TEST WZMACNIACZA BAT VK-80i. AŻ GĘSTY OD BARWY, ZABIERA NAS NA SCENĘ

0
BAT VK 80 zajawka

Nasza ocena

Hi-end10
Nie jest na wskroś neutralny, ma dużo własnego charakteru, ale jeśli trafi w gust słuchacza, to porwie go plastyką i namacalnością brzmienia. Czaruje niesamowicie gęstą, bogatą, strukturalną średnicą pasma, barwowym nasyceniem. Świetnie oddaje wybrzmienia, gra bardzo płynnie i spójnie. Nie jest mistrzem chirurgicznej precyzji ale zachowuje rozdzielczość. Podobny - ciepły, bogaty charakter - ma bas i góra pasma. Nie jest demonem szybkości i mikrodynamiki. Przestrzeń pierwszoplanowa
10

TEST / BAT VK-80i (BALANCED AUDIO TECHNOLOGY) / Ta amerykańska firma to dla wielu synonim lampowego – i nie tylko – hi-endu. Ich potężne końcówki mocy i świetne preampy od lat mają zagorzałych wielbicieli, którzy cenią także charakterystyczne brzmienie tych urządzeń. W ofercie są też wzmacniacze zintegrowane, a niedawno pojawił się nowy model. Sprawdziliśmy, jak brzmi. Oto test integry BAT VK-80i.

Balanced Audio Technology to firma dość niezwykła. Powstała w 1995 roku w USA, ale założył ją … Rosjanin Victor Khomenko (Wiktor Chomenko), który wyemigrował z ZSRR w 1979 roku. To inżynier, miłośnik audio i postać dość tajemnicza, bo przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych pracował w radzieckim przemyśle obronnym. Razem ze Stevem Bednarskim i Geoffem Poorem postanowili projektować, budować i sprzedawać sprzęt audio najwyższej klasy. Obecnie BAT jest własnością Jima Davisa, właściciel Music Direct oraz Mobile Fidelity Sound Lab, jednak Khomenko i Bednarski nadal w niej pracują.

Głównym projektantem układów był i jest Khomenko, który od dawna pasjonował się sprzętem audio, projektował i budował nie tylko wzmacniacze, ale również kolumny głośnikowe, a nawet gramofony czy magnetofony. W swojej firmie postawili jednak na wzmacniacze, choć zawsze w ofercie znajdowało się jedno źródło dźwięku – wcześniej był to odtwarzacz CD BAT VK D5 a obecnie przetwornik cyfrowo-analogowy o dumnej nazwie REX. 

BAT od zawsze miał sztywne zasady, którym jest wierny do dziś. Podstawową jest ta, że wszystkie konstrukcje są w pełni zbalansowane (stąd nazwa Balanced Audio Technology) i pozbawione globalnego sprzężenie zwrotnego. Istotną rolę gra też bardzo dobre zasilanie komponentów. Większość konstrukcji Balanced Audio Technology była lampowa, a i tu inżynierowie nie poszli na skróty. Victor Khomenko odkrył dla świata audio podwójną triodę 6H30, którą z upodobaniem stosuje do dziś. A we wzmacniaczach mocy wykorzystuje słynne “diabełki”, czyli lampy 6C33C-B.

BAT VK 80 10

BAT VK 80i – test. BAT ma nowe logo (fot. wstereopl)

BAT specjalizuje się w dość kosztownym sprzęcie z najwyższej półki, w ofercie dominują wzmacniacze dzielone, ale są też integry. Jedną z nich, BAT VK-3000 SE testowałem już na stronie wstereo.pl (test TUTAJ). Firma dość rzadko wprowadza też premierowe modele, tym bardziej zaciekawił mnie nowy wzmacniacz zintegrowany VK-80i. 

BAT (Balanced Audio Technology) VK-80i – test. Budowa

BAT VK-80i prezentuje się poważnie, dostojnie, z racji sporej głębokości – można by rzec, że rozłożyście. Od razu poznajemy stylistykę tej marki, wzmacniacz jest prosty, bez zbędnych ozdobników, z niewyszukanymi przyciskami i gałką. Zamiast “biżuterii” mamy solidność i umiar. 

Test wzmacniacza hybrydowego TAGA Harmony HTA 2500 B

VK-80i zaprojektowany jest już jednak według nowej stylistyki Balanced Audio Technology, wywodzącej się z topowej serii REX. Mamy więc przede wszystkim nowe logo ze skrótem BAT, które widnieje na froncie i kilku miejscach obudowy, nową czcionkę w nazwie modelu na “skrzydełku” po lewej stronie. Nieco inaczej zaprojektowano aluminiowy panel czołowy, mniejsze są przyciski sterujące. Mamy ich sześć: włącznik, cztery do wyboru źródła i jeden z funkcją Mute. Prosta gałka pozostała po staremu. Tak jak duży, prosty, niebieski wyświetlacz. 

BAT VK 80i - test. Wykończenie srebrne (fot. BAT)

BAT VK 80i – test. Wykończenie srebrne (fot. BAT)

Charakterystycznymi elementami jest też dodatkowa metalowe płyta na górze obudowy w przedniej jej części oraz wygięty w łuk pałąk zamontowany w tylnej części. Ma walor zdobniczy, ale ułatwia też przenoszenie dużego i stosunkowo ciężkiego wzmacniacza. 

