Odtwarzacz Exposure i podłogówki Triangle – nowości od Rafko

0
Nowe rafko zajawka

NOWOŚCI / Premierowe urządzenia prezentuje białostocki dystrybutor sprzętu audio – firma Rafko. Do sprzedaży trafił nowy odtwarzacz CD znanej brytyjskiej matki Exposure 3510 CD oraz podłogowe kolumny francuskiej firmy Triangle Borea BR10.

Exposure to brytyjska marka produkująca sprzęt Hi-Fi i High End, założona w 1974 roku przez Johna Farlowe’a technika muzycznego, który współpracował w studiach nagraniowych z tuzami muzyki popularnej takimi jak David Bowie, The Who, czy Pink Floyd. Od początku swojej działalności firma stawiała na dzielone system stereo i do dzisiaj pozostają one jej wizytówką. Szczególną estymą cieszą się monofoniczne końcówki mocy, często łączone przez klientów z kilkukrotnie droższą elektroniką najdroższych marek na świecie.

Exposure 3510 CD – brakujące ogniwo

Z okazji 50 lat działalności Exposure Electronics wprowadza na rynek brakujące ogniwo serii 3510 – odtwarzacza CD. Dotychczas linia Exposure 3510 obejmowała wzmacniacz zintegrowany stereo, przedwzmacniacz stereo oraz końcówki mocy w wersji stereo i mono

Nowe rafko 1

Odtwarzacz CD Exposure 3510 wyróżnia się możliwością działania nie tylko jako samodzielny odtwarzacz CD, ale w połączeniu z zewnętrznym przetwornikiem DAC, działa również jako transport CD, w ten sposób oferując wszechstronność dostosowaną do różnych konfiguracji audio. Mechanizm typu top loader, czyli otwierany od góry, z przesuwaną pokrywą i dociskiem magnetycznym, przywołuje na myśl obsługę gramofonu, dodając odrobinę interaktywnego doświadczenia do cyfrowego świata CD.

Odtwarzacz w sekcji DAC wykorzystuje dwa układy (dual mono) PCM1704 obsługujące rozdzielczość do 24-bit, co pozwala uzyskać bardzo wysoką jakość dźwięku oraz doskonałą separację między kanałami, poprawiając precyzję budowania przestrzeni stereo. Możliwość wyłączenia wyświetlacza, skutkuje jeszcze skuteczniejszą redukcją zakłóceń, które mógłby być wywołane podświetlaniem

Nowe rafko 3

Exposure XM 3510 CD posiada zoptymalizowane obwody audio, w tym wydzielony stopień wyjściowy i liczne stopnie regulacji. Optymalne warunki dla sygnału audio przekładają się na wysoką jakość dźwięku i dokładne odwzorowanie szczegółów. W urządzeniu zastosowano duży transformator toroidalny z oddzielnymi uzwojeniami, skrupulatnie odseparowując zasilanie dla mechanizmu transportu CD i stopni audio.

W celu minimalizacji jittera urządzenie korzysta z wysokostabilnego zegara kwarcowego oraz dedykowanego regulatora zasilania dla mechanizmu transportu CD i stopni audio, gwarantując tym dokładne i stabilne tempo odtwarzanej muzyki. Płytki drukowane, użyte w konstrukcji CD 3510, są dwustronne i wykonane z wysokiej jakości materiałów. To zapewnia optymalny układ obwodów i skuteczne ekranowanie przed ewentualnymi zakłóceniami.

Nowe rafko 2

Całość zamknięta jest w solidnej obudowie wykonanej z wysokiej jakości aluminium, co nie tylko dodaje estetyki, ale również działa jako skuteczne ekranowanie, chroniąc wnętrze urządzenia przed zewnętrznymi zakłóceniami elektromagnetycznymi. Odtwarzacz Exposure CD 3510 jest wyposażony zarówno w wyjścia optyczne, jak i koncentryczne, co zapewnia kompatybilność z szeroką gamą systemów audio.

Triangle Borea BR10 – najnowszy flagowiec serii Borea

BR10 to najnowszy flagowiec z kultowej, uhonorowanej nagrodą EISA serii Borea od Triangle. Kolumny wyposażone są w 8-calowe przetworniki basowe, które poszerzają pasmo przenoszenia niskich częstotliwości oraz zwiększają możliwość przenoszenia mocy, jednocześnie zachowując jakość brzmienia, z której francuski producent jest znany. Duża powierzchnia membran z włókna szklanego w połączeniu z potężnym napędem, owocują basem potężnym, szybkim i kontrolowanym.

Nowe rafko 4

Kolumny podłogowe Triangle Borea BR10 mają konstrukcję trójdrożną. 25-milimetrowy głośnik wysokotonowy z technologią EFS (Efficient Flow System) i 6-calowy przetwornik średniotonowym z membraną z masy celulozowej oraz dwa 8-calowe przetworniki odpowiedzialne tylko za niskie tony. Głośnik wprowadza nową architekturę, z oddzielnym systemem zwrotnicy i podwójnym terminalem głośnikowym do bi-wiringu lub bi-amplifikacji.

Dzięki wysokiej czułości wynoszącej 92dB BR10 mogą być połączone z większością potężnych wzmacniaczy dostępnych na rynku. Za sprawą niezwykłej wydajności w zakresie niskich częstotliwości i obsłudze mocy wynoszącej 200W RMS, kolumny te nadają się do pomieszczeń o powierzchni większej niż 30m2.

