Cyrus wprowadza nową serię! Co będzie w linii Cyrus XR?

0
Cyrus XR zajawka

NOWOŚCI / Wielka ofensywa Cyrusa! Brytyjska firma znana z nietuzinkowego wyglądu swoich urządzeń  i świetnych brzmieniowo komponentów audio wprowadza całą nową serię. W skład linii XR wchodzą wzmacniacze, odtwarzacze, przedwzmacniacz i dedykowany zasilacz. Cyrus nie zrezygnował jednak z charakterystycznego wyglądu, ale obudowy wyglądają teraz nowocześniej i atrakcyjniej.

Cyrus Audio, brytyjski producent znany z projektowania i produkcji wysokiej jakości wzmacniaczy Hi-Fi, przetworników cyfrowo-analogowych i odtwarzaczy CD, przedstawia swoją nową serię XR, która skierowana jest do najbardziej wymagających entuzjastów audio.

W momencie premiery obejmuje ona 6 zupełnie nowych urządzeń: dwa wzmacniacze zintegrowane z przetwornikami cyfrowo-analogowymi (i9-XR i i7-XR), przedwzmacniacz (Pre-XR), 2 odtwarzacze CD (transport CDt-XR i odtwarzacz zintegrowany CDi-XR) i dodatkowy zasilacz (PSU-XR). Zbudowane zostały w oparciu o prowadzone przez ponad dekadę badania, mają dać nowy poziom wyrafinowania, jakości i możliwości funkcjonalnych.

Cyrus ma prawie czterdzieści lat doświadczenia w tworzeniu nagradzanych na całym świecie produktów, projektowanych i montowanych w całości we własnym zakładach Cyrus’a. Od samego początku misją firmy było połączenie najnowszej technologii z wysublimowaną inżynierią, co pozwoliło tworzyć jej elementy audio zapewniające wspaniałe, przepełnione emocjami doznania muzyczne.

Dogłębne rozumienie technologii przetwarzania cyfrowo/analogowego, czy ważności stosowania dodatkowych zasilaczy, a także niedawno zaktualizowane procesy produkcyjne i dostępność komponentów najwyższej jakości, doprowadziło do fundamentalnej zmiany w podejściu projektowym – czego wynikiem jest powstanie serii XR.

Cyrus XR – postęp w projektowaniu i technologii 

Seria „XR”, jest wierna filozofii Cyrusa i zapewnia niezwykłe korzyści w zakresie jakości odtwarzanego dźwięku. Znacznie zwiększony zakres dynamiki, pozwala przebić się słuchaczowi przez każdą warstwę prezentacji i każdy niuans muzyki. Klarowność i szczegółowość serii XR sprawią, że słuchacz będzie chciał jeszcze raz posłuchać utworów słyszanych wcześniej tysiące razy.

Cyrus XR 1

W przypadku serii XR”inżynierowie Cyrusa mogli swobodnie wybierać komponenty bez zwracania uwagi na koszty, kierując się tylko ich efektywnością, wydajnością i jakością. Księgowi zapewne byli przerażeni, ale bezkompromisowa jakość produktów z serii XR mówi sama za siebie. Inżynierowie projektując produkty od podstaw, uzyskali poprzez: ulepszenie obwodów zasilacza, optymalizację przetwornika cyfrowo-analogowego, dobór odpowiednich komponentów, topologię obwodów, znaczną poprawę w zakresie redukcji szumów.

Jednym z głównych powodów stojących za stworzeniem nowej serii XR była właśnie redukcja zakłóceń i szumów. Podjęto ogromne wysiłki, aby zabezpieczyć i odizolować ścieżkę sygnału od potencjalnych ich źródeł. Kolejnym istotnym obszarem zainteresowania inżynierów było przeprojektowanie zasilaczy, tak by były bardziej niezawodne, charakteryzowały się wysoką wydajnością i czystością dostarczanego prądu co osiągnięto wykorzystując tylko najlepszych komponenty. Ostatni, ale z pewnością nie mniej ważny obszar, to kluczowy w wielu przypadkach, przetwornik cyfrowo-analogowy, który musi rekonstruować sygnały analogowe z niesamowitą dokładnością i precyzją.

Test streamera Cyrus Stream Xa

Oczywiście seria XR zawiera również zmiany estetyczne i ergonomiczne. Wszystkie produkty z nowej serii XR pokryte są nowym lakierem „Phantom Black”, wprowadzonym specjalnie dla serii XR. Ale jeśli martwisz się, że nie będą współgrały wizualnie z Twoimi istniejącymi produktami Cyrus, nie martw się. Kolor jest zgodny z istniejącą gamą. Przyciski sterujące zostały zmienione na dotykowe z dźwiękowym potwierdzeniem. Nowy interfejs użytkownika zawiera również ekran LCD o wyższej rozdzielczości i pewnie działający obrotowy kursor którym można poruszać się po menu

Wzmacniacze Cyrus XR

Nowo zaprojektowane wzmacniacze i9-XR i i7-XR są wyposażone w przekaźnikowe przełączniki wejść i diody Schottky’ego. Zwiększona wydajność wygenerowała znacznie większą moc impulsową, poprawiając zdolność wzmacniacza do dokładnego śledzenia sygnału muzycznego i gwarantując wyraźnie niższy poziomów generowanych zniekształceń. Nową kluczową funkcją, którą Cyrus wprowadził do wzmacniaczy serii „XR”, są różne rodzaje filtrów DAC, które wybierane mogą być przez użytkownika. Filtry te można łatwo zmienić z panelu frontowego lub za pomocą pilota z pozycji odsłuchowej.

