Test Lucarto Audio Musica Hybryda. Płynność i wybrzmienia

2
Lucarto Audio Hybryda zajawka

Nasza ocena

Wysokie8.8
Średnica9.1
Bas8.9
Przestrzeń8.8
Dynamika8.6
Przejrzystość i szczegółowość8.8
Wzmacniacz brzmi niezwykle płynnie, wręcz śpiewnie. Robi wrażenie podtrzymaniem dźwięków, długimi wybrzmieniami i idealnym zespoleniem wszystkich pasm. Gra w sposób lekko ocieplony, na szczególne brawa zasługuje nasycona średnica
8.8

TEST / LUCARTO AUDIO MUSIC HYBRYDA / W Polsce powstaje w coraz więcej małych manufaktur audio, z roku na rok na Audio Video Show możemy słuchać premierowych urządzeń. To dobrze, bo miłośnicy dobrego dźwięku mają coraz większy wybór. Jedną z takich firm jest Lucarto Audio z bardzo bogatą ofertą. Otrzymaliśmy to przesłuchania ich zintegrowany wzmacniacz hybrydowy. Oto test Lucarto Audio Musica Hybryda

To drugie spotkanie z polską firmą Lucarto Audio, która swoją siedzibę ma w podopolskiej miejscowości Kotórz Wielki. Wcześniej testowaliśmy ich topowego DAC-a i tam można więcej przeczytać o firmie. Przypomnijmy tylko, że prowadzi ja 27-letni Łukasz Kisiel, który mówi, że chce dostarczać sprzęt melomanom kochającym muzykę, a nie tylko audiofilom.

Lucarto Audio naprawdę zaskakuje bardzo bogatą ofertą, jak na malutką manufakturę jest wręcz imponująca. Urządzenia podzielono aż na trzy serie: szczytową Songolo, średnią Albero i podstawową Musica. Z elementów Lucarto zbudujemy w zasadzie kompletny zestaw stereo, bo firma produkuje źródła (przetworniki cyfrowo analogowe), przedwzmacniacze, końcówki mocy, wzmacniacze zintegrowane, przedwzmacniacze słuchawkowe i gramofonowe. Ale na tym nie koniec!

Można zamówić dwa modele wolnostojących kolumn głośnikowych a także kompletne okablowanie dla całego zestawu – przewody głośnikowe, interkonekty i kable zasilające. Firma dużą wagę przywiązuje także do zasilania systemów audio, możemy więc dokupić zasilacze, listwę sieciową oraz dwa kondycjonery sieciowe. Jest więc w czym wybierać. Testowany Lucarto Audio Musica Hybryda to jeden z dwóch wzmacniaczy zintegrowanych. Drugim jest wzmacniacz w pełni lampowy.

Test Lucarto Audio Musica Hybryda – budowa

Testowany wzmacniacz nawiązuje swoim wyglądem do ogólnej koncepcji estetycznej Lucarto Audio, czyli łączenia metalu z drewnem. W topowych modelach drewna jest więcej i zostało bardziej wyeksponowane, natomiast we wzmacniaczach z linii Musica więcej mamy elementów metalowych. Zachowano w nim także charakterystyczną kolorystykę – drewno jest jasne o części metalowe – srebrne i szare.

Lucarto Audio Hybryda 7

Test Lucarto Audio Musica Hybryda. Charakterystyczne dla Lucarto drewniane boczki (fot. wstereo.pl)

Lucarto Audio Musica Hybryda jest zgrabnym wzmacniaczem o kompaktowych wymiarach, jego szerokość jest mniejsza niż standardowe 44-46 cm, urządzenie jest także płytsze. Jak podaje producent, obudowę wykonano ze specjalnie dobranego aluminium, boki wykonane są z litego drewna jesionowego lakierowanego w kolorze pół mat. Można zamówić inne malowanie drewnianych elementów. Płyta wierzchnia i tylna malowane są na jasny szary kolor.

Frontową ściankę wykonano ze srebrnego, anodowanego na matowo aluminium, w którym wyżłobiono ozdobne wgłębienie. Panel jest prosty i uporządkowany – po obu jego stronach mamy dwie aluminiowe gałki. Ta z lewej odpowiada za wybór wejścia, po prawej – za wzmocnienie. Na środku umieszczono prostokątne okienko w wyświetlaczem, który mieni się kolorami. Po włączeniu piecyka pojawia się bursztynowy napis Lucarto Audio, natomiast opisy źródeł świecą się na czerwono. Pod okienkiem wyświetlacza umieszczono przycisk włączający urządzenie.

