Neat Petite Classic – nowe monitory z historią

0
Neat Petite zajawka

NOWOŚCI / Brytyjska firma głośnikowa Neat Acoustics nieczęsto wprowadza do sprzedaży nowe modele kolumn. Tym razem premierowe zestawy nawiązuje wprost do tradycji tego producenta. Neat Petite Classic – bo tak nazwano nowe kolumny – to niewielkie dwurożne monitory z ciekawym głośnikiem wysokotonowym.

W 1990 roku Bob Surgeoner, muzyk i konstruktor, prowadzący również sklep ze sprzętem audio, zaprezentował publicznie swoje pierwsze kolumny głośnikowe. Były to monitory Neat Petite. Okazało się, że głośniki zostały bardzo ciepło przyjęte przez branżę i słuchaczy, i rok później trafiły do sprzedaży. Tak właśnie narodziła się firma Neat Acoustics. 

Neat Acoustics Petite. Powrót do korzeni 

Niewielkie brytyjskie monitorki zyskały wielką popularność, niektórzy mówili o nich nawet, że są “kultowe”. Kolumny było produkowane przez kilkanaście lat, aż do 2016 roku, kiedy Neat zmienił linię modelową. 

Z okazji 30-lecia firmy wprowadzono do sprzedaży krótką, limitowaną wersję słynnych monitorów i w 2021 roku pojawiły się Petite 30. Przyjęcie tych nowych kolumn było bardzo dobre, wszystkie sprzedały się szybko. W firmie powstał więc pomysł, aby wskrzesić na nowo projekt małych głośników podstawkowych i tak powstały Petite Classic, które właśnie będą wchodziły do sprzedaży. 

Neat Petite 2

Model Neat Petite Classic ma dokładnie takie same wymiary jak oryginalny Petite, z konturami oryginału, ale wykorzystuje wysublimowane jednostki napędowe, jakie zastosowano w jubileuszowych Petite 30 i nową zwrotnicę.

Neat Acoustics Petite Classic. Dwudrożny minimonitor z podwójnym basrefleksem

Neat zapewnia, że części składowe zostały dobrane z niezwykłą starannością, aby zapewnić wyjątkowy dźwięk i nawiązać do legendy pierwowzoru. Zastosowano głośnik wysokotonowy Air Motion Transformer (AMT), który jest precyzyjny i dynamiczny Bas i średnicę obsługuje stożek PP wypełniony minerałami o doskonałej odpowiedzi przejściowej i wyjątkowo niskim poziomie zniekształceń. 

Elementy zwrotnicy składają się z niskostratnych cewek z rdzeniem powietrznym oraz wysokonapięciowych kondensatorów i rezystorów polipropylenowych. Pomimo kompaktowych rozmiarów, Neat Petite Classic zapewnia zadziwiająco realistyczne obrazy, wyjątkową średnicę i oszałamiającą dynamikę, zachowując muzyczną spójność i esencję oryginalnego modelu Petite.

Neat Petite 3

Kolumny mają podwójny basrefleks, nazywany przez firmę “układem basu naprzemiennego”. Pozwala on dopasować brzmienie niskich tonów do własnych potrzeb i akustyki pomieszczenia. Wystarczy zakryć jeden lub drugi port i ocenić brzmienie. Model Neat Petite Classic jest dostępny w wykończeniu Textured Black lub Satin White.

Neat Petite Classic – kolumny podstawkowe
Cena – 11 290zł (para)
Dystrybucja – ATM-Audio

Specyfikacja producenta:
• Typ obudowy: 2-drożny basrefleks, strojenie naprzemienne
• Wymiary: 300/200/180 mm
• Impedancja: nominalnie 6 omów / minimum 4 omy
• Czułość: 87dB / 1wat
• Pasmo przenoszenia: 35Hz-22kHz
• Zalecana moc wzmacniacza: od 25 do 150 watów
• Waga: 7 kg każdy głośnik

Brak komentarzy