Lumin P1 Mini – premiera w Monachium, premiera w Polsce

0
LUMIN-P1-Mini zajawka

NOWOŚCI / LUMIN P1 MINI / Na targach w Monachium odbyła się premiera nowego odtwarzacza plików/przedwzmacniacza marki Lumin. Model P1 Mini łączy w sobie funkcjonalności streamera i przetwornika cyfrowo-analogowego oraz przedwzmacniacza liniowego. To “młodszy brat” znakomicie przyjętego i ocenianego modelu P1. W Polsce są już pierwsze egzemplarze. A o tym, że nasz kraj jest ważnym rynkiem dla tego producenta, świadczy to, że ekipa Lumina wprost z Niemiec przyjechała promować nowy model do nas!

Lumin to dziś jedna z wiodących na rynku marek specjalizująca się w cyfrowym audio. Ich streamery i transporty cyfrowe od lat robią furorę. Z kilku powodów. To urządzenia świetnie wykonane i niezawodne, absolutnie proste w obsłudze, z własną aplikacją do sterowania. Należy też pamiętać, że Lumin był pierwszą firmą, której produkty dekodowały pliki DSD. No i najważniejsze – ten sprzęt świetnie brzmi, choć ma swój brzmieniowy rys. Od początku wszyscy podkreślali jego ponadprzeciętną muzykalność.

LUMIN P1 Mini. Odtwarzacz sprzedawany jest z pilotem (fot. Lumin)

LUMIN P1 Mini. Odtwarzacz sprzedawany jest z pilotem (fot. Lumin)

Lumin P1 Mini – Polska zaraz po Monachium

Na zakończonych niedawno targach Hi-End w Monachium Lumin zaprezentował swoje najnowsze urządzenie. To “młodszy brat” znakomicie przyjętego i ocenianego modelu P1. Zainteresowanie produktem było naprawdę duże.

Firma z Hongkongu chyba bardzo lubi Polskę, bo prosto z niemieckiej wystawy ludzie z Lumina przyjechali do nas przedstawić swój najnowszy produkt w kilku miejscach. 

– Polski rynek jest dla nas naprawdę ważny, wiemy, że nasze urządzenia do odtwarzania muzyki cieszą się tu sporym powodzeniem, dlatego wybraliśmy wasz kraj, by w pierwszej kolejności promować nasz nowy produkt. Mamy nadzieję, że będzie cieszył fanów muzyki tak, jak nasze inne urządzenia. Poza tym bardzo lubimy Polskę i lubimy ty przyjeżdżać – tłumaczyli Angus Leung i Li On z Lumina w czasie spotkania w warszawskim salonie Audio Color.

LUMIN-P1-Mini 4

Angus Leung i Li On z Lumina prezentują nowego P1 Mini (fot. wstereo.pl)

Prezentacja nowego odtwarzacza odbyła się w kilku miejscach w Polsce, między innymi w podwarszawskim salonie Audio Color. Lumin P1 Mini został włączony w naprawdę bardzo kosztowny system (dzielony wzmacniacz serbskiej firmy Karan i wysoki model kolumn Focal). Zastąpił w tym systemie topowego Lumina X1. 

Nie było specjalnie czasu ani warunków na analizę brzmienia, ale jedno nie ulegało wątpliwości. Wpięcie w system nowego Lumina P1 Mini odbyło się absolutnie komfortowo, jakość brzmienie pozostawała nadal na znakomitym poziomie i nie czuć było żadnego dyskomfortu w porównaniu w topowym odtwarzaczem. Dźwięk pozostał klarowny i dynamiczny, nie tracąc na słynnej luminowskiej muzykalności. 

Lumin P1 Mini 5

Ekipę z Lumina ugoszczono w salonie Audio Color. W środku Marek Dąbrowski (z lewej) i Bartłomiej Wężyk z warszawskiego salonu (fot. wstereo.pl)

Lumin P1 Mini to pełny odtwarzacz plików cyfrowych (streamer z DAC) oraz przedwzmacniacz liniowy. Urządzenie może więc pełnić funkcję centrum systemu audio – możemy podłączyć do niego inne urządzenie (preamp gramofonowy, odtwarzacz CD, magnetofon czy tuner), a jednocześnie cieszyć się z odtwarzania plików bardzo wysokiej rozdzielczości i streamingiem. Urządzenie ma też wyjścia cyfrowe na zewnętrzny przetwornik. 