Cyrus XR 2

– I7-XR wytwarza 2 x 52 waty na kanał i posiada dynamikę 101 dB.
 
– I9-XR ma więcej mocy 2 x 91 watów na kanał i posiada dynamikę 104 dB.
 

Oba wzmacniacze są wyposażone w: 4 wejścia analogowe  i 5 wejść cyfrowych (2 optyczne, 2 koncentryczne, 1 USB), nowy port do aktualizacji oprogramowania oraz wyjścia analogowe o stałym i regulowanym poziomie, a także posiadają tradycyjnie podwójne wyjścia głośnikowe.

Cyrus XR – przedwzmacniacz

Cyrus Pre-XR wykorzystuje całkowicie nową konstrukcję zasilacza z kondensatorami o dużej pojemności, dzięki czemu jest niezwykle stabilny i mocny. Transformator to również nowy niestandardowy projekt. Wynikiem tego jest wysoka dynamika na poziomie 110 dB.

Pre-XR reprezentuje ogromną poprawę w stosunku do istniejącego high-endowego przedwzmacniacza Cyrusa, DAC XP. Oferuje zwiększony zakres dynamiki i szersze pasmo przenoszenia, co umożliwia swobodną obsługę plików do 32-bit / 768k, a także gęstych plików DSD.

Cyrus XR – odtwarzacze CD

Oba nowe odtwarzacze CD z serii XR, CDt-XR i CDi-XR, posiadają zmodyfikowany układ zasilania i nowe zaprojektowane specjalnie dla serii transformatory, dzięki czemu ich wiodący w swojej klasie silnik SE CD jest jeszcze cichszy niż wcześniej.

CDt-XR i CDi-XR różnią się od siebie tym, że ten ostatni ma dodatkowy mikroprocesor. Jeden układ obsługuje cały interfejs użytkownika i zarządzanie dekodowaniem, a drugi jest przeznaczony do obsługi silnika SE. Zapobiega to przerywaniu ważnych informacji pozyskiwanych podczas odczytu przez procesor proszony o wykonanie równolegle innych czynności.

Moduł ładujący płytę jest również nowy i posiada lepsze właściwości niż ten stosowany w poprzednich modelach. Istnieje również obwód reclokingu, pozwalający zredukować znacznie poziom jitter’a w sygnale cyfrowym. W zakresie układu płytek, tak w sekcji DAC jak i w całym odtwarzaczu CD zostały zastosowane zasady przepływu i powrotu sygnału. Inne ulepszenia to nowe stopnie filtrów D/A i przetwornik cyfrowo-analogowy QXR drugiej generacji, specjalnie zoptymalizowany do przetwarzania sygnału CD (PCM – 16 bitów 44,1 kHz). Wreszcie, oba urządzenia mogą zostać wsparte przez zewnętrzny zasilacz PSU-XR.

Cyrus XR – zasilacz

Podobnie jak Afrika Bambaataa szukała idealnego beatu, Cyrus szukał idealnego zasilacza od 1987 roku, kiedy to po raz pierwszy wypuścił na rynek PSX, prekursora klasycznego PSX R2. Trzydzieści trzy lata później w urządzeniu PSU-XR oferuje prawdziwie inteligentny zasilacz z wbudowanym mikroprocesorem. Jest on również niewiarygodnie elastyczny, dodając znaczących korzyści w zakresie jakości dźwięku każdemu systemowi Hi-Fi.

Cyrus XR 3

Mikroprocesor komunikuje się z produktem głównym, aby odczytać dokładne wymagania dotyczące dodatkowego zasilania. PSU-XR może zasilać do trzech oddzielnych obwodów w każdym produkcie głównym, zachowując precyzyjnie wymagania dotyczące mocy (aby zapewnić precyzyjne dopasowanie do dowolnego urządzenia, napięcie wyjściowe regulowane jest cyfrowo w 256 krokach).

Jak we wszystkich produktach serii XR, solidne zasilacze przełączane przekaźnikowo zapewniają wyjątkową stabilność napięcia nawet przy ekstremalnych obciążeniach.

Sam zasilacz w PSU-XR jest możliwie jak najbardziej odizolowany od szumów generowanych przez inne urządzenia. Zapobiega to przed zainfekowaniem zakłóceniami sygnału muzycznego. PSU-XR może dostarczyć o 60% więcej mocy niż PSXR-2 – a dzięki przemyślanej konstrukcji jest o 50% bardziej wydajny.

Cyrus XR 4

Ten inteligentny audiofilski zasilacz zapewnia wyjątkowo płynne i stabilne zasilanie prądem stałym. Dzięki temu PSX-R pomaga współpracującym komponentom osiągnąć ich pełny potencjał.

Cyrus XR – nowa seria: wzamacniacze, przeddwzmacniacz, odtwrzacze CD, zasilacz
Dystrybucja – EIC

Brak komentarzy