Supravox i ich nowy produkt. Wzmacniacz od speca od głośników

0
Supravox Vouvray zajawka

NOWOŚCI / Francuska firma Supravox, specjalizująca się w produkcji głośników i kolumn głośnikowych, wprowadziła do swojej oferty zupełnie nowy produkt. To wzmacniacz o nazwie Vouvray. To zintegrowana, hybrydowa konstrukcja o mocy 70 watów na kanał, z przedwzmacniaczem gramofonowym.

Firma Supravox ma od niedawna dystrybutora w Polsce – jest nim gliwicka firma 4HiFi, która w ofercie ma kolumny głośnikowe rodem znad Sekwany. Niedługo do kupienia będzie w Polsce także pierwszy wzmacniacz tej marki – Supravox Vouvray.

Supravox to marka z wielkimi tradycjami, choć na polskim rynku była dotąd raczej mało popularna. Oficjalnie istnieje od roku 1956, to jej tradycje wywodzą się z czasów przed II wojną światową. Wtedy to została założona przez M. Dorliaca firma SEM – Super Electro Mecanique, produkująca membrany głośnikowe i głośniki do zastosowań w radioodbiornikach. Jako pierwsza zaprojektowała i wprowadziła do produkcji membrany o profilu wykładniczym a następnie wypuścił na rynek pierwsze głośniki szerokopasmowe o średnicach 17, 21, 24, 28 i 33 cm. I to właśnie ludzie z SEM założyli nową firmę Supravox, która przejęła spuściznę poprzedników. 

W latach 40. i 50 firma wprowadziła do oferty głośniki z magnesami Alnico i doskonaliła swoje konstrukcje membran wykładniczych. Na swojej stronie Supravox chwali się, że w tamtym czasie jedynie amerykańska firma University dotrzymywała kroku konkurencji w zakresie głośników tego typu.  

W latach 50. i 60 od Supravoxa głośniki kupowali czołowi producenci radioodbiorników i telewizorów, między innymi konsorcjum CGTVE. Swoje studia w te głośniki wyposażyły państwowe rozgłośnie radiowe i telewizyjne we Francji. W 1964 na rynku pojawił się model głośnika o średnicy 215 mm o nazwie 215 RTF 64, ktory do dziś jest poszukiwany i wykorzystywany przez audiofilów. Kolumny głośnikowe oparte o własne głośniki Supravox zaczął produkować w latach 70. XX wieku.

W latach 90. firma przeżywała trudne chwile, była zamykana, przechodziła z rąk do rąk, ale od dwóch dekad działa stabilnie, produkując całą gamę głośników i kolumn głośnikowych: monitorów, podłogowych, z otwartą odgrodą, ale także subwooferów czy kolumn centralnych do kina domowego. Trzonem oferty są szerokopasmowe, pozbawione filtracji kolumny o wysokiej skuteczności, idealne do lampy. A jeśli do lampy…

Supravox Vouvray

To firma wprowadziła do oferty wzmacniacz, w którym pracują lampy, choć nie tylko, bo to konstrukcja hybrydowa – Supravox Vouvray. W sekcji mocy mamy bipolarne tranzystory a w sekcji przedwzmacniacza lampy 12AU7, które można wymienić na popularne ECC82. Wzmacniacz Supravox Vouvray ma moc 70 watów przy 8 omach i 120 przy 4, napędzi więc nie tylko wysoko skuteczne zestawy, ale poradzi sobie z większością kolumn.

Wzmacniacz Supravox Vouvray jest bogato wyposażony, ma wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy dla wkładek MM oraz wyjście słuchawkowe. Jest też coś dla miłośników nowoczesności – można do niego podłączyć komórkę. Wyposażono go w trzy wejścia linowe RCA.

Supravox Vouvray prezentuje się atrakcyjnie, wyglądem nawiązuje między innymi do wzmacniaczy Lebena. Boki, góra oraz dół obłożone są drewnem, natomiast front wykonano z jasnego aluminium. Znakiem rozpoznawczym są dwa wychyłowe wskaźniki i wycięcia w panelu, przez które widać lampy. Firma poinformowała, że wzmacniacz otrzymał prestiżową ową nagrodę Diapasons d’Or Hi-Fi.

Supravox Vouvray  – zintegrowany wzmacniacz hybrydowy
Dystrybucja- 4HiFi

Dane techniczne producenta:
Moc wyjściowa: 2 x 70 W przy 8 Ω i 2 x 120 W przy 4 Ω
Pasmo przenoszenia (± 1,5 dB): 20 Hz-20 KHz THD: 0,05%
Stosunek sygnał / szum: 90 dB
Lampy: 2x 12AU7
Wymiary (szer. X wys. X gł. ): 430 x 188 x 358 mm 
Masa netto: 19,5 kg

Brak komentarzy