TEST AUDIO SOLUTIONS O202B. OFENSYWNI GRACZE

0
Audio Solution monitory zajawka

Nasza ocena

Wysokie8.2
Średnica8.5
Bas7.5
Przestrzeń8.2
Dynamika8.5
Przejrzystość i szczegółowść8.5
Dynamika, bezpośredniość, ofensywność. Do tego dobra przejrzystość, fajna średnica i dużo witalności w graniu. Świetne monitory do rocka. Uwaga na bas - trzeba go okiełznać.
8.2

TEST / MONITORY AUDIO SOLUTIONS O202B / Sprzęt audio z Litwy nie jest w Polsce zbyt znany. Przeciętny audiofil najprawdopodobniej nie wyszpera w pamięci nazwy żadnej firmy z kraju naszych sąsiadów. Z przyjemnością przetestowaliśmy więc najtańsze monitory w ofercie producenta z Wilna – Audio Solutions Overture O202B.

To pierwsze spotkanie wstereo.pl ze sprzętem audio rodem z Litwy. Audio Solutions jest stosunkowo młodą firmą, powstałą w Wilnie 13 lat temu. Jej założycielem i jednocześnie projektantem głośników jest Gediminas Gaidelis. Ten młody człowiek zaczął konstruować głośniki jeszcze w liceum, firmę złożył zaraz po studiach. Szybko odniósł sukces i to nie tylko na rodzinnej ziemi – kolumny z Wilna stają się już rozpoznawalne w całej Europie, trafiają też do Azji. Od jakiegoś czasu można je kupić również w Polsce.

Testowane przez nas kolumny są najtańsze w ofercie wileńskiego producenta. To podstawowy model nowej serii Overture, która niedawno zastąpiła linię Euphony. Prócz monitorów O202B są jeszcze trzy konstrukcje podłogowe i głośnik centralny. Wyżej znajduje się minimonitor Guimbarde. Następnie seria Rhapsody składająca się, podobnie jak najtańsza, z trzech konstrukcji podłogowych, monitora i głośnia centralnego. Na szczycie ofert wileńskiego producenta stoi duża, podłogowa kolumna Vantage.

Audio Solutions Overture O202B – budowa

Kolumny pakowane są do wspólnego kartonu. Po wyjęciu prezentują się interesująco. Jakość wykonania jest bez zarzutu, fornir położono idealnie, nie ma też żadnych wad w charakterystycznym, nieco industrialnym lakierze pokrywającym cztery ścianki.

Audio Solutions Overture O202B to średniej wielkości monitory z obudową wentylowaną do tyłu. Głośniki zamontowano w sposób, jaki niezbyt często się widuje, aczkolwiek niektóre firmy – na przykład Dynaudio w swoim modelu C1 – stosują taki układ. U góry pracuje niewielki przetwornik nisko-średniotonowy pochodzący od Peerlessa o średnicy zaledwie 4,5 cala, a kopułkę umieszczono pod nim. Wysokotonowiec to miękki przetwornik Scan Speaka.

Audio Solution monitory

Audio Solutions Overture O202B to średniej wielkości monitory (fot. wstereo.pl)

Obudowy litewskich monitorów także zbudowane są w oryginalny sposób. Samą skrzynkę zmontowano w płyt mdf o grubości 36 milimetrów, ale dodatkowo ją usztywniono. Nie ma jednak wewnętrznych wzmocnień. Na czterech ściankach – przedniej, tylnej, górnej i dolnej – naklejono kolejne płyty z mdf malowane ciemnoszarą farbą przypominającą tworzywo. Ma to ograniczyć rezonans i wibracje. Ciekawe rozwiązanie. Fornirowane są tylko boczne ścianki.

Test głośników Audio Academy Hyperion IV

Audio Solutions Overture O202B można słuchać z założonymi maskownicami lub bez nich, ale jest też trzecie rozwiązanie. W komplecie producent dostarcza nakładki z wyprofilowanymi otworami na głośniki z tworzywa na przednią ścianę montowane zamiast maskownic. Otwory tworzą coś w rodzaju niewielkich tubek, co minimalnie, ale słyszalnie wpływa na brzmienie: staje się ono jakby bardziej klarowne, a poszczególne dźwięki są odrobinę lepiej ogniskowane. Odsłuch przeprowadzałem z nakładkami.

Na tylnej ściance zamontowano głośnikowe zaciski przystosowane do bi-wiringu, nad nimi umieszczono wyprowadzenie tunelu bas refleksu.

Audio Solutions Overture O202B – brzmienie

Na początek uwaga o wygrzewaniu – tym głośnikom trzeba dać trochę pograć. Może to truizm, ale warto o tym przypominać, by nie rozczarować się przy odsłuchu. Są urządzenia mniej i bardziej wrażliwe na rozgrzewanie, Audio Solutions należą do tych drugich. I nie muszą się rozkręcać przesadnie długo, 40-50 godzin wystarczy, a zmiany są spore.

Ciąg dalszy na str. 2

1 2

Brak komentarzy