Branford Marsalis zagra z polskimi muzykami

0
kurwa marsalis

KONCERTY / Jedna z największych postaci światowego jazzu, saksofonista Branford Marsalis będzie gwiazdą jubileuszowej edycji BMW Jazz Club.

Pojawi się w nowym, zaskakującym repertuarze podczas trzech koncertów: 3 grudnia w Bielskim Centrum Kultury, 4 grudnia w Teatrze Wielkim w Warszawie, 7 grudnia w Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie. Przygotowany specjalnie na dziesiątą edycję BMW Jazz Club premierowy projekt nosi tytuł „Bezgranicznie”. Branford Marsalis oraz znakomici polscy muzycy stworzą jazzowy superband, który interpretować będzie polską muzykę: klasyczną, jazzową, ludową.

Branford Marsalis to twórca łączący różne klimaty i style: jazz, klasykę, world music. Szeroką popularność przyniosła mu słynna otwierająca nuta i solo w „Englishman in New York”.  – To muzyk bezkompromisowy, ciekawy świata, podejmujący wyzwania. Artysta, nie zawaham się użyć tego słowa: epokowy. Nikt na świecie nie pasuje lepiej do hasła: „Bezgranicznie” – mówi Marcin Kydryński, pomysłodawca koncertu. – „B” – jak „Bezgranicznie”. Bez ograniczeń, bez granic, bez podziałów, bez uprzedzeń, bez kompleksów, bez lęku. „B” – jak Branford.

Z okazji jubileuszu na scenie pojawią się artyści znani z poprzednich edycji BMW Jazz Club jak i nowi goście. Zaśpiewa Anna Maria Jopek, która czuwa również nad artystyczną stroną projektu. Jazzowy superband współtworzyć będą: Mino Cinelu, Maria Pomianowska, Adam Strug, Atom String Quartet, Marcin Wasilewski, Robert Kubiszyn i Pedro Nazaruk. W Teatrze Wielkim do tego składu dołączy Stanisław Soyka.

– Gdy wspólnie z Anną Marią Jopek zaczęliśmy myśleć nad jubileuszem BMW Jazz Club, wyborem marzeń był Branford Marsalis – dodaje Marcin Kydryński. – Ten genialny muzyk współpracował wcześniej z Anią przy płycie „ID” i na nową propozycję zareagował błyskawicznie, ale postawił warunek, że to my zaproponujemy mu repertuar, zaskoczymy go, rzucimy artystyczne wyzwanie.

Anna Maria Jopek, która czuwa nad artystyczną stroną jubileuszowej edycji BMW Jazz Club przyznaje, że udało jej się stworzyć wspaniały team muzyków, którzy nigdy dotąd nie wystąpili razem. To będzie dla wszystkich świeże doświadczenie.  Zabrzmią polskie motywy muzyczne – jazzowe, ludowe, klasyczne. Z naszą muzyką mierzyć będzie się genialny amerykański saksofonista Branford Marsalis. Towarzyszyć będzie mu grono zaproszonych przez Annę Marię Jopek muzyków.

Zobacz, jak Anna Maria Jopek i Branford Marsalis zapraszają na koncerty

Jak mówi wokalistka Atom String Quartet wspaniale gra kompozycje Lutosławskiego i muzykę inspirowaną brzmieniami góralskimi. To zespół z nieprawdopodobnym charakterem, świetnie wpisujący się w ideę koncertu „Bezgranicznie”. Jego członkowie są w stanie zagrać każdą kompozycję klasyczną, ale są też genialnymi improwizatorami.

Marcin Wasilewski to niesamowicie skupiony pianista, głęboko penetrujący świat brzmienia i harmonii. Na co dzień nagrywa dla kultowej wytwórni ECM. Nie często sięga po wątek polski w swojej muzyce. Więc, jak mówi Anna Maria Jopek, udział w koncercie „Bezgranicznie”
także dla niego będzie ciekawym wyzwaniem.

Nutę przeszłości do tego nowoczesnego składu doda Maria Pomianowska, grająca prawdziwy polski folk na tradycyjnych instrumentach, takich jak m.in. suka biłgorajska. Specjalista od instrumentów perkusyjnych Mino Cinelu to artysta, o którym Anna Maria Jopek mówi, że zamienia rytm w tlen. – Ilekroć z nim gram od razu mam ochotę tańczyć – przyznaje wokalistka. Na dudukach i fletach rządzić będzie Pedro Nazaruk. Na basie – Robert Kubiszyn.
Skład zespołu uzupełni dwóch wspaniałych i bardzo różnych wokalistów: Adam Strug, specjalizujący się w pieśni kurpiowskiej oraz Stanisław Soyka, którego nikomu przedstawiać nie trzeba. Ten ostatni wystąpi wyłącznie podczas koncertu w Warszawie.

Jak mówi Anna Maria Jopek muzycy wspólnie szukać będą dźwięków pomiędzy światami – pomiędzy klasyką a folkiem, pomiędzy graniem historycznym a graniem współczesnym. – Muzyka jest najlepsza wtedy, gdy jesteśmy otwarci na to, co się wydarzy na scenie – dodaje Branford Marsalis.

Bilety na koncerty w Warszawie i Szczecinie można jeszcze kupować za pośrednictwem strony www.eventim.pl oraz we wszystkich punktach sprzedaży współpracujących z Eventim.

Sprzedaż biletów na koncert w Bielsku-Białej odbywa się za pośrednictwem portalu www.bck.bielsko.pl

Brak komentarzy