MateriaFest 2017, czyli modlitwa w czasie Behemotha

0
Nergal Materia fest zajawka

KONCERT /SPOTKANIE Nie macie jeszcze planów na ostatnią sobotę wakacji? Chcecie posłuchać rocka na najwyższym poziomie i zobaczyć na żywo samego Behemotha? 2 września w Szczecinku odbędzie się MateriaFest – jednodniowy festiwal muzyki rockowej. Zagrają tam między innymi Riverside, Illusion i grupa Materia. Oczywiście nie obyło się bez protestów przeciwko występowi Behemoth.

Tym razem w gościnnym warszawskim Studiu U22 było naprawdę ostro. Wśród jaskrawych świateł i dymów zabrzmiała naprawdę mocna muzyka – na audiofilskim sprzęcie odsłuchaliśmy płytę „The Satanist” Behemotha. Okazją ku temu było zaproszenie na metalowy festiwal MateriaFest do Szczecinka.

Impreza odbywa się już po raz szósty, a powstała z inicjatywy muzyków grupy Materia pochodzących właśnie z tego miasta. Stąd też jej nazwa. – Ten jednodniowy festiwal rozrastał się z roku na rok, co scalało rockowe środowisko Szczecinka, a jednocześnie powodowało, że nasze miasto stawało się ważne na rockowej mapie Polski – mówili na spotkaniu muzycy Materii. I bardzo wyraźnie podkreślali, że mocno wspierały ich lokalne władze. – Bez pomocy włodarzy, a szczególnie burmistrza Jerzego Hardie-Douglasa, nie udałoby się nam tak rozkręcić imprezy.

Materia Fest Materia

MateriaFest 2107. Muzycy grupy Materia, gospodarza koncertu (fot. wstereo.pl)

Festiwal organizuje Samorządowa Agencja Promocji i Kultury, w tym roku po raz pierwszy MateriaFest jest biletowany i odbędzie się na zamkniętym terenie. A to między innymi dlatego, że wystąpią naprawdę wielkie gwiazdy, najbardziej znane za granicą polskie zespoły: Riverside i Behemoth. A jak Behemoth, to wiadomo – kłopoty.

Od kiedy pojawiła się informacja o ich występie, przeciwnicy wciąż protestują i domagają się odwołania festiwalu lub usunięcia z niego słynnej kapeli. Pisali w tej sprawie do Urzędu Miasta samorządowcy, księża, prawicowe środowiska. Na szczęście bez skutku.

– Jestem człowiekiem, który nie cierpi cenzury i nie zamierzam nikogo cenzurować. Sztuka jest wolna – zapewniał na spotkaniu burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. – Jesteśmy miastem, który bardzo wspiera kulturę i muzykę. I to bardzo różną. Organizujemy na przykład, chyba jako jedyne miasto w Polsce, transmisje z Metropolitan Opera, ale również festiwal disco polo. Sporo jest koncertów jazzowych. Dajemy ludziom wybór, dlatego chciałbym, żeby wszyscy szanowali odmienność gustów i twórczej kreacji – mówił.

Nateria Fest burmistrz

MateriaFest 2017. – Nie mam zamiaru nikogo cenzurować – mówił w Studiu U22 w Warszawie burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas (fot. wstereo.pl)

A co na to „sprawca” zamieszania, czyli Adam „Nergal” Darski (na zdjęciu głównym), lider Behemotha? Podchodzi do tego z dystansem. – Jestem już przyzwyczajony do tego, że nie wszystkim się podobamy. Ale ludzie mają prawo do tego, aby protestować przeciwko czemuś, co wydaje im się niesłuszne. Wiem, że w czasie naszego występu w Szczecinku w kościołach odbywać się będą modlitwy. I jeśli ludzie tak chcą wyrażać swój sprzeciw, to ja się z tego cieszę. Bo modlitwa tworzy wspólnotę, tworzy dobrą energię. Ja „modlę” się swoją sztuką, swoją muzyką i tworzę swoją energię, która wydaje się potrzebna ludziom – wyjaśnił spokojnie Adam Darski. – Złą energią byłoby, gdyby przejechali protestować kibole z pałami.

Na koncert zaprosił też lider Riverside, Mariusz Duda (na zdjęciu głównym), który zapewnił, że z powodu tego, że grają bezpośrednio przed gwiazdą, nie zamierzają zmieniać nic ze swojego brzmienia. – Choć na pewno na koniec zagramy bardziej skoczne piosenki, by wprowadzis publiczność w klimat koncertu Behemotha – zażartował Duda.

Na zaczynającym się o godz. 15 na Placu Koncertowym festiwalu rockowym wystąpią także: Spatial, Shinigami, Koronal, Retrospective, Materia i Illusion. Bilety można jeszcze kupić.
Maciej Stempurski, fot. wstereo.pl

Gospodarz spotkania: Studio U22
Sprzęt do odsłuchu dostarczył: Horn

MateriaFest, Szczecinek, 2 września, plac Koncertowy

15:00 Spatial
15:40 Shinigami
16:20 Koronal
17:00 Retrospective
17:40 Materia
19:10 Illusion
21:00 Riverside
22:40 Behemoth

Brak komentarzy