Nowe rafko 5

W przeciwieństwie do innych modeli z serii Borea Triangle Borea BR10 wyposażony jest w przetwornik niskotonowy o średnicy 8 cali. Membrana wykonana jest z włókna szklanego i połączona z potężnym napędem odpowiednim dla wysokiego obciążenia. Nowością jest konstrukcja kosza przetworników w modelu BR10, zaprojektowana pod kątem zoptymalizowania wentylacji, co skutkuje możliwością przyjęcia wysokiej mocy poprzez odpowiednie chłodzenie cewki.

Kolejną wprowadzoną nowością jest zmodyfikowane gumowe zawieszenie przetwornika, zapewniające utrzymywaną pod kontrolą odpowiedź impulsową. Głośnik zapewnia mocne uderzenie basu, pozostawiając jednocześnie miejsce dla średnich tonów (w tym wokali), co nadaje brzmieniu przestrzenności i klarowności.

Nowe rafko 6

Oparty o 25mm jedwabny przetwornik z soczewką akustyczną i firmowym korektorem fazy. System EFS redukuje efekt kierunkowości, co pozwala na stworzenie szerszego optymalnego pola akustycznego, tak aby wszystkie osoby znajdujące się w pomieszczeniu mogły czerpać jednakową przyjemność z odsłuchu. Cewka jest napędzana neodymowym magnesem z systemem chłodzenia, aby uzyskać większą stabilność przy wysokich poziomach głośności.

Głośnik średniotonowy został przeniesiony z droższej linii Esprit EZ. Dodatkowo firma postanowiła go udoskonalić. Membrana to w dalszym ciągu stuprocentowo naturalna celuloza bez lakierowania sztucznymi specyfikami – jest to jedyny taki produkt na rynku. Czysta celuloza zapobiega jakimkolwiek podkolorowaniom w kluczowym zakresie średnich tonów, na które ludzkie ucho jest najbardziej wyczulone.

W ramach udoskonaleń poprawiono geometrię profilu membrany, aby poprawić poziom sztywności, co pozwoliło zwiększyć realne pasmo przenoszenia. Podobnie jak w Esprit głośnik średniotonowy wyposażono w zawieszenie o odwróconej fałdzie i krótkim skoku, które starannie modeluje ruch membrany, tak aby uniknąć jakichkolwiek zniekształceń przy odtwarzaniu ludzkiego głosu. Wszystko to zapewnia zdumiewający realizm i idealne wyrównanie tonalne.

Nowe rafko 7

Model BR10 wprowadza do serii Borea możliwość bi-wiringu i bi-ampingu, dzięki odpowiedniej konstrukcji zwrotnicy, oferującej różne opcje podłączania kabli i wzmacniaczy. Obwód pasma niskich częstotliwości jest całkowicie odizolowany od obwodu częstotliwości średnich i wysokich. Przy bi-wiringu stosujemy oddzielną parę przewodów dla sekcji wysokotononwej i średnioniskotonowej. Natomiast przy bi-amplingu każda z tych sekcji może być zasilana przez odrębny wzmacniacz. BR10 jest wyposażony w cztery gniazda głośnikowe, do których odpowiedni jest niekonfekcjonowany kabel o przekroju do 4 mm2 lub kable konfekcjonowane zakończone standardowymi wtykami bananowymi.

DVAS (ang. Driver Vibration Absorption System) to autorska, unikalna technologia pochłaniania drgań firmy Triangle. Jest to system mechanicznie odsprzęgający przetworniki średnio i niskotonowe od obudowy, za pomocą wewnętrznych wzmocnień kolumny umieszczonych zaraz za magnesami przetworników. Na innowacyjny system DVAS składają się wzmocnienia wewnątrz obudowy wykonane z płyt MDF oraz pianki EVA.

Exposure 3510 CD – odtwarzacz CD
Cena – 13495 zł
Traingle Borea BR10 – kolumny podłogowe
Cena – 7695 zł (para)
Dystrybucja – Rafko

Dane techniczne producenta:

Exposure 3510 CD
• Poziom Wyjścia: 2V RMS
• Odpowiedź Częstotliwościowa: 20Hz – 20kHz ± 0.25dB
• Całkowite Zniekształcenie Harmoniczne: <0.007%, 20Hz – 20kHz, 0dBFs
• Stosunek Sygnał/Szum: >100dB, A-ważone
• Wyjścia Cyfrowe S/PDIF: koaksjalne BNC i Optyczne “Toslink”
• Zasilanie Główne: Bezpiecznik: T2AL dla jednostek 110/120V
T1AL dla jednostek 220/240V
• Zużycie Mocy: <25W
• Wymiary (WxSxG): 90mm x 440mm x 300mm
• Waga Netto: 5kg
• Waga Brutto: 6.5kg

Traingle Borea BR10     

• Konstrukcja: 3-drożna
• Budowa: Pasywna (wymaga wzmacniacza)
• Przetworniki: Dynamiczne
• Głośniki wysokotonowe: 1x 1cal
• Głośniki średniotonowe: 1x 6 cal
• Głośniki niskotonowe: 2x 8 cal
• Bas-refleks: Przód
• Membrana pasywna: NIE
• Skuteczność: 92 dB
• Moc ciągła (RMS): 200W
• Pasmo przenoszenia: 30 – 22.000Hz
• Impedancja: 3 ? / 8 ?
• Maskownica mocowana na magnesy
• System akustycznego tłumienia obudowy DVAS
• Wymiary kolumny (szer. x wys. x gł.): 24,5 x 111 x 38 cm
• Wymiary kolumny z podstawką (szer. x wys. x gł.): 30 x 111 x 38 cm
• Waga netto: 27 kg

Brak komentarzy