Audio Research – lampowe monobloki REF 160M. Oczywiście na lampach KT150

0
AR 160 zajawka OK

NOWOŚCI / Legendarna amerykańska firma Audio Research wprowadziła do sprzedaży swój najnowszy wzmacniacz mocy – Monoblock Power Reference 160M (REF160M). Monofoniczna końcówka pracuje w oparciu o cztery lampy mocy KT150. Wprowadzenie wzmacniaczy do sprzedaży poprzedziły dwa lata prac badawczych. 

W najnowszym wzmacniaczu firma wprowadziła nową, udoskonaloną topologie. W ścieżce sygnału zmniejszono w porównaniu z poprzednimi modelami ilość komponentów, staranniej je także dobrano. Zastosowano system auto-BIAS oraz układ monitorujący pracę lamp. Wzmacniacz może pracować w trybie ultralinearnym (tetrodowym) i triodowym.  Wraz z zaawansowanym wskaźnikiem mocy wyjściowej i kilkoma jeszcze innymi ciekawymi nowościami taki zestaw funkcji nigdy wcześniej nie był oferowany we wzmacniaczach Audio Research z tej półki cenowej. 

Nowy Audio Research Monoblock Power Reference 160M (REF160M) wygląda jak rasowy wzmacniacz tej firmy a jednocześnie jest nowoczesny, w nowym stylu. Jego wzornictwo przypomina przedwzmacniacz REF6. Duże, szklane okienko, na którym zamontowano wskaźnik, pozwala widzieć działające lampy. Wskazania miernika świecą dzięki ukrytym diodom LED, dodatkowo możliwa jest regulacja poziomu jasności podświetlenia.

AR 160 2

Livio Cucuzza – odpowiedzialny za nowe wzornictwo Audio Research – nie ukrywa, że jest zadowolony z projektu. – To pierwszy krok, który wprowadza nas w nową erę zupełnie nowych produktów.

Górna część obudowy REF160M to starannie wkomponowany w pokrywę wentylator. Jego zadaniem jest odprowadzanie ciepła z czterech lamp KT150 stopnia wyjściowego i dwóch sterujących 6H30. Półprzewodnikowy zasilacz stabilizowany zapewnia odpowiednią wydajność, stabilność i niezawodność. 

AR 160 1

W zasilaczu wykorzystano nowy rodzaj transformatora High Energy Capacity Transformer, a odpowiednio dobrane kondensatory mają zapewnić w krytycznych momentach odpowiednio duży zapas prądu. Wszystko to wpływa na poprawę dynamiki i pomaga wydobyć prawdziwą głębię basu.

Inżynierowie Audio Research wyznają zasadę, że najlepszą ścieżką dla sygnału jest ścieżka najkrótsza, dlatego opracowali nową topologię obwodów audio. To najkrótsza ścieżka dla sygnału z najmniejszą liczbą komponentów. Ale są to nie tylko najlepsze dostępne na rynku podzespoły. Wśród nich jest wiele przygotowanych na zamówienie – specjalnie dla Audio Research. Jednym z nich jest specjalna 4-warstwowa drukowana płytka, dzięki której obniżono poziom szumu do niespotykanego wcześniej poziomu. Dotychczas projekt ten był zarezerwowany dla przedwzmacniaczy. 

Test kolumn Paradigm Persona 5F

REF160M wyposażono także w autorski obwód automatycznej regulacji prądów spoczynkowych (BIAS). Dzięki temu wzmacniacz może współpracować z różnymi typami lamp. Oprócz znajdujących się w komplecie KT150, pasują do niego 6550, KT88 i KT120. Rozwiązanie to precyzyjnie reguluje warunki pracy lamp i dostosowuje prąd do stopnia ich zużycia. Likwiduje też konieczność ciągłej kontroli wartości prądu spoczynkowego.   

