Premierowe monitory F701 od Fyne Audio

0
Fyna F701 zajawka

NOWOŚCI / Premierowe monitory zaprezentowała szkocka firma Fyne Audio. Model F701 uzupełnia drugą od góry linię modelową. Zastosowano w tych kolumnach wszystkie najlepsze rozwiązania techniczne, z głośnikiem współosiowym na czele. Nowe monitory są już do kupienia w Polsce.

Fyne Audio to szkocka marka z siedzibą w Glasgow. Stworzyli ją ludzie o bogatym doświadczeniu w branży audio, między innymi w firmie Tannoy. W Polsce firma obecna jest od jesieni 2018 roku, kiedy dystrybucją jej produktów zajęła się firma EIC. Na naszej stronie testowaliśmy już ich monitory Fyne Audio F500 (test TUTAJ).

Monitory Fyen Audio F701 uzupełniają druga od góry serię tego producenta o głośnik podstawkowy – dotychczas składała się ona z dwóch kolumn wolnostojących: F702 i F703. Niedługo pojawi się też mniejszy monitor F700 i dedykowane im podstawki. W ten sposób w każdej z serii F300, F500, F700 i F1 dostępne są już monitory.

Fyna Audio F701 1

W kolumnach Fyne Audio F701 wykorzystano technologię zaczerpniętą z topowej serii F1. Firmowym rozwiązaniem jest współosiowy głośnik IsoFlare™ zbudowany jest w ten sposób, że w środku głośnika nisko-średniotonowego zamontowano falowód, w którym znajduje się wysokotonowa kopułka. Daje to perfekcyjne zszycie obu pasm. Za przetwrzanie średnicy i niskich tonów odpowiada membrana 200 mm wykonana z włóknistej celulozy. Głośnik wysokotonowy to magnezowa kopułka napędzana magnesem neodymowym o średnicy 25 mm.

Firmowym rozwiązaniem jest również zawieszenie membrany nisko-średniotonowej FyneFlute. Ma ono charakterystyczne wyżłobienia, których zadaniem jest wyeliminowanie szkodliwego blokowanie wychyłu membrany. Ma to zmniejszyć podbarwienia i zniekształcenia dźwięku i zwiększyć jego dokładność w prezentacji muzyki.

Fyne Audio F701 - 2

Trzecim firmowym patentem zaczerpniętym z topowych modeli jest system wentylowania niskich częstotliwości BassTrax. Jest to system otworów bas refleks skierowanych w dół, do podłogi. Jego specjalna budowa powoduje, że fale opuszczające tunel rozpraszają się do postaci sferycznej, co poprawia rozpraszanie basu. Kolumny mają dość wysoką skuteczność 91 db i przyjazną impedancję 8 omów.

Fyne Audio F701 - 3

Zbudowane w Wielkiej Brytanii kolumny głośnikowe Fyne Audio F701 są wykończone luksusowym lakierem fortepianowym o wysokim połysku. Lakier nakładany na forniry czarne, białe lub orzechowe stanowi dopełnienie ręcznie wykonanych obudów. Uzupełnieniem wyjątkowej stylistyki są mocne i stabilne podstawki.

Fyne Audio F701 – kolumny podstawkowe
Cena – 22 000 zł (para)
Dystrybucja – EIC

Dane techniczne producenta:
Moc ciągła – 90 W

Skuteczność – 91dB (2.83 Volt @ 1m)
Zalecana moc wzmacniacza – 30- 180 W

Impedancja – 8 Ω
Pasmo przenoszenia – 35 – 34 000 Hz
Typ zwrotnicy – bi-wired; filtr 2 rzędu dolnoprzepustowy; filtr 1 rzędu górnoprzepustowy
Częstotliwość podziału zwrotnicy – 1 Hz
Głośnik nisko-średniotonowy – 1 x IsoFlare™ – punktowe źródło dźwięku – membrana wykonana z włóknistej celulozy 200 mm
Głośnik wysokotonowy – magnezowa kopułka napędzana magnesem neodymowym o średnicy 25 mm
Zawieszenie – FyneFlute™
Wymiary (S x W x G)- 278 x 465 x 390 mm
Waga – 13,60 kg

Brak komentarzy