Nowe topowe kolumny od Vivid Audio – Moya M1

0
VIVI Moya zajawka

NOWOŚCI / Premiera nowych kolumn Vivid Audio zaprojektowanych przez Laurenca Dickiego, legendę branży audio. Vivid Audio Moya M1 to imponujące zestawy będące kulminacją kilkudziesięciu lat doświadczenia. W Polsce dystrybucją tej marki zajmuje się firma Sound Source.

Przez ponad 20 lat Vivid Audio opracowywało przełomowe głośniki, które zawsze spotykały się z uznaniem zarówno krytyków, jak i pasjonatów muzyki. Podobnie jak każda firma zajmująca się wysokiej klasy sprzętem audio, nieustannie poszukujemy sposobów przekraczania kolejnych granic. Dlatego z ogromną przyjemnością informuje o wprowadzeniu zupełnie nowego, ultranowoczesnego głośnika – Vivid Audio Moya M1. Będzie to nowy flagowy model w naszej. Zgodnie z zawsze obowiązującą zasadą Vivid Audio – forma musi podążać za funkcją – Moya M1 został opracowany w myśl tej filozofii.

Podobnie jak wiele wspaniałych pomysłów, głośnik Vivid Audio Moya M1 powstał jako szkic. Projektant Laurence Dickie, przebywający na kwarantannie w pokoju hotelowym podczas pandemii, miał czas, aby marzyć o głośniku, który potrafiłby wszystko. To zwieńczenie jego dążenia do perfekcji w projektowaniu akustycznym. Głośnik tak przesiąknięty mocą i kontrolą, że z łatwością poradzi sobie z każdym rodzajem muzyki – takie było założenie projektanta.

VIVI Moya 1

 

Vivid Audio Moya M1. Osiem przetworników, by wszystkimi rządzić

Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy w Moya M1, jest imponująca liczba przetworników basowych – osiem legendarnych jednostek C225-100H, z których każda może obsługiwać moc 800 W, w nowej konfiguracji o szerszym rozmieszczeniu. Niesamowity pokaz potęgi i możliwości! W rzeczywistości sekcja niskotonowa odegrała ogromną rolę w rozwoju Moya M1. 

Podczas procesu testowania pojawiła się kluczowa kwestia – rozszerzenie pasma basowego głośnika poprawiło również perspektywę odbioru pasm wysokotonowych. Każda para przetworników jest ustawiona w konfiguracji przeciwsobnej poziomo po obu stronach modułu basowego, a magnesy są połączone solidnym stalowym prętem wiążącym, aby całkowicie wyeliminować siły reakcji i potrzebę ciężkiej obudowy.

VIVI Moya 4

Zastosowanie przez Vivid Audio potężnych portów bass-reflex tłumiących reakcję, eliminuje drgania obudowy i minimalizuje wszelkie efekty turbulencji, które mogą ograniczyć liniowość dolnego pasma. Oczywiście, każdy duży głośnik może grać głośno. Zespołowi zależało również na tym, aby słuchacz mógł wyłowić najdrobniejsze szczegóły – nawet pośród wrzawy crescendo orkiestry czy wybuchowego solo perkusyjnego. W końcu moc nic nie znaczy bez kontroli.

Tweeter’y DLC i komputerowo optymalizowane filtry

Doznania słuchowe są jeszcze bardziej wzmocnione dzięki zupełnie nowym tweeterom powlekanym diamentopodobną warstwą (DLC). Jest to materiał, który można nakładać na powierzchnię kopułek w temperaturze znacznie niższej od temperatury topnienia aluminium w nich wykorzystanego.

VIVI Moya 2

Moya M1 oferuje poziom płynności, dokładności i dopasowania fazy, które kiedyś uważano za możliwe jedynie w systemach aktywnych. Ostatecznym efektem jest to, że Moya M1 zapewnia klarowność i precyzję w najwyższym stopniu, a jednocześnie potrafi odtworzyć dźwięk na poziomie koncertu rockowego. Od symfonii organowej na gigantycznym instrumencie Cavaillé-Coll po bas z lat 90. 

Vivid Audio Moya M1: 5-drożna konstrukcja z 13 głośnikami

Cztery solidnie wzmocnione obudowy basowe, z których każda wykorzystuje dwa przetworniki basowe C225 w trybie kompensacji reakcji z aerodynamicznie optymalizowanymi portami basowymi, są uzupełnione o dwa przetworniki średnio-niskotonowe C175, jeden średniotonowy C100, jeden górno-średniotonowy D50 i jeden tweeter D26.

VIVI Moya 3

Wszystkie przetworniki zostały opracowane na bazie naszych istniejących modeli i zoptymalizowane do użytku w Moya M1. Głośnik wykorzystuje pasywny, pięciodrożny filtr Linkwitz-Riley czwartego rzędu w trzech częściach, gdzie sekcje średnich i wysokich tonów są umieszczone z dala od sekcji basowych.

Wszystkie podzespoły kolumny Moya M1 są produkowane w całości we własnym zakresie, aby umożliwić absolutną kontrolę nad każdym etapem procesu budowy oraz sprostać wysokim wymaganiom inżynierów.

Vivid Audio Moya M1 – kolumny podłogowe
Cena – 450 000 Euro
Dystrybucja – Sound Source

Brak komentarzy