Nowe wkładki od Ortofona

0
ortofon zajawka

NOWOŚCI / Znana wszystkim miłośnikom czarnych płyt firma Ortofon wprowadza do sprzedaży dwie nowe wkładki gramofonowe. Pierwsza to Ortofon MC Diamond – najbardziej zaawansowana wkładka firmy. Druga to najwyższej klasy wkładka MM, czyli Ortofon Concorde MkII Elite.

Ortofon to jedna z najbardziej znanych i najdłużej działających firm w branży audio, ma już ponad 100-letnią tradycję. Powstała w 1918 roku jako Electric Phono Film Company, kiedy to dwaj duńscy inżynierowie – Axel Petersen (1887–1971) i Arnold Poulsen (1889–1952) – rozpoczęli eksperymenty, które doprowadziły ich do zsynchronizowania dźwięku z obrazem filmowym. W 1946 r. zmieniono starą nazwę firmy na FonoFilm Industry A / S, a w 1947 r. pod jej skrzydłami założono spółkę handlową Ortofon A / S.

Pierwszymi produktami były głowice tnące z ruchomą cewką monofoniczne, a później stereofoniczne. W 1959 roku powstała pierwsza wkładka „stereo pick up” – SPU. Ortofon dąży do zapewnienia najlepszych doznań muzycznych poprzez połączenie innowacji, wiedzy technicznej i inspiracji. Wciąż się rozwija i proponuje nowe produkty. Tak jak dwie nowe wkładki gramofonowe, które właśnie wprowadza.

Ortofon MC Diamond – najbardziej zaawansowana wkładka firmy

Ortofon MC Diamond to najnowocześniejsza wkładka gramofonowa. Wyposażona w tytanowy korpus, zoptymalizowany system magnesów, diamentowy wspornik i nowe gumowe zawieszenie, zapewnia audiofilom zupełnie nowy poziom doznań.

ortofon 3

– To jest zarejestrowana muzyka, o jakości jakiej nigdy wcześniej nie słyszałeś – najbardziej autentyczne doświadczenie „winylowe” na świecie  – powiedział o niej Leif Johannsen, dyrektor ds. akustyki i badań w Ortofon.  

W przypadku nowej wkładki MC Diamond zastosowano nowe zawieszenie. Ortofon Wide Range Damping System (WRD) został przeprojektowany tak, aby zawierał ulepszone gumowe zawieszenie. Nowa formuła mieszanki gumowej oparta jest na wysoce wydajnym wypełniaczu nano Multi Wall Carbon Nano Tube (MWCNT). Nowa mieszanka na bazie MWCNT oferuje pożądane właściwości mechaniczne, które  pozwalają na optymalną interakcję między podatnością a tłumieniem, co poprawia stabilność i odtwarzanie oraz zapewnia niezrównaną jakość dźwięku.

ortofon 1

Korpus wkładki MC Diamond jest wykonany z tytanu i powstał przy użyciu techniki selektywnego topienia laserowego (SLM). Technika ta pozwala na precyzyjną kontrolę gęstości korpusu, co zapewnia niezwykle wysokie tłumienie wewnętrzne, a co za tym idzie znaczną redukcję drgań i poprawę jakości dźwięku.

System magnetyczny wkładki MC Diamond łączy w sobie wybrane materiały, zoptymalizowaną geometrię i niezrównaną spójność, które to zapewniają nieporównywalną z niczym i niezrównaną wydajność. W połączeniu z niemagnetyczną armaturą, rezultatem są żywe, bardzo dokładne reprodukcje dźwięku definiowane przez niemal nieograniczoną wymiarowość.

We wkładce Ortofon MC Diamond wykorzystano diament Ortofon Replicant 100. Igła typu Line Contact wyróżnia się wąską i długą powierzchnią styku, która jest jak najbardziej zbliżona do oryginalnego rysika tnącego. Zapewnia to najdokładniejsze odwzorowanie muzyki, najniższe zniekształcenia i rozszerzony zakres częstotliwości.

ortofon 2

We wkładce MC Diamond zastosowano wspornik diamentowy, który w połączeniu z Ortofon Replicant 100 zapewnia ekstremalną: przejrzystość, szybkość i precyzyjną odpowiedź o skali wykraczającej daleko poza jakąkolwiek inną kombinację. Solidny wspornik Diamond zapewnia najlepszą możliwą powierzchnię styku między igłą a twornikiem dzięki swojej twardości i krystalicznej strukturze. Ulepszenia znalezione w zastosowaniu wspornika Diamond na nowo zdefiniowały granice reprodukcji analogowej, prezentując więcej szczegółów wewnętrznych, subtelności i głębi, jak nigdy dotąd.

Ortofon Concorde MkII Elite – wkładka MM najwyższej klasy

Ortofon Concorde MkII Elite to druga nowa wkładka firmy. Jej konstrukcja oparta została na znanej serii Ortofon Concorde MkII. Połączenie technologii z dbałością o każdy szczegół konstrukcyjny Concorde Elite MkII, zapewnia nieograniczone doświadczenia z muzyką.

ortofon 4

Ortofon stworzył wkładkę charakterystyczną dla pionierskiego podejścia Ortofona do projektowania. Wiedza dotycząca odtwarzania muzyki w jak najnaturalniejszy sposób, zaowocowała – dzięki najnowszym komponentom – osiągnięcie we wkładce Elit poziomu jakości dźwięku niespotykanego wcześniej w przypadku wkładek przeznaczonych dla DJ-ów.

Concorde Elite posiada nową, specjalnie uformowaną obudowę wspornika pokrytą prawdziwym złotem. Wewnątrz „złota” znajduje się eliptyczny diament Nude, zamocowany na sztywnym wsporniku aluminiowo-magnezowym. Taki rysik można zwykle znaleźć we wkładkach HiFi. Zapewnia on potężny i szczegółowy dźwięk, o poziomie brzmienia, jaki można doświadczyć wyłącznie na żywo.

ortofon 6

Bardzo dobre właściwości techniczne wspornika aluminiowo-magnezowego o średnicy 750 µm, opracowanego specjalnie dla Concorde Elite, zapewniają wysoką stabilność i precyzję odczytu informacji zawartych w rowku.  

ortofon 5

Wewnątrz wkładki znajduje się unikalny system cewek, który odbiera ruchy diamentu w celu uzyskania optymalnego sygnału wyjściowego. To zapewnia modelowi Elite potężny, pełny dźwięk o wysokiej jakości i dużej mocy.

Specjalnie do wykorzystania w Concorde Elite MkII stworzono gumowe zawieszenie, wykorzystujące mieszankę o nowej formule, zapewniające doskonałe właściwości śledzenia ścieżki i nadzwyczajne osiągi wkładki.

Ortofon MC Diamond oraz Ortofon Concorde MkII Elite – wkładki gramofonowe
Dystrybucja – EIC

Brak komentarzy