Taga Harmony Platinum V3 – cała nowa seria kolumn

0
Taga Harmony Platinum V3 zajawka

NOWOŚCI / Taga Harmony wprowadza nową serię kolumn głośnikowych – to Paltinum V3. Od razu pojawią się trzy premierowe modele. Podstawkowy Platinum B-40 V3 oraz dwa modele podłogowe: Platinum F-100 V3 i Platinum F-120 V3. Nowa seria wykorzystuje tylko kilka elementów wspólnych z poprzednią edycją. Najważniejsze modyfikacje zaszły w samych przetwornikach.

Taga Harmony Platinum była dla Tagi jedną z najważniejszych serii w kategorii premium. Dlatego przy opracowywaniu najnowszej, trzeciej już edycji tej serii, przed zespołem projektowym zostały postawione bardzo wysokie oczekiwania i wymagania. Nad projektem czuwał Arek Ogrodnik. Z poprzednią edycją nowe Tagi przejęły tylko kształty obudów TLIE, porty bassreflexu BOM, górne nakładki przetworników wysokotonowych TTP i terminale głośnikowe. Najważniejsze zmiany zaszły w samych przetwornikach.

Drugiej generacji panel głośnika wysokotonowego TWG-I (Taga WaveGuide) ma specjalnie ukształtowaną powierzchnię, wraz ze specjalnymi małymi zagłębieniami pełni rolę dyfuzora, który pomaga w równym i szerokim rozpraszaniu dźwięku zarówno na osi głośnika, jak i poza nią. Metalowa, siatkowana maskownica kopułki o niskiej dyfrakcji dodatkowo poprawia pasmo przenoszenia poza główną osią. Ukierunkowanie oraz szersze pole rozpraszania w najnowszej edycji zostały przeprojektowane, aby zapewnić lepszy przepływ strumienia dźwięku i jeszcze szersze pole rozpraszania, co pomaga zbudować bardziej trójwymiarową i naturalną scenę muzyczną. Zmniejszenie ilości komponentów oznacza lepszą strukturalną sztywność, niższe zniekształcenia i rezonanse.

Taga Harmony Platinum V3 4

Głośnik wysokotonowy TPTTD-I (Taga Pure Titanium Tweeter Dome) wykorzystuje zmieniony kształt i lżejszą tytanową kopułkę a dodatkowy pierścień miedziany na nabiegunniku zwiększa i poszerza pole SPL (Poziom Ciśnienia Akustycznego) i jednocześnie w tym samym czasie obniża zniekształcenia i z pewniają szybszy i precyzyjniejszy ruch kopułki, co przekłada się na bardziej dokładny i „napowietrzony” dźwięk. Górna pokrywa głośnika wysokotonowego TTP (Taga Top Plate) dodatkowo ogranicza powstawanie wewnętrznych fal stojących oraz zapewnia lepsze, trójwymiarowe rozpraszanie wysokich tonów po pomieszczeniu.

Drugiej generacji głośniki średnio, średnioniskotonowe i niskotonowe TPACD-I (Taga Pure Aluminum Cone Driver) z TRCS mają sztywny aluminiowy kosz i ultraszybki ruch membrany zapewniają gładkie, bogate i bardzo naturalne pasmo średnicy, jak również głębokie, precyzyjne i detaliczne brzmienie basu. Lżejsze membrany aluminiowe o zmienionym kształcie zapewnią szybszy i precyzyjniejszy ruch membrany, co przekłada się na bardziej dokładny dźwięk. Płaska aluminiowa nakładka przeciwpyłowa zwiększa przepływ powietrza i łagodzi pasmo częstotliwości.

Taga Harmony Platinum V3 1

Wytrzymała i mocna struktura napędu składa się z powiększonych magnesów: Φ90 w głośniku średniotonowym, podwójnych Φ110 i Φ100 w niskotonowym F-120 v. 3 /F-100 v. 3, Φ120 w średnioniskotonowym B-40 v. 3 (cała struktura dla B-40 v. 3 jest dokładnie taka sama jak w flagowych Diamond B-60) oraz z całkowicie nowej cewki miedzianej typu „flat-wire”, gwarantując przenoszenie wyższych poziomów mocy i dłuższy okres pracy dla krańcowych zakresów bez zwiększania temperatury, co pozwala generować lepsze i bardziej dynamiczne brzmienie

Zastosowano pasywny radiator TPAPR-I (Taga Pure Aluminum Passive Radiator) z TRCS z membraną, nakładką przeciwpyłową i koszem z aluminium. TPARP-I pogłębia zasięg najniższych częstotliwości wykorzystując wewnętrzne ciśnienie wygenerowane przez aktywne przetworniki niskotonowe. TRCS (Taga Reversed Cone Surround) to “odwrócone” zawieszenie membran zapewnia stabilniejszy, szybszy i większy zakres ruchu membrany dzięki czemu osiągnięto większą dynamikę I bardziej precyzyjny i naturalny dźwięk.

Test kolumn Taga Harmony Diamond B-60

Zmienione są też obudowy. Drugiej generacji obudowy o „niskim poziomie zakłóceń” TLIE-I (Taga Low Interference Enclosures) są wykonane z wysokiej jakości, dużej gęstości płyt MDF o grubości 15 mm z wewnętrznymi obręczami (modele podłogowe) w celu zwiększenia ich sztywności i ograniczenia niepożądanych rezonansów. Grubsze wewnętrzne obręcze i dodatkowe wzmocnienia poprzeczne (zastosowano dwa w Platinum F-120 v. 3, jedno w Platinum F-100 v. 3) również redukują rezonanse. Kształt obudów został perfekcyjnie wykonany pod kątem nie tylko wspaniałego i nowoczesnego wyglądu, ale głównie po to, żeby obniżyć niepożądane rezonanse, rozproszenia lub turbulencje, które mogłyby mieć negatywny wpływ na jakość dźwięku.

Taga Harmony Platinum V3 2

Nowy, najwyższej jakości materiał wytłumiający pomaga lepiej “rozbijać” fale stojące, zmniejszać rezonanse i ograniczać zniekształcenia co poprawia płynność i charakterystykę dźwięku we wszystkich zakresach. Całkowicie nowe są też nóżki ze szpilkami – wszystkie modele podłogowe są wyposażone w aluminiowe nóżki i szpilki. Nóżki są wyjątkowo sztywne i grube zapewniając prawie idealną izolację kolumny od podłoża, zwiększa to transparentność dźwięku i definicję oraz kontrolę basu.

Zmiany zaszły też w zwrotnicach i okablowaniu. Dźwięk serii Taga Harmony Platinum v. 3 kontrolowany jest przez sekcje zwrotnic zaprojektowanych od początku przez Arka Ogrodnika – znanego polskiego projektanta kolumn głośnikowych i recenzenta prasy audio. Firma nazwała je Zwrotnicami Ogrodnika. Użyto minimalną ilość wysokiej jakości i precyzyjnie dobranych komponentów w sekcjach wysoko i nisko pasmowych, co zapewnia najlepszą neutralność oraz możliwość obsługi dużej mocy z większą precyzją.

Wewnętrzne okablowanie zostało specjalnie zaprojektowane i wyprodukowane dla serii Platinum v. 3 przez amerykańską firmę XLO, jednego z najlepszych producentów kabli audio na świecie. Wielożyłowe przewody z miedzi beztlenowej są wykorzystane do połączenia przetworników ze zwrotnicami zapewniając, że sygnał audio nie straci nic z ważnych detali na drodze od wzmacniacza do głośników.

Nisko-szumowe i ultra-szybkie porty basu BOM (Bassreflex Omnidirectional Module) wykorzystują dyfuzory zwiększające dyspersję niskich częstotliwości. Wysokiej jakości, pozłacane terminale akceptują przewody o przekroju do 10AWG oraz większość popularnych rodzajów wtyków. Wszystkie modele kolumn podłogowych i podstawkowych oferują możliwość „bi-wiring” i „bi-amping”.

Taga Harmony Platinum V3 3

Wszystkie modele są wyposażone w magnetycznie mocowane maskownice co pomaga zachowywać elegancki wygląd przedniego panelu kolumn głośnikowych i nowych przetworników, jak również przyczyniają się do obniżenia zniekształceń, gdy maskownice są zdjęte.

Starannie wyselekcjonowane, wysokiej jakości wykończenia winylowe są bardzo trwałe, eleganckie, imitują strukturę naturalnego drewna i są przyjemne w dotyku. Wykończenia winylowe są schludnie nałożone na obudowy przy użyciu precyzyjnych maszyn w celu zapewnienia najlepszego wyglądu. Do wyboru są cztery rodzaje oklein: Oak, Black, Walnut i Modern Wenge.

Parametry techniczne i więcej informacji na o nowych Taga Harmony Platinum V3 – na stronie producenta

Taga Harmony Platinum V3 – seria kolumn głośnikowych. Monitory B-40 V3; podłogowe F-100 V3 F-120 V3

Cena:

Platinum B-40 V3 – 1 699 zł para

Platinum F-100 V3 – 3 899 zł para

Platinum F-120 V3 – 4 599 zł para

Dystrybucja – Polpak

 

Brak komentarzy