DIMD – nowy wzmacniacz na polskim rynku

0
unnamed (2)

NOWOŚCI / DIMD PP10 / Lampowy wzmacniacz jest produktem zupełnie nowej marki na polskim rynku audio. Manufaktura DIMD pochodzi z Łotwy a dystrybucją ich produktów zajął się bydgoski Audio-Connect. Na razie firma wprowadziła do sprzedaży jeden wzmacniacz, ale szykują się kolejne projekty. Jedno jest pewne: urządzenie wygląda minimalistycznie i intrygująco.

Właścicielem firmy i projektantem wzmacniacza jest pochodzący z Rygi Edgars Sparniš. Jak sam pisze na stronie internetowej firmy, bezpośrednim impulsem do zbudowania urządzenia była opinia jego żony Marty, która jest znaną na Łotwie skrzypaczką. Zapytał ją, dlaczego zawsze słucha muzyki na słuchawkach. Odpowiedziała mu, że nie znosi brzmienia ich domowego zestawu audio…

unnamed

Edgars Sparniš sam gra na oboju w orkiestrze symfonicznej i przyznał, że żona ma rację. Ale ma też doktorat z fizyki i bardzo interesuje się elektroniką, dlatego postanowił zaprojektować i zbudować dla niej wzmacniacz. Wybór padł na lampę. Po rocznej pracy latem 2013 roku przedstawił efekty żonie – puścił jej na swojej konstrukcji pierwszą symfonię Gustawa Mahlera. Była zachwycona naturalnym i bogatym brzmieniem instrumentów. Ale na tym prace się nie skończyły. Przez kolejne dwa lata, w czasie pracy naukowej w Lozannie w Szwajcarii, Edgars Sparniš doskonalił swój wzmacniacz. Później przyszła kolej na wygląd. Projektant zwrócił się do przyjaciela, pasjonata wzornictwa Gustsa Rutkisa o pomoc przy narysowaniu obudowy urządzenia, chodziło o stworzenie wzmacniacza lampowego optycznie zwinnego i lekkiego. I tak na początku 2016 roku DIMD był gotowy.

Test dzielonego wzmacniacza lampowego Haiku Audio

To zintegrowany wzmacniacz push-pull pracujący w klasie AB, zbudowany w technice punkt w punkt z możliwie najkrótszymi ścieżkami sygnałowymi. Producent chwali się niskimi zniekształceniami harmonicznymi i bardzo niskim poziomem szumów. Zastosowano w nim delikatne sprzężenie zwrotne w wysokości 6 dB. W DIMD PP10 w przedwzmacniaczu pracują podwójne triody ECC83 oraz kwartet pentod EL84 w stopniu mocy.

unnamed (1)

Bardzo nowoczesną obudowę wykonano z aluminium i dębowego drewna. Wzmacniacz prezentuje się znakomicie, poszczególne elementy wykonano na obrabiarkach CNC i idealnie zmontowano. Do DIMD PP10 można podłączyć cztery źródła sygnału. Pojedyncze gniazda głośnikowe są bez odczepów dla 4 i 8 omów.

ms, fot. DIMD

Wzmacniacz lampowy DIMD PP10

Dystrybucja: Audio-Connect

Cena: 13 500 zł

 

Dane techniczne

Klasa: AB

Topologia układu: Push-Pull

Lampy mocy: EL84

Lampy sterujace: ECC83

Nominalna impedancja kolumn: 6 or 8 Ohm

Maksymalna moc wyjściowa: 2 x 10 W

Wejścia: 4 RCA

Impedancja wejściowa: 100 kOhm

Czułość wejściowa: 420 mV

Zniekształcenia THD przy 1 W (1 kHz): < 0.1 %

Zniekształcenia THD przy 10 W (1 kHz): < 0.3 %

Pasmo przenoszenia (+0 / -0,5 dB): 20 – 20 000 Hz

Pasmo mocy (+0 / -3,0 dB): 10 – 40 000 Hz

Maksymalna szybkość narastania: 2.4 V/s

Zakres dynamiczny: 90 dB

Przesłuchy międzykanałowe przy 1 W: -65 dB

Impedancja wyjściowa przy 1 W: 2.8 Ohm

Ujemne sprzężenie zwrotne (globalne): 6 dB

Wymiary (szer. x wys. x gł.): 430 x 159 x 280 mm

Masa: 9 kg

Brak komentarzy

radiohead 3

Podróż do snu z Radiohead

RADIOHEAD „A MOON SHAPED POOL” / Oniryczna, wyciszona, spokojna. Ale poruszająca i wciągające jak poprzednie dokonania Radiohead. Po […]