LEAK – słynna marka powraca po 40 latach

0
LEAK zajawka

NOWOŚCI / LEAK – legendarna brytyjska marka audio – powraca na rynek po wielu latach. nieobecności! I znalazła również dystrybutora w Polsce, została nim firma FNCE. Na razie w ofercie brytyjczyków są dwa urządzenia: zintegrowany wzmacniacz z funkcjonalnością DAC-a oraz transport CD. Oba rozsądnie wycenione i naprawdę bardzo oryginalnie zaprojektowane. 

Powrót na rynek po czterdziestu latach nieobecności? To bardzo odważne posunięcie! Czy stara marka w nowej odsłonie ma szansę na sukces? Czas pokaże. Niegdyś LAKE wyznaczał nowe trendy.

Założona przez Harolda Josepha Leaka w 1934 roku firma LEAK była brytyjskim pionierem w dziedzinie hi-fi od połowy XX wieku. Produkowała niedrogi, ale dobry sprzęt do słuchania muzyki. W 1945 roku pojawił się wzmacniacz lampowy Point One, znanym jako pierwszy wzmacniacz zapewniający 0.1 proc. zniekształcenia harmoniczne (stąd nazwa). Później głośniki Sandwich, które oferowały prawdziwie liniowy ruch membrany poprzez umieszczenie pianki polistyrenowej pomiędzy powłokami zewnętrznymi ze sztywnej folii aluminiowej. LEAK miał więcej nowatorskich rozwiązań.

Firma budowała wzmacniacze, głośniki, wkładki gramofonowe czy tunery. Jeden z nich, Through-Line z 1957, jest nadal bardzo ceniony i używany przez miłośników vintage audio, a nawet uważany przez nich za jeden z najlepszych tunerów FM, jakie kiedykolwiek wyprodukowano.

Pod koniec lat 60. XX wieku firma zmieniła właściciela a później zaczęła podupadać i zniknęła z rynku. Po wielu latach spoczynku, w 2020 roku, LEAK został wskrzeszony przez grupę IAG – jednego z czołowych światowych producentów produktów audio i właściciela wielu klasycznych brytyjskich marek (m. in. Quad, Wharfedale, Castle). Pierwszymi produktami firmy LEAK od 40 lat są wzmacniacz zintegrowany Stereo 130 – zaprojektowany w stylu modern retro, oraz transport CD LEAK CDT. Ich dystrybucją w Polsce zajęła się firma FNCE.

Wzmacniacz LEAK Stereo 130

Zupełnie nowy Stereo 130 jest potomkiem innego klasyka marki, wzmacniacza zintegrowanego Stereo 30, który pojawił się w 1963 roku jako pierwszy dostępny na rynku wzmacniacz w pełni tranzystorowy. Zapoczątkował zastosowanie beztransformatorowych, tranzystorowych sekcji wyjściowych w zastępstwie standardowych konstrukcji wykorzystujących transformatory, torując drogę dla przyszłych wzmacniaczy półprzewodnikowych.

LEAK 1

Wzornicze podobieństwo Stereo 130, odwołujące się do stylu modern retro z obudową z prawdziwego drewna i dotykowym panelem przednim, nie jest jedynym ukłonem w stronę przodka. Inżynieria stojąca za projektem obwodów również uosabia pionierskiego ducha modelu Stereo 30, wykorzystując najnowsze techniki i technologie do modernizacji tego klasycznego wzmacniacza.

Stereo 130 został zaprojektowany tak, by stanowić serce każdego systemu audio – do odtwarzania płyt winylowych i CD, muzyki przesyłanej przez Bluetooth i przechowywanej na USB, przez wszystkie rodzaje głośników i słuchawek dzięki dedykowanej sekcji wzmacniacza słuchawkowego.

Wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy MM zapewnia kompatybilność z gramofonami, podczas gdy analogowe wejścia liniowe oraz złącza optyczne, koaksjalne i cyfrowe USB obsługują zewnętrzne odtwarzacze CD, komputery, odtwarzacze sieciowe i telewizory.Obsługiwane są pliki Hi-Res PCM (do 32 bit/384 kHz) i DSD (do 11.2MHz / DSD256). Stereo 130 oferuje również niezrównaną wygodę streamingu muzyki z telefonu, tabletu lub odtwarzacza muzyki przez Bluetooth, obsługująca wysokiej jakości kodek aptX oprócz standardowych AAC i SBC. Wzmacniacz wykorzystuje wysokowydajny, ultra cichy, układ ES9018K2M Sabre32 Reference DAC do obsługi konwersji cyfrowo analogowej.

LEAK 2

Aby zapewnić najwyższą szczegółowość i ekspresję z każdego źródła muzyki, inżynierowie firmy z pasją pracowali nad architekturą cyfrową i analogową, wdrażając specjalnie opracowane obwody, osłony ochronne w sekcji przedwzmacniacza oraz niezależne niskoszumowe zasilacze dla wszystkich krytycznych sekcji.

LEAK Stereo 130 jest już dostępny w sprzedaży. W obudowie z prawdziwego drewna orzechowego kosztuje 4 299 zł, a w wersji bez elementów drewnianych – 3 799 zł.

Odtwarzacz LEAK CDT

Po raz pierwszy w historii firmy LEAK, entuzjasta audio może cieszyć się odtwarzaniem płyt CD i cyfrowych nośników danych dzięki dedykowanemu transportowi LEAK CDT.  LEAK CDT wyposażony jest również w funkcję odtwarzania z nośników USB. W transporcie zamontowano niezawodny, wyjątkowo płynnie działający, szczelinowy mechanizm ładowania płyty. Został on starannie zamontowany we własnej, ekranowanej elektromagnetycznie obudowie wyposażony w dedykowany zasilacz.

LEAK 3

Zegar cyfrowy jest sterowany przez kompensowany temperaturowo oscylator krystaliczny, który zapewnia, że wyjście cyfrowe zarówno z gniazd koncentrycznych jak i optycznych ma minimalne zniekształcenia cyfrowe, dzięki czemu sygnał cyfrowy jest wyjątkowo precyzyjny. Funkcja odtwarzania z pamięci USB oferuje pełną kontrolę nad transportem oraz nawigację po folderach / plikach.

LEAK 4

LEAK CDT jest kompatybilny z urządzeniami sformatowanymi FAT16 i FAT32 i umożliwia odtwarzanie mediów w formatach WMA, MP3, WAV i AAC. Starannie zaprojektowany LEAK CDT spełnia współczesne wymagania entuzjastów dźwięku dzięki wyróżniającej się, klasycznej stylistyce

Transport LEAK CDT można już kupować. W obudowie z prawdziwego drewna orzechowego kosztuje 2 999 zł, a w wersji bez elementów drewnianych – 2 499 zł. 

LEAK Stereo 130 – wzmacniacz zintegrowany i DAC
LEAK CDT – transport CD i plików
Dystrybucja- FNCE

Brak komentarzy