Przejrzystość i szczegółowość jest na dobrym poziomie – takiej spodziewamy się z głośników średniej klasy. Najgorzej jest w dole pasma, im wyżej tym lepiej. Bas jest nieco zaokrąglony na krawędziach i lekko wygłodzony, ginie więc część informacji o strukturze dźwięku. Nie ma tego problemu w średnicy. Tam nie brak informacji i szczegółów, świetnie słychać składowe dźwięku na przykład instrumentów dętych a mocny i dosadny przełom średnicy i góry sprawia, że gitary brzmią przekonująco i wciągająco, mają blask i dźwięczność. Tony wysokie nie mają oczywiście wyrafinowania droższych kopułek czy głośników wstęgowych – to w końcu głośniki za nieco ponad 6 tys. zł – ale nie można im wiele zarzucić, dobrze różnicują na przykład perkusyjne blachy i nadają im odpowiedniego charakteru.
TEST KABLI MOGAMI. STUDYJNA JAKOŚĆ W SŁUŻBIE HI-FI
Definitive Technology nie przesadzają z rozdzielczością. Niczego nie zamazują, ale też nie silą się na chirurgiczną precyzję. Słychać oczywiście w miksie na przykład nakładki poszczególnych śladów wokalu w crimsonowskim „Matte Kudasai” śpiewanym przez Kurta Ellinga, ale nie są one podane w sposób bardzo wyraźny.
Nie mamy wrażenia wnikania w nagranie wyjątkowo głęboko. Amerykańskie głośniki zachowują pod tym względem umiar i chwała im za to. Przy tak obszernej przestrzeni zbyt natarczywa rozdzielczość mogłaby sprawić, że muzyka przestałaby brzmieć spójnie.
Podsumowanie
Definitive Technology BP 10B to bardzo ciekawe kolumny. Ich budowa powoduje, że poprzez odpowiednie ustawienie można kształtować charakter brzmienia w sposób o wiele większy niż w tradycyjnych kolumnach. I chodzi nie tylko o przestrzeń, ale także o równowagę tonalną. Kreują olbrzymią scenę i aurę pogłosową z wieloma planami i dużą głębią. Dla miłośników takiej prezentacji nie ma lepszych głośników. Inni mogą się poczuć takim sposobem grania nieco zmęczeni. Grają żywo i dynamicznie, z mocną górą i dołem pasma, średnica minimalnie wycofana. Naprawdę warto posłuchać.
Maciej Stempurski
>>> Test Musical Fidelity M3scd. Szczery i przejrzysty
>>> Pathos Logos MKII – piękny wzmacniacz i DAC
Definitiv Technology BP 10B
Dystrybucja: Rafko
Cena: 6295 zł
System odsłuchowy
CD: BAT VK D5 SE
DAC: Matrix Mini-i + laptop z programem JRiver
Pre: pasywka Khozmo
Końcówka: Pass XA 30.5
Amplituner: Yamaha RX V440
Integra: Sinus Audio Hybryda
Kolumny: Totem Model 1 Signature, ProAc Response One SC, Avcon Avalanche Reference Monitor
Interkonekty XLR: Fadel Art Reference 1, Mogami N III, DIY Arek 45
Kable Głośnikowe: QED Ruby Anniversary, Mogami
Sieciówki: Ansae Muluc i Imix, KBL Sound
Akcesoria: płyty granitowe i podstawki SoundCare SuperSpikes
Pokój częściowo zaadaptowany akustycznie
Dane Techniczne
Pasmo przenoszenia: 20 – 30.000Hz
Skuteczność: 91dB
Impedancja: 8 Ohm
Zwrotnica: typu Linkwitz-Riley
Rekomendowana moc wzmacniacza: od 20 do 300 wat
Obudowa: bas refleks skierowany do tyłu
Wymiary w cm (wys. x szer. x gł.): 106 x 20 x 31
Waga: 26 kg
Jak bipolar to wiadomo ze tylko Mirage seria M.
Kochany Klipsch poddal eutanazji te firme po jej kupnie a kto raz slyszal te kolumny nie moze spac w nocy.
Pozdrawiam