Pierwsze egzemplarze demonstracyjne są już w Polsce, oficjalnie Lumin P1 Mini wejdzie do sprzedaży w czerwcu.

Lumin P1 Mini – wszechstronny i doskonale wyposażony

Lumin P1 Mini jest urządzeniem naprawdę świetnie wyposażony i daje ogromne możliwości włączenia go w system audio. Na wyposażeniu jest jedno wejście analogowe RCA (wtedy służy jako przedwzmacniacz liniowy dla innego źródła dźwięku), oraz kilka wejść cyfrowych:

– USB (Windows 10 rel.1703 lub nowsze, Mac OSX lub nowsze, wsparcie DoP128, PCM 44.1-384kHz, 16/32bity),
– Optyczne/SPDIF (PCM 44.1kHz-192kHz, 16/24-bity, DSD64 DoP),
– HDMI (wsparcie PCM 2.0 Audio, 4K Video Passthrough).

LUMIN-P1-Mini 2

Konwersja cyfrowo-analogowa opiera się o dwa układy ESS SABRE32 ES9028Pro. Topologia jest w pełni symetryczna. Za dokładne taktowanie odpowiada Femto Clock System z precyzyjną dystrybucją sygnału przez FPGA. W zasilaczu pracuje transformator toroidalny oraz liniowy stabilizator o niskim poziomie szumów. Analogowe wyjście symetryczne XLR (pin 2 gorący) ma poziom 6Vrms, a wyjście niesymetryczne RCA poziom 3Vrms. 

Oprócz wyjść analogowych są też wyjścia cyfrowe:
– USB (wspierane natywne DSD512 oraz PCM 44.1-384kHz, 16-32bity),
– BNC SPDIF (wspierane PCM 44.1kHz-192kHz, 16-24bity, DSD64 DoP),
– HDMI (wsparcie PCM 2.0 Audio, 4K Video Passthrough, ARC).

Lumin P1 Mini 3

Zainstalowano dwa porty sieciowe Ethernet, do sieci optycznych standardowy SFP, a także RJ45. Mogą one pracować równolegle, przykładowo jeden połączony z routerem, a drugi z Luminem L2 lub dyskiem sieciowym NAS. 
Przy odtwarzaniu z sieci wspierane są sygnały DSD512, PCM 384kHz, 16-32bity, MQA z pełnym dekodowaniem. Oprócz tego porty USB-A mogą być wykorzystane do podłączenia nośników z plikami (tylko pojedyncza partycja FAT32, exFAT lub NTFS).

Wspierane formy strumieniowania obejmują protokół UPnP AV z rozszerzeniami dla strumieniowania audio (OpenHome), Roon Ready, Spotify Connect, TIDAL Connect, Qobuz, FLAC Lossless Radio, TuneIn Radio, Apple AirPlay 2, Plex. Wspierane jest odtwarzanie bez przerw (Gapless), playlisty na urządzeniu i multi-room (Songcast).
Do sterowania można wykorzystać zarówno urządzenia przenośne Apple (pod kontrolą iOS 11.0 lub późniejszego) jak i urządzenia z Androidem (wymagany Android 4.0 lub późniejszy). Aluminiowa obudowa bazuje na popularnych modelach D3 oraz U2 Mini. 

Lumin P1 Mini 6

W salonie Audio Color nowy Lumin P1 Mini grał w towarzystwie urządzeń z najwyższej półki – Karan i Focal (fot. wstereo.pl)

Odtwarzacz jest oferowany w dwóch wersjach wykończenia, anodyzowanego aluminium w naturalnym kolorze oraz w wersji anodyzowanej na czarno. W zestawie załączony jest pilot zdalnego sterowania. Odtwarzacz ma możliwość instalowania przyszłych aktualizacji wewnętrznego oprogramowania. Cyfrowa regulacja głośności wykorzystuje przetwarzanie Leedh Processing. Dla wszystkich plików dostępne są opcje upsamplingu do DSD128 oraz PCM 384kHz. Wspierane są następujące formaty plików: DSF (DSD), DFF (DSD), DoP (DSD), FLAC, Apple Lossless (ALAC), WAV, AIFF, MQA, MP3, AAC (w kontenerze M4A).

Lumin P1 Mini – odtwaracz sieciowy z przedwzmacniaczem
Cena – 23 990 zł
Dystrybucja – Audio Atelier 
Tel. 606 276 001

Brak komentarzy