9

Test Albedo Cermo – walczymy z wibracjami

0
Albedo Cermo 4

Nasza ocena

Wpływ na brzmienie9.5
Jakość/cena8.5
Albedo Cermo poprawiają sporo, m.in. przestrzenną lokalizację dźwięków, rozdzielczość, wybrzmienia. Bardzo dobrze kontrolują dźwięk. Idealnie sprawdzą się w ciemnych, gęstych systemach. Zestawy grające jasno i ostro mogą zabrzmieć z nimi za lekko. Warto je wypróbować!
9

ALBEDO / Cermo to podstawki antywibracyjne znanej bydgoskiej firmy specjalizującej się w srebrnych kablach. Jak poradziła sobie z zupełnie nowym produktem? Przeczytaj nasz test Albedo Cermo.

Wibracje, drgania i rezonanse pochodzą w systemach audio z różnych źródeł: transformatorów, napędów CD lub są efektem działania fal dźwiękowych. Walka z nimi to temat stosunkowo nowy, nie brakuje już jednak na rynku akcesoriów do walki z tymi niepożądanymi zjawiskami. Najwcześniej pojawiły się elementy do gramofonów i urządzeń lampowych oraz zwykłe kolce, teraz do dostania jest cała masa stolików, platform, podkładek czy podstawek dedykowanych różnym komponentom audio. Coraz więcej firm – także polskich – specjalizuje się w produkcji takich elementów, wystarczy wspomnieć o Franc Audio Accessories czy Pro Audio Bono.

Producenci eksperymentują z materiałami i technologiami, jedni stawiają na materiały twarde (metal lub ceramikę), inni na miękką gumę lub inne naturalne tworzywa (np. Cardas miał w swojej ofercie podkładki z drewna). Jedni starają się wygaszać drgania i rozpraszać je, według innych najważniejsza jest izolacja.

Bez względu na podejście do zagadnienia warto poeksperymentować z tą „audiofilską biżuterią”, bo efekty mogą być ciekawe. Choć bywa, że wyciągamy je spod sprzętu bardzo szybko. Do dziś pamiętam koszmarny efekt po podłożeniu pod odtwarzacz CD Primare aluminiowych kolców: każde pasmo zagrało osobno, góra się wyostrzyła a bas prawie zniknął. Później zacząłem korzystać z podkładek Soundcare Superspike i było znakomicie. A jak będzie z nowym produktem polskiej firmy? Przeczytajcie test Albedo Cermo.

Budowa Albedo Cermo – kulka i metal
Za walkę z drganiami wzięła się ostatnio znana i ceniona bydgoska firma Albedo. Grzegorz Gierszewski dotychczas produkował wysoko oceniane przez audiofilów srebrne kable, w ofercie miał przewody dla początkujących (Beginning czy Blue) jak i drogie hi-endowe modele (Versus czy Metamorphosis). Teraz Albedo wkracza na zupełnie nowe terytorium.

Czystość, cisza między dźwiękami, rozdzielczość. I wspaniała lokalizacja źródeł pozornych. To pierwszy efekt użycia Albedo Cermo

Ich najnowszy produkt to podstawki antywibracyjne Cermo. Należą one do grupy podkładek bazującej na technologii kulkowej. Zbudowane są z dwóch elementów z miseczkami stawianych na sobie, przedzielonych ceramiczną kulką. Powstaje w ten sposób coś w rodzaju kulowego łożyska.
To rozwiązanie stosowane jest także przez inne firmy, cała tajemnica tkwi więc w proporcjach poszczególnych części i materiałach. Podstawki Albedo Cermo zrobione są ze specjalnej, dokładnie polerowanej stali o odpowiedniej twardości, w którą wpuszczono elementy z fofsorobrązu zwane rezonatorami. – Dodatkowo w podstawkach zatopiliśmy specjale oringi z elastomeru, które powodują, że podstawki nie odchudzają tak dźwięku jak wiele tego typu twardych akcesoriów – mówi Grzegorz Gierszewski.

Producent poleca je do wzmacniaczy i źródeł cyfrowych – odtwarzaczy CD i przetworników, ale można je stosować pod innymi komponentami. Eksperymentowaliśmy na przykład z kolumnami. Podkładki postawione na górnej półce standu pod monitorami Diapason Karis nadały brzmieniu otwartości, szybkości i zwiewności. – Ważne jest, jak podkładamy podstawki. Jedna z trzech powinna znajdować się pod transformatorem, a jeśli używamy ich do CD, to jedna powinna zostać podłożona pod napęd – tłumaczy szef Albedo. – Maksymalne obciążenie to 90 kilogramów.

Podstawki sprzedawane są w kompletach po trzy sztuki zapakowane w estetyczne pudełka. Cena kompletu to 1800 złotych.

Albedo Cermo – jak wpływa na brzmienie
Na początku uwaga interpretacyjna. Podstawki Albedo – tak jak każde inne – mają słyszalny i wyraźny wpływ na brzmienie systemu, w którym zostały użyte. Nie są to jednak zmiany krytyczne, które powodują, że sprzęt gra INACZEJ. Są to różnice nadające ostateczny szlif systemowi, stawiające kropkę nad „i”. Dlatego czytając o wpływie podstawek na dźwięk trzeba brać poprawkę na to, że opisy zmian są nieco wyolbrzymione, ale tylko po to, aby lepiej oddać ich charakter. Stosując porównania kulinarne, akcesoria antywibracyjne są jak dodatkowa przyprawa, które nie zmieniając charakteru i smaku głównego dania nadaje mu dodatkowej wartości podkreślając jego najlepsze cechy. Jak przyprawia Albedo?

Ciąg dalszy na str. 2

1 2

Brak komentarzy