Wysyp nowości od Exposure. Są już w Polsce

0
Exposure nowe zajawka OK

NOWOŚCI / Exposure – znana brytyjska marka produkująca klasyczny sprzęt stereo – wprowadza do sprzedaży w Polsce nowe modele. To topowy dzielony wzmacniacz stereofoniczny składający się z przedwzmacniacza Exposure 5010 Preamp i monobloków Exposure 5010 PWR oraz premierowy odtwarzacz płyt kompaktowych z tak zwanej “małej serii” – Expsosure XM CD.

O nowościach informuje nowy dystrybutor tej znanej marki w Polsce – białostocka firma Rafko. Seria 5010 to nowa topowa linia Exposure, składa się z dzielonego wzmacniacza – monobloków i przedwzmacniacza. Exposure 5010 Preamp to przedwzmacniacz, przy którym firma skupiła się na tym, aby wysokiej jakości komponenty zmieścić w obudowie standardowych rozmiarów. Producent ograniczył liczbę przełączników do niezbędnego minimum.

Na przednim panelu znajdziemy zatem tylko przycisk włączania/wyłączania, regulator głośności oraz pokrętło służące do wyboru źródła. Dzięki temu urządzenie wygląda elegancko w swojej prostocie i minimalizmie.

Exposure pre 2

Przedwzmacniacz zbudowano zgodnie z klasyczną koncepcją DC (Direct Coupled) w celu maksymalnego uproszczenia ścieżki sygnałowej oraz poprawy przetwarzania niskich tonów. Za zasilanie odpowiada transformator 200 W wyprodukowany na indywidualne zamówienie Exposure’a, podłączony do szybkich prostowników i 24 kondensatorów w celu maksymalnej poprawy jakości prądu. Jeśli lubisz mocne wrażenia z odsłuchu, nastawione na realizm i muzykalność, nowy przedwzmacniacz 5010 to zdecydowanie urządzenie godne uwagi.

Ekspo pre 1

Przedwzmacniacz Exposure 5010 Preamp można opcjonalnie wyposażyć w dodatkowe karty z przedwzmacniaczem gramofonowym do obsługi wkładek MM lub MC lub kartę z przetwornikiem DAC DSD (karty przetwornika cyfrowo analogowego z wejściem w standardzie BNC 75 ohm dla sygnałów PCM do 24Bit/192KHz oraz USB typu B dla sygnałów PCM do 24Bit/192KHz i DSD64 2,8224MHz). Przedwzmacniacz ma zbalansowane wyjście pre out. Tranzystorowy stopień wyjściowy pracuje w czystej klasie A.

Test Exposure wzmacniacza 3010 S2

Monofoniczna końcówka mocy 5010 PWR to produkt, który powstał według starej dobrej szkoły budowania stopni końcowych wzmacniaczy. Dlatego dysponuje gigantycznym, 800 watowym zasilaczem, który kieruje prąd do kondensatorów Kemeta. Sygnał audio wpływa do wzmacniacza za pomocą obwodu kaskadowego, po czym trafia do drugiego, niezależnego obwodu izolowanego od zasilania w celu poprawy jego linearności, a następnie prosto do tranzystorowych końcówek mocy.

Exposure moobloki 1 OK

Dzięki temu urządzenie dysponuje parametrami zbliżonymi do wyrafinowanego źródła dźwięku, a nie mocarnej końcówki mocy: 120 decybelowym stosunkiem sygnału do szumu, zniekształceniami na poziomie 0.005% THD oraz absolutną odpornością na dowolne obciążenie. Przy obciążeniu 1 ohma końcówka oddała 1120 W mocy dynamicznej (220W/8ohm | 428W/4ohm)!

Exposure mono 2 OK

We wzmacniaczu mocy zamontowano kondensatory Kemet o łącznej pojemności 100.000 pikofaradów i napięciu nominalnym 100V, osiem tranzystorów bipolarnych na kanał, selekcjonowanych pod kątem jakości i powtarzalności parametrów. Monoblok posiada elektroniczną, bezinwazyjną ochronę przepięciową i termiczną. Wzmacniacz wyposażono w podwojone terminale głośnikowe ułatwiające bi-wiring, ale są to klasycznie stosowane przez Exposure konektory akceptujące tylko wtyki bananowe.

Drugą nowością brytyjskiej firmy jest odtwarzacz płyt kompaktowych z mniejszej serii XM. Exposure CD XM to odtwarzacz z górnym ładowaniem, czyli top loader. Dzięki górnemu dociskowi kręcące się z dużymi prędkościami płyty nie wpadają w drgania i wibracje co wydatnie zmniejsza liczbę błędów przy odczycie, obniża poziom hałasu i poprawia kulturę pracy, a także żywotność napędu. 

Exposure CD 1 OK

Producent podaje, że inżynierowie dołożyli wszelkich starań, aby architektura obwodów oraz ścieżka sygnałowa były jak najbardziej dopracowane w celu zapewnienia najwyższej możliwej jakości dźwięku oraz wyeliminowania zniekształceń. Urządzenie czerpie swoją konstrukcję i rozwiązania wprost z modelu 2010, który oferowany jest z klasycznym napędem szufladkowym. 

W nowym odtwarzaczu za przetwarzanie sygnału cyfrowego na analogowy odpowiedzialny jest 24-bitowy przetwornik Burr Brown PCM 1716. Exposure posiada osobne sekcje zasilania dla napędu oraz obwodów audio z dedykowanymi stabilizatorami. Urządzenie zasilane jest wysokiej klasy transformatorem toroidalnym 200VA. Zastosowanie referencyjnego zegara, który charakteryzuje się niezwykle wysoką precyzją taktowania pozwoliło zminimalizować jitter. 

Exposure CD 2 OK

Dzięki odpowiednio zaprojektowanej aluminiowej obudowie konstruktorom udało się zminimalizować rezonanse oraz ograniczyć negatywny wpływ zewnętrznego pola elektromagnetycznego generowanego przez inne urządzenia. Na panelu czołowym znajduje się czytelny wyświetlacz, który można wyłączyć za pomocą dołączonego do zestawu pilota zdalnego sterowania. Wszystko to aby zyskać maksymalna jakość dźwięku poprzez zmniejszenie zakłóceń w  sekcji zasilania.

Exposure 5010 Preamp – 10 190 zł (sztuka)

Exposure 5010 PWR monobloki – 22 750 zł (para)

Exposure CD XM – 6490 zł

Dystrybucja – Rafko

Brak komentarzy