Na tylnej ściance z lewej strony mamy komplet czterech wejść analogowych, pierwsze jest zbalansowane XLR i producent zachęca, by z niego korzystać, bo wzmacniacz jest w pełni zbalansowany. Po prawej mamy gniazdo na kabel zasilający a w środku gniazda głośnikowe z trzema odczepami nazwanymi Low, Med i High. Producent nie określa konkretnie, dla jakich impedancji są przypisane poszczególne odczepy, zachęca do eksperymentowanie i wyboru tego, który będzie najbardziej odpowiadał słuchającemu.

BAT VK 80 2

BAT VK 80i – test. Wzmacniacz w akcji (fot. wstereo.pl)

BAT VK-80i to zintegrowany wzmacniacz lampowy, który uwagę przykuwa także tym, że widzimy tylko dwa transformatory. OTL, czyli wzmacniacz bez transformatorów wyjściowych? No nie, w takiej sytuacji byłby tylko jeden. Oczywiście jest trzeci transformator, ale ukryty wewnątrz obudowy. To ciekawy zabieg stylistyczny. Jako lampy mocy wykorzystano “diabełki”, czyli cztery triody 6C33C-B co pozwala dostarczyć do głośników 55W mocy na kanał. To lampy często wykorzystywane przez BAT-a. Na wejściu pracują podwójne triody oktalowe 6SN7.

Test wzmacniacza Exposure 3010 S2

Producent podaje, że część zastosowanych rozwiązań pochodzi z topowej linii REX 3. Jednym z nich jest bez bezpiecznikowy obwód zabezpieczający, który ma nie tylko zabezpieczać przeciwzwarciowo i termiczne układy urządzenia, ale również przedłużać żywotność lamp i przekładać się na jakość brzmienia. 

Oryginalnym rozwiązaniem jest także system autobiasu. BAT VK-80i wyposażony jest w autorską, inteligentną, automatyczną regulację biasu, która dostosowuje się do zmian napięcia sieciowego i starzenia się lamp, przy czym każda lampa wyjściowa posiada swój własny, dedykowany obwód. 

Różnobarwność i niesamowite bogactwo brzmienia, gęstość i spójność – to najważniejsze cechy tego wzmacniacza. Średnica jest fantastyczna

Wzmacniacz wraz z prostym pilotem zdalnego sterowania polski dystrybutor – firma EIC  -wycenił na 49 000 złotych. Można go zamówić w dwóch ersjach kolorystycznych: srebrnej i czarnej. Urządzenie zaliczamy więc do klasy hi-end (najwyższa grupa cenowa powyżej 20 tys. zł za element).

BAT (Balanced Audio Technology) VK-80i – test. Brzmienie

Dać się zaskoczyć czy podążać utartymi ścieżkami? Wielu audiofilów zadaje sobie takie pytanie przy wyborze kolejnego wzmacniacza, kolumn czy kabli. I jeśli skłania się ku tej drugiej odpowiedzi, to często swoje zainteresowanie kieruje w stronę konkretnych firm. Bo jest grupa producentów, która zawsze dostarcza sprzęt o pewnych, właściwych sobie, cechach brzmieniowych, i jeśli ktoś takich cech szuka, to wie, że zawsze je u nich znajdzie.

Do taki marek należą na przykład dCS dostarczający źródła grające nieprawdopodobnie przejrzyście i precyzyjnie, Dynaudio produkujące kolumny o charakterystycznej średnicy i górze pasma ze świetnej kopułki Esotar, czy kablowe firmy takie jak Cardas czy Atlas (testy tych kabli TUTAJ), dostarczające przewody o ciepłym, masywny, pełnym brzmieniu. Oczywiście ich różne produkty i kolejne wypuszczane na rynek serie różnią się od siebie, ale wciąż zachowują charakterystyczny rys, brzmieniowy stempel. Zwykle wiemy, czego się po nich spodziewać.

BAT VK 80 1

BAT VK 80i – test. Charakterystyczny dla BAT-a niebieski wyświetlacz i bursztynowe lampy (fot. wstereo.pl)

Do takich producentów należy też BAT (Balanced Audio Technology), o którym audiofile mówią często: Jak gra? Jak BAT! Amerykańskie urządzenia mają “to coś”, co jednych odrzuca, a innych do nich przyciąga. A w dodatku BAT bardzo rzadko wprowadza nowości. Ich filozofia polega na doskonaleniu istniejących urządzeń, co widać było choćby w oznaczenia serii – preampy to VK 30, 31, 32, 33 i ich wersje ulepszone z dopiskiem SE. Amerykanie nie ścigają się z innymi na nowości wypuszczane co sezon czy dwa. Dlatego pojawienie się zupełnie nowej konstrukcji, w dodatku integry (BAT słynie jednak z urządzeń dzielonych), wywołało u miłośników marki wielkie zainteresowanie. A więc jak brzmi BAT VK-80i?

Ciąg dalszy na str. 2

1 2

Brak komentarzy