Harmonijne połączenie wszystkich pasm i długie, bogate wybrzmienia – to cechy, które od razu przykuwają uwagę słuchacza

Po lewej stronie tylnej ścianki znalazły się cztery gniazda wejściowe w standardzie RCA, na środku zaś umieszczono gniazda głośnikowe. Nad nimi są wejścia dla gramofonu i gniazdko uziemienia. Po prawej stronie mamy gniazdo na kabel sieciowy. Do wzmacniacza dołączany jest niewielki pilocik, którym słuchacz może sterować tylko głośnością.

Lucarto Audio Musica Hybryda to – jak sama nazwa wskazuje – wzmacniacz hybrydowy. W sekcji przedwzmacniacza pracuje lampa sterująca 6N23P. Sekcja wyjściowa jest tranzystorowa. W urządzeniu zamontowano również moduł przedwzmacniacza gramofonowego dla gramofonów z wkładkami MM, jest więc to rozsądna propozycja dla miłośników czarnych krążków. Hybrydowy Lucarto pracuje w klasie AB i dysponuje mocą 60 watów przy 8 ohmach, powinien więc sobie poradzić z wysterowaniem większości głośników o przeciętnej skuteczności, które nie mają jakiś wyjątkowych spadków impedancji.

Test wzmacniacza Haiku Audio SOL II

Wzmacniacz Lucarto Audio Musica Hybryda wyceniono – z podstawowymi lampami Electro Harmonix – na 7 900 złotych. Zaliczamy go więc go klasy B (średnia grupa cenowa urządzeń kosztujących od 4 do 8 tys. złotych).

Test Lucarto Audio Musica Hybryda – brzmienie

Wzmacniacze możemy dzielić na różne sposoby, i to bez wartościowania, który jest lepszy czy gorszy. Możliwości jest wiele. Ze względu na użytą technikę (np. lampowy czy impulsowy), zastosowaną technologię (np. OTL, z lub bez sprzężenia zwrotnego), klasę (A, AB, D), budowę (zintegrowany lub dzielony), wielkość zniekształceń THD, moc czy nawet wagę. Niektórzy wolą określenie odnoszące się do brzmienia i mówią o muzykalnych lub niemuzykalnych, ciepłych lub chłodnych, rozdzielczych lub homogenicznych.

Lucarto Audio Hybryda 5

Test Lucarto Audio Musica Hybryda. Wzmacniacz w akcji (fot. wstereo.pl)

Ale mam jeszcze jeden podział – na sprzęt wyczynowy i relaksujący. Ten pierwszy ma robić na słuchaczu piorunujące wrażenie od razu, ma powodować, że słuchanie muzyki pochłonie nas od razu bez reszty i nie pozwoli robić nic innego. Przy czym wyczynowcy często maja tylko wybrane aspekty brzmienia na bardzo wyśrubowanym poziomie, uderzają w nas wyjątkowym basem, przestrzenią czy wysokimi tonami. Sprzęt relaksujący gra zwykle w sposób bardzo zrównoważony, nie jest efekciarski, pozawala na cieszenie się dobrej jakości brzmieniem nawet w tle, co nie oznacza, że nie potrafi wciągnąć w prezentację. Potrafi, tylko nie robi tego w jakiś spektakularny, narzucający się sposób. I Lucarto Audio Musica Hybryda należy do tej drugiej grup.

Ciąg dalszy na str. 2

1 2

2 komentarze

 1. Gosia pisze:

  Jak by Pan porównał ten wzmacniacz do Haiku Audio Bright MK4 ?

 2. Rafał pisze:

  Witam,

  wzmacniacz z opisu wydaje się być ciekawy. Jednak mimo kilkukrotnych kontaktów z jego konstruktorem, Panem Łukaszem – odnoszę wrażenie, że wzmacniacz jest produktem “luksusowym” i “limitowanym”. Pół roku minęło od pierwszego kontaktu z Panem Łukaszem i ciągle słyszałem, że wzmacniacz może będzie a może nie będzie. A ostatnia próba kontaktu została olana zupełnie (bez odpowiedzi). Można mieć wrażenie, że wzmacniacz jest produktem widmo – niby istnieje a trudno go zobaczyć :)

  Ciekawa polityka sprzedaży. Cóż – trudno polecić. Raczej trzeba szukać gdzie indziej. Trochę dziwię się promocji tego typu niedostępnych produktów.

  Na szczęście są producenci podchodzący poważnie do klienta.

  Pozdrawiam.

Post a new comment