czy kompozycyjny marazm. Ich podejście do znanych utworów jest bardzo swoiste. Może to nie jazzowy kabaret, ale słuchając tych numerów czuje się muzyczną ironię, wzięcie w nawias i jazzowej, i rockowej konwencji. Recenzent muzyczny “New Yorkera” nazwał ich “braćmi Cohen współczesnego jazzu”. Ta filmowa metafora znakomicie oddaje ducha muzyki amerykańskiego tria.

The Bad Plus ma w Polsce grono wiernych fanów, na ich koncertach nigdy nie brakuje publiczności. Tym razem odwiedzą nas, by zagrać materiał ze swojej najnowszej, wydanej w tym roku płyty “It’s Hard”. Na ostatnich kilku albumach tria można posłuchać głównie ich autorskiej muzyki, choć zaskakują też swoją interpretacją “Święta wiosny” Igora Strawińskiego. Teraz wracają do swoich korzeni i pełnymi garściami czerpią z dorobku innych wykonawców, interpretują ją w swój charakterystyczny sposób. Mamy więc i coś z elektroniki (Kraftwerk), i popu (Cyndi Lauper, Prince), i awangardowego rocka (Peter Gabriel), a nawet… country (Johny Cash). Koncert zapowiada się więc interesująco.

MS

fot. The Bad Plus

The Bad Plus, Warszawa, Studio im. Lutosławskiego, ul. Modzelewskiego 59, 30 września, godz. 19.30. Bilety w cenie 60 zł.

Brak komentarzy