Fyne Audio F502 SP – nowa, ulepszona wersja popularnych podłogówek

0
Fyne Audio F502sp zajawka

NOWOŚCI / Kolejne ciekawe kolumny z Wielkiej Brytanii. Fyne Audio prezentuje nową, poprawioną odmianę swoich popularnych podłogówek. Wolnostojące F502 SP są ulepszoną wersją uznanych na całym świecie konstrukcji F502. Jakie zmiany zaszły w tych zestawach głośnikowych ze średniej półki cenowej?

Fyne Audio to stosunkowo młoda szkocka firma z Glasgow. Jednak wśród jej twórców, inżynierów i menadżerów są ludzie, którzy w branży audio mają bogate doświadczenie, choćby w firmie Tannoy. Fyne Audio korzysta też z podobnej do Tannoya koncepcji głośnika współosiowego. 

Projektanci opracowali kilka własnych rozwiązań, jak choćby oryginalny system wentylowania niskich częstotliwości BassTrax (bas refleks skierowanych w dół, do podłogi, z którym współpracuje dolny fragment skrzynki głośnika zbudowany z poziomych listewek) czy FyneFlute – charakterystycznie zbudowane zawieszenie membrany głośnika nisko-średniotonowego. 

Fyne Audio F502sp 1

W nowych Fyne Audio F502 SP producent zdecydował się w nieco mniejszą obudowę wykonaną z płyt pilśniowych o wysokiej gęstości, wstawić doskonałej jakości przetworniki premium, które stosowane są w modelu F702. Nowa koncepcja wymagała przeprojektowania zwrotnicy i systemu BassTrax. 

Test monitorów Fyne Audio F500

Przetwornik IsoFlare, zastosowany w F-502 SP, zawiera calową magnezową kopułkę wysokotonową napędzaną magnesem neodymowym i unikalny element wyprowadzający wysokie tony, który tworzy z membraną wykonaną z włóknistej celulozy i opartej na zawieszeniu FyneFlute, akustyczną jedność. Zapewnia to bardzo stabilną charakterystykę kierunkową i równomierne przetwarzanie wszystkich częstotliwości w zakresie dźwięków reprodukowanych przez system. Takie rozwiązanie to punktowe źródło dźwięku.

Fyne Audio F502sp 3

Ośmiocalowy IsoFlare, wsparty ośmiocalowym przetwornikiem basowym, w połączeniu z ciężką, solidną aluminiową plintą o konstrukcji„kanapkowej” BassTrax i zaawansowaną zwrotnicą zawierającą elementy stosowane w produktach z linii F700, zapewnia wysoką wytrzymałość i dynamikę odtwarzania, ponadprzeciętną precyzję, głęboki bas i perfekcyjne odwzorowanie efektów stereofonicznych.

Fyne Audio F502 SP dostępne będą jako: czarne bądź białe wykończone na wysoki połysk oraz oklejone luksusowym fornirem orzechowym i wykończone również na wysoki połysk.

Dane techniczne Fyne Audio F502 SP
– Rodzaj konstrukcji: 2 ½ drożna, dyfusor BassTrax™ Tractrix promieniujący w dół,
system z dwoma komorami wewnętrznymi.
– Rekomendowana moc współpracującego wzmacniacza (Watt RMS): 30-200
– Moc ciągła (Watt RMS): 100
– Moc szczytowa (Watt RMS): 400
– Skuteczność (2.83 V/1m): 92 dB
– Impedancja nominalna: 8Ω
– Pasmo przenoszenia (-6dB typowe w pokoju): 30Hz-34kHz
– Podziała w zwrotnicy: 250Hz i 1.7kHz
– Rodzaj zwrotnicy: bi-wired; filtr 2 rzędu dolnoprzepustowy; filtr 1 rzędu
górnoprzepustowy
– Wymiary (W x S x G w mm): 1110 x 338 x 380

Brak komentarzy