Perlisten Audio – amerykańskie kolumny w polskiej dystrybucji

0
Perlisten zajawka

NOWOŚCI / Perlisten Audio to amerykański producent zaawansowanych i technologicznie nowatorskich kolumn głośnikowych do systemów stereo i kina domowego oraz subwooferów. Marka ma w Polsce nowego dystrybutora – zajęła się tym białostocka firma Rafko Dystrybucja. Perlisten Audio to głośniki, które jako pierwsze i dotychczas jedyne na świecie uzyskały certyfikat THX Dominus. Na wystawie Audio Video Show 2022 systemu głośnikowego Perlisten będzie można posłuchać na Stadionie Narodowym w SkyBox 221.

Perlisten Audio to firma założona w 2016 roku przez inżynierów z audiofilskim zacięciem i wieloletnim doświadczeniem zdobytym w znanych markach branży Hi-Fi. Dyrektorem generalnym i współzałożycielem Perlisten Audio jest Daniel Roemer, będący od 25 lat w branży audio. Specjalizuje się w nowych metodach pomiarowych oraz modelowaniu systemów akustycznych i pomiarowych. Szerokie doświadczenie zdobył pracując w takich firmach jak NHT, Acoustic Research i Advent, a następnie MITek Corporation, gdzie był szefem Działu Badań i Rozwoju (R&D). Zajmował się także projektowaniem wzmacniaczy słuchawkowych oraz systemami aktywnymi. Jego partnerem jest Lars Johansen, który ponad 30 lat pracował dla takich marek jak JBL, Harman Kardon, Jamo, a ostatnio w M&K Sound. 

Perlisten Audio podkreśla, że “redefiniuje kulturę audiofilską i tworzy zupełnie nową koncepcję audio polegającą na percepcyjnym słuchaniu, czyli perceptual listening”. