Zmiana po 40 latach! Nowe wersje głośnikowych Kimber Kable 4PR/8PR

0
Kimber 4PR i 8PR zajawka

 

NOWOŚCI / Kimber Kable to jedna z największych legend w świecie kabli przeznaczonych do audio. Niezbyt często przedstawiają nowości, a więc każda informacja o premierowym produkcie to w światku miłośników dobrego dźwięku niemal wydarzenie. Kimber Kable wprowadza do sprzedaży nową wersję swoich dwóch kultowych przewodów głośnikowych 4PR i 8PR. Produkowane są już od … ponad czterdziestu lat!

Kimber Kable to jedna z najstarszych, najbardziej znanych i ceniony firm specjalizujących się w produkcji kabli audio, to jedni z pierwszych, którzy przekonali miłośników dobrego brzmienia do tego, że przewody łączące komponenty audio wpływają na brzmienie i naprawdę warto w nie inwestować. A najpierw przekonał się o tym sam Ray Kimber, założyciel firmy, który muzyką, elektroniką i sprzętem audio interesował się od dziecka.

Kimber Kable – słynny warkocz

Ray w latach 70. XX wieku pracował przy instalowaniu systemów dźwiękowych i oświetleniowych w klubach disco w Los Angeles. Zauważył, że urządzenia oświetleniowe generowały szum RF, który był wychwytywany przez kable głośnikowe i słyszalny w kolumnach. Po bardzo wielu godzinach spędzonych na rozważaniach teoretycznych i eksperymentach fizycznych udało mu się zlikwidować owe szumy, a uzyskał to poprzez stworzenia warkocza z przecinających się przewodów dodatnich i ujemnych. Dodatkowo Ray uzyskał jak najbardziej pożądany efekt uboczny, którym była ewidentna poprawa postrzeganej jakości dźwięku.

Kimber Kable 4PR i 8PR 1

Początek Kimber Kable to rok 1979, kiedy trafiła do sprzedaży pierwsze wersja kabla 4PR. Kabel miał postać plecionki – taka forma przewodu głośnikowego została opracowana przez Raya Kimbera. I do dziś jest stosowana nie tylko przez tego producenta, ale również wielu innych na całym świecie. O tym, jak dobre to kable i jak cenione są przez audiofilów, świadczy to, że produkowane i sprzedawane są tak długo!

Kimber Kable – nowe wersje 4PR i 8PR

Po czterdziestu trzech latach od wprowadzenie na rynek kabli 4PR i 8PR nadszedł czas na wykorzystanie w tej serii rozwiązań technologicznych, które do tej pory wykorzystywane były w droższych modelach serii podstawowej – 4VS/8VS/12VS i 4TC/8TC/12TC.

Test kabli KImber Kable Carbon

Nowe przewody Kimber Kable 4PR i 8PR wykorzystują odpowiednio 8 i 16 przewodów na kanał. W wersji 4PR są to cztery przewody ujemne i 4 przewody dodatnie, natomiast w modelu 8PR ich liczba jest podwojona. W najnowszej wersji „PR” wykorzystano technologię VariStrand, znaną z droższych modeli, która polega na wykorzystaniu w jednym przewodzie, miedzianych przewodników o różnych średnicach, co doskonale widać na zdjęciach. Takie rozwiązanie zapewnia równomierną charakterystykę przenoszonych przez kabel częstotliwości bez faworyzowania żadnej konkretnej z nich.

Kimber Kable 4PR i 8PR 3

Przewodniki wykonane są z produkowanej specjalnie dla Kimber Kable miedzi beztlenowej o bardzo wysokiej czystości, co zapewnia znaczną poprawę jakości odtwarzania dźwięku w porównaniu do tego, co oferują w tym zakresie stare modele.

Kimber Kable 4PR i 8PR 2

Ze splecionych w warkoczu przewodów o jednakowym kolorze, tworzone są skrętki, które w modelu 4PR mają łączny przekrój 2 x 2,6 mm2, a w modelu 8PR aż 2 x 6mm2. Całkowite średnice przewodów to odpowiednio: 9mm i 11,5 mm.  

Kimber Kable 4PR i 8PR – przewody głośnikowe
Dystryucja – EIC

Brak komentarzy