BAT (Balanced Audio Technology) i jego nowa lampowa integra

0
BAT VK 80i zajaw

NOWOŚCI / Premiera nowego lampowego wzmacniacza. Balanced Audio Technology – jeden z amerykańskich liderów hi-endu – wprowadził do oferty zintegrowny wzmacniacz oparty na “diabełkach”. Firma od lat korzysta z tych kontrowersyjnych lamp, jednak integry z bańkami 6C33C-B na pokładzie jeszcze nie miała.

Balanced Audio Technlogy (BAT) to jedna z bardziej znanych amerykańskich marek produkujących wysokiej klasy sprzęt audio. Firma powstała w 1995 roku, założył ją Victor Khomenko, Steve Bednarski i Geoff Poor (współzałożyciela Dunlavy Audio Labs). W 2013 BAT trafił w ręce  Jima Davisa, właściciela Music Direct i Mobile Fidelity.  W Polsce BAT miał już kilku dystrybutorów, teraz zajmuje się marką warszawski E.I.C. Poinformowano właśnie o wprowadzeniu do sprzedaży zupełnie premierowego urządzenia. To zintegrowany wzmacniacz lampowy BAT VK80i.

BAT VK 80i -w pełni zbalansowany

Zgodnie z nazwą nowy BAT charakteryzuje się w pełni zbalansowaną architekturą. Wykorzystano w nim lampy 6C33C-B – spora część audiofilów ceni je za brzmienie, nie brakuje jednak opinii, że to bardzo kapryśne lampy. BAT jednak od lat je stosuje i ma w tym ogromne doświadczenie.

BAT VK 80i 4

Zgrabny, industrialny projekt oparty jest na flagowym systemie REX 3 i zawiera w sobie wiele technologicznych udogodnień wprowadzonych po raz pierwszy w tej właśnie serii. BAT VK80i jest wzmacniaczem typu “plug-and-play” i wykorzystuje te same co wzmacniacz mocy REX 3, bez bezpiecznikowe zabezpieczenia przeciwzwarciowe/termiczne i układy automatycznego biasu dla lamp końcowych.

BAT VK 80i 1

Integra BAT VK 80i wykorzystuje na wyjściu triody 6C33C-B co pozwala dostarczyć do głośników 55W mocy na kanał. Lampa 6C33C-B jest bardzo sprawna i oferuje wielokrotnie większą wydajność niż wersja tetrodowa 6550/KT90, która stosowana jest w większości tradycyjnych zintegrowanych wzmacniaczy lampowych. Dzięki zastosowaniu tej samej wysokoprądowej triody 6C33C-B co we flagowym wzmacniaczu mocy REX 3 Power, integra VK80i zapewnia wysoką wydajność prądową wymaganą do wysterowania trudnych, niskoimpedancyjnych kolumn głośnikowych.

BAT VK 80i -bez bezpiecznikowy obwód zabezpieczający – lepszy dźwięk i użytkowanie

W przypadku przeciążenia lampy wyjściowej wystarczy wyłączyć i ponownie włączyć VK80i, aby przywrócić normalną pracę. Eliminacja wewnętrznych bezpieczników przyczynia się do większej swobody grania i bardziej naturalnego odtwarzania muzyki. „Dźwięku” nie ogranicza jakość bezpiecznika, który znajduje się w torze sygnałowym wzmacniacza.

BAT VK 80i 3

BAT VK 80i – inteligentny auto-bias – ułatwia użytkowanie

Zaawansowana technologia zastosowana w VK80i eliminuje „ból głowy” użytkowników tradycyjnych wzmacniaczy lampowych, związany ze stałą potrzebę ustawiania odpowiedniego biasu dla lamp wyjściowych.

BAT VK 80i 2

BAT VK80i wyposażony jest w inteligentną, automatyczną regulację biasu, która dostosowuje się do zmian napięcia sieciowego i starzenia się lamp, przy czym każda lampa wyjściowa posiada swój własny, dedykowany obwód. Układ zapewnia również, że VK80i brzmi wspaniale już w pierwszych kilku minutach odsłuchu.

BAT VK 80i – zintegrowany wzmacniacz lampowy
Cena – 49 000 zł
Dystrybucja – E.I.C.

Dane techniczne producenta:

• Moc wyjściowa na kanał: 55W 4Ω/8Ω
• THD przy mocy wyjściowej: 3%
• Pasmo przenoszenia: 8Hz – 200kHz
• Impedancja wejściowa: 215 kΩ
• Zastosowane lampy: 4x6SN7, 4x6C33C-B
• Pobór mocy: 400W (bieg jałowy) 800W (pełna moc)
• Pilot zdalnego sterowania – w całości metalowy
• Wejścia: 1 x XLR, 3 x RCA
• Regulacja głośności: drabinka rezystorowa – 90 kroków co 1dB
• Wymiary (mm): 431 x 203 x 406
• Waga (kg): 20

Brak komentarzy