Test Definitive Technology BP 10B. Kameleony

1
QED 1

Nasza ocena

Wysokie8.5
Średnica8.5
Bas8.5
Przestrzeń9.5
Dynamika9
Przejrzystość i szczegółowość8
Zjawiskowa, wielka i charakterystyczna przestrzeń - to znak firmowy Definitive Technology BP 10B. Grają dynamicznie i z werwą, skala dźwięku robi wrażenie. Tonalnie są jak kameleon - wszystko zależy od ustawienia.
8.7

TEST / DEFINITIVE TECHNOLOGY BP 10B / Amerykańskie kolumny bipolarne urzekają przestrzenią i są jak kameleon. W zależności od ustawienia potrafią grać bardzo różnie.

Definitive Technology to firma, która w Polsce nie jest specjalnie popularna, natomiast za wielką wodą to jeden z najbardziej znanych producentów kolumn głośnikowych. Od wielu lat ich produkty (do firmy należy też marka Polk Audio) zagarniają niemal jedną trzecią rynku kolumn w USA.

Swój niebywały sukces zawdzięcza stosowaniu rzadkiej technologii – Definitive Technology słynie bowiem z kolumn bipolarnych, czyli mających przetworniki i z przodu, i z tyłu obudowy. Poza tym charakterystyczny jest brak w wielu modelach klasycznej maskownicy, którą zastąpiła materiałowa okładzina na całej kolumnie. Firma wspomina też o tym, że dużą wagę przykłada do sztywności obudów.

Definitive Technology szczyci się tym, że jej głośniki – recenzowane właśnie BP 10B – zastąpiły… organy w kościele św. Trójcy w Nowym Jorku. Niedługo po zniszczeniu wieżowców World Trade Center okazało się, że zanieczyszczenia powietrza, które powstały przy katastrofie, trwale i nieodwracalnie uszkodziły zabytkowe organy Marshall&Ogletree. Podjęto decyzję o zainstalowaniu elektronicznego nagłośnienia najwyższej klasy – takiego, które będzie zdolne zastąpić brzmienie cennego zabytkowego instrumentu. Wybór systemu dźwiękowego powierzono najlepszym specjalistom produkującym organy. Ci zadecydowali o użyciu kolumn Definitive Technology BP10. Każda zastąpiła jedną piszczałkę organową. System nagłośnienia w nowojorskim kościele składa się z 82 kanałów.

QED 10

Definitive Technology BP 10B to duże kolumny podłogowe o bardzo charakterystycznym wyglądzie. Całe obszyte są materiałem. Głośniki są cztery – dwa z przodu i dwa z tyłu. (fot. wstereo.pl)

 

Oferta Definitive Technology jest bardzo obszerna, obejmuje kolumny stereo i do kina domowego, monitory, sound bary, subwoofery i głośniki instalacyjne. Ciekawym rozwiązaniem stosowanym prze Amerykanów są też kolumny z aktywnymi głośnikami basowymi, czyli połączenie klasycznej kolumny z subem.

Definitive Technology BP 10B – budowa

To kolumny zupełnie inne od tych, do których większość audiofilów przywykła, i dotyczy to zarówno ich wyglądu, jak i konstrukcji. Te sporej wielkości czarne skrzynki nie mają klasycznych maskownic, otoczone są ze wszystkich stron tkaniną. Płótna nie ma tylko na górnej i dolnej ściance, na które nałożone są podtrzymujące materię czarne, połyskujące panele z plastiku. Wygląda to dość oryginalnie, ale są producenci, który stosują takie rozwiązania, jak choćby Vandersteen czy kiedyś Mirage. Producent dostarcza do BP 10B kolce lub plastikowe stopki-ślizgacze.

Test świetnych polskich monitorów RLS Nereida II

Same skrzynki wykonano z płyt MDF o grubości 2,5 cm, są zaokrąglone na łączeniach na całej swoje długości. Obudowa ma wewnętrzne wzmocnienia, jest wytłumiona elementami piankowymi. Producent zapewnia, że jest odporna na rezonanse. Na tylnej ściance ulokowano wylot bas refleksu. Terminale głośnikowe są dość pospolite i pojedyncze, odpada więc bi-wiring. Zresztą odpada raczej w ogóle zabawa w częste zmiany okablowania, bo gniazda umieszczono w dolnej ściance i żeby się do nich dostać, trzeba kolumnę położyć. Poza tym terminale są umieszczone pod takim kątem i tak płytko, że zainstalowanie kabli z widełkami lub dużymi bananami, bądź grubych i sztywnych drutów jest niemożliwe. W teście posłużyłem się więc głośnikowcami QED Ruby Anniversary Evolution, MIT-ów nie można było podłączyć. Z użytkowego punktu widzenia – porażka. A estetyka? Jakość wykonania jest niezła, choć na przykład niezbyt estetyczne jest łączenie materiału na tylnej ściance. Natomiast czy te kolumny są ładne? To jest kwestia gustu, o którym się zwykle nie dyskutuje.

QED 8

Definitive Technology BP 10 B. Terminale głośnikowe umieszczono pod spodem kolumny. Nie ma mowy o częstym zmienianiu drutów. Wtyki są pod takim kątem, że trudno tam zmieścić grube kable i te zakończone widłami. (fot. wstereo.pl)

Definitive Technology to podłogowe zestawy bipolarne, a więc promieniujące do przodu i do tyłu. W modelu BP 10B zastosowano dwie pary głośników, po dwa na przedniej i tylnej ścince. Niskośredniotonowe umieszczono nad wysokotonowymi, które dodatkowo nie są zamontowane symetrycznie na środku a zbliżone do bocznej ścianki. Kopułki wykonano z czystego aluminium obrabianego cieplnie, mają ruchomą cewkę i tłumienie cieczą magnetyczną. Z kolei woofery odpowiedzialne także za średnicę to głośniki z membranami polimerowo-minerałowymi, wentylowanymi cewkami w magnezowych kloszach. Zwrotnica to konstrukcja typu Linkwitz-Riley.

Definitiv Technology BP 10B – brzmienie

Budowa tych kolumn sprawia, że pod pewnymi względami są trudne do opisania i do jednoznacznej oceny, bo w zależności od ich ustawienia i warunków akustycznych potrafią grać bardzo różnie. Wiadomo, że każdy głośnik brzmi nieco inaczej w zależności od ustawienia (odległości od ścian, szerokości bazy, dogięcia itd.), ale amerykańskie bipolary są pod tym względem wyjątkowe.

Ciąg dalszy na str. 2

1 2 3
kolumny

Jeden komentarz

  1. Mirek pisze:

    Jak bipolar to wiadomo ze tylko Mirage seria M.
    Kochany Klipsch poddal eutanazji te firme po jej kupnie a kto raz slyszal te kolumny nie moze spac w nocy.
    Pozdrawiam

Post a new comment