Audio Research bardzo polubił lampy KT 150, są one stosowane we wszystkich wzmacniaczach – począwszy od VSi75 na REF 750SE kończąc. Jej wydajność jest niezrównana, a szacowana na 3000 godzin pracy żywotność pozwala praktycznie na długie i nieprzerwane słuchanie muzyki. Przed montażem każda z nich jest przez 48 godzin wygrzewana według autorskiej procedury “Certified Matched”, mierzona i klasyfikowana. Kompletny i odpowiednio dobrany zestaw lamp jest następnie z największą starannością montowany w poszczególnych urządzeniach.

REF 160 M AR 160 zajawka DX

Wbudowany licznik godzin pracy lamp pozwala monitorować ich zużycie. Dodatkowo każda z lamp posiada specjalny obwód ochronny. Oddzielne dla każdej lampy, wysokiej jakości bezpieczniki, zamontowano wewnątrz obudowy i jeśli to konieczne, można je w łatwy sposób wymienić. Wskaźnik stanu lampy w REF160M znajdują się na przednim panelu i wskazuje także, który bezpiecznik wymaga wymiany.

Niektórzy miłośnicy audio preferują lub oczekują od wzmacniacza lampowego dużej mocy charakterystycznej dla trybu ultralinear. Inni zaś – zwykle właściciele wysokowydajnych zestawów głośnikowych, oraz ci, którzy słuchają muzyki znacznie ciszej – preferują konstrukcje oparte o mniej wydajne triody. REF160M jest pierwszym wyprodukowanym przez Audio Research wzmacniaczem, który ma zadowolić wszystkich audiofilów. Znajdujący się na panelu frontowym przełącznik, umożliwia wybór preferowanego trybu pracy. Dla konserwatystów przygotowano 150 W w trybie ultraliniowym, innych ucieszy skromne, „triodowe” 75 W. 

Najwyższa jakość dźwięku, wygoda, niezawodność i prosta obsługa to najważniejsze cechy REF160M – pierwszego wzmacniacza serii Reference, który wyposażono w wejścia niesymetryczne (RCA), wejścia symetryczne (XLR), co pozwoli współpracę w dowolnie skonfigurowanym systemie. Wzmacniacz posiada również wejście RS-232 i trigger 12V, pozwalający podłączyć zdalne sterowanie. Wzmacniacz będzie dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych: Natural (srebrny) lub Black (Czarny).

Przeczytaj również:

Audio Research Monoblock Power Reference 160M (REF160M) – lampowy wzmacniacz mocy

Cena – 79 999 złotych (sztuka)

Dystrybucja – Horn

Dane techniczne producenta

 • Moc wyjściowa: 140 W (ciągła) 20Hz – 20khz. 1khz THD typowo 1% dla 140 W, poniżej 0.04% przy 1W.
 • Zakres częstotliwości pasma: (-3db) 5Hz – 70khz.
 • Odpowiedź impulsowa: (-3db@1W) 0.5Hz – 110khz.
 • Czułość wejściowa: 2,4 V RMS Balanced (25.5 dB przy 8 Ohm).
 • Impedancja wejściowa: 200 kOhm (symetryczna).
 • Polaryzacja wyjść: Non-inverting. Balanced input pin 2+ (IEC-268).
 • Impedancja wyjściowa: 16/8/4 Ohm
 • Regulacja wyjść: w przybliżeniu 0.6 db, 16 Ohm (współczynnik tłumienia – ok.14).
 • Wartość sygnału sprzężenia zwrotnego: 14db
 • Slew rate: 13 V/ms.
 • Pobór mocy: 105-130VAC 60Hz (210-250VAC 50Hz) 700W max.
 • Lampy: 2 dobrane pary KT150 (moc wyjściowa V1-4); 2 GH30 (Gain V5 i V6).
 • Wymiary: Szerokość: 43.8 cm, Wysokość: 25.4 cm Głębokość: 47 cm

Brak komentarzy