Fyne Audio F702. Szkoci nie zwalniają tempa, nowe kolumny

0
Fyne Audio F702 zajawka

NOWOŚCI / Młoda szkocka firma Fyne Audio produkująca ciekawe i zaawansowane technologicznie głośniki poszerza ofertę o nową serią 700. Pierwszy model z premierowej linii – wolnostojące kolumny F702 – można będzie wkrótce kupić także w Polsce. Dwuipółdrożne zestawy zaopatrzone są między innymi w firmowy głośnik współosiowy oraz zaprojektowany przez własnych inżynierów specjalny wylot poru bass reflex.

Na razie w serii Fyne Audio F700 pojawiły się podłogówki. Model 702 to ekskluzywne kolumny głośnikowe plasujące się jak drugie od góry w ofercie. Przeanalizowano wszystkie technologie i rozwiązania techniczne zastosowane we flagowym modelu Fyne Audio F1, stworzono ich odpowiedniki, a te wykorzystano w najnowszych konstrukcjach, których ceny są znacznie przystępniejsze niż cena pierwowzoru.

Ręcznie wykonywane obudowy modeli Fyne Audio serii 700 mają kształt zaprojektowany specjalnie po to, by jak najlepiej wpływać na brzmienie, ale jakość wykonania i użyte materiały cieszą oko. Całość wykonana jest z wysokiej jakości sklejki brzozowej o dużej gęstości, a konstrukcja obudów modeli podłogowych oparta jest na zastosowaniu dwóch objętości i podwójnego systemu bass reflex. Wygięcie każdej ścianki jest precyzyjnie skalkulowane pod względem minimalizacji powstawania fal stojących, a to pozwala na prześwietlenie każdego szczegółu muzyki. Rozbudowane usztywnienie wewnętrzne wzmacnia neutralność akustyczną obudowy minimalizując jej drgania.

Fyne Audio F702 1

W każdym modelu serii F700 wykorzystano firmowy, współosiowy przetwornik IsoFlare™, którego budowa oparta jest na tym, który stosowany jest modelu flagowym F1. Membrana niskośredniotonowa wykona jest z włóknistej celulozy, a znajdująca się w jej wnętrzu kopułka wysokotonowa uformowana jest z magnezu, ma średnicę 25 mm i napędzana jest magnesem neodymowym. Jej pasmo przenoszenia sięga z łatwością 30kHz.

Test monitorów Fyne Audio F500

Górne zawieszenie wykonane jest w technologii FyneFlute™, co zapewnia liniową pracę przy dynamicznych fragmentach muzyki, które wymagają ekstremalnie dużych wychyleniach membrany. W modelach podłogowych, punktowe źródło dźwięku, system IsoFlare™, wspierany jest dodatkowym głośnikiem niskotonowym.

W kolumnach zastosowano charakterystyczny dla produktów Fyne Audio port BassTrax Tractrix zapewniający perfekcyjne rozprowadzenie dźwięków basowych generowanych przez tylną stronę membrany. Rozpraszanie w kącie 360 stopni pozwala na swobodniejsze ustawienie kolumn w przestrzeni niż ma to miejsce w przypadku urządzeń wykorzystujących tradycyjne tunele bass reflex.

W zwrotnicy częstotliwościowej zastosowanej w modelach serii 700 zastosowano wysokiej klasy komponenty: niskostratne cewki indukcyjne, kondensatory ClarityCap, a całość okablowano srebrnymi przewodami firmy Van den Hul. Każda zwrotnica poddawana jest obróbce kriogenicznej, w której głębokie zamrożenie i powolne rozmrożenie łagodzi mikronapięcia powstające w samych komponentach, przewodach i połączeniach lutowniczych. Dzięki temu zmaksymalizowany jest przepływ sygnału, co zapewnia większą przejrzystość dźwięku.

Fyne Audio F 702 2

Nowe kolumny Fyne Audio F 702 wykonano bardzo solidnie i perfekcyjnie. Posadowiono je na solidnej podstawie wykonanej z dwóch płyt o grubości 8 mm, odseparowanych dużymi aluminiowymi podkładkami, które stanowią podstawę dla kolców regulowanych radełkowanymi nakrętkami. Głośniki można zamawiać w trzech wariantach wykończenia. Kolumny pojawią się wkrótce w Polsce.

Fyne Audio F702 – kolumny podłogowe
Dystrybucja – EIC

Fyne Audio F702 – dane techniczne producenta
– Rodzaj konstrukcji: 2 ½ drożna, dyfusor BassTrax™ Tractrix promieniujący w dół, system z dwoma komorami wewnętrznymi.
– Rekomendowana moc współpracującego wzmacniacza (Watt RMS): 30-200
– Moc ciągła (Watt RMS): 100
– Skuteczność (2.83 V/1m): 92 dB
– Pasmo przenoszenia (-6dB typowe w pokoju): 30Hz-34kHz
– Zastosowane przetworniki:1 x IsoFlare™ – punktowe źródło dźwięku – membrana niskośredniotonowa wykonana z włóknistej celulozy o średnicy 200mm; magnezowa kopułka wysokotonowa napędzana magnesem neodymowym o średnicy 25mm; zawieszenie FyneFlute™. 1 x niskośredniotonowa membrana wykonana z włóknistej celulozy o średnicy 200mm; zawieszenie FyneFlute™.
– Podziała w zwrotnicy: 250Hz i 1.7kHz
– Rodzaj zwrotnicy: bi-wired; filtr 2 rzędu dolnoprzepustowy; filtr 1 rzędu górnoprzepustowy; obróbka kriogeniczna
– Wymiary (W x S x G w mm): 1111x384x440
– Wykończenie: Piano Gloss Walnut / Pioano Gloss Black / Piano Gloss White.

Brak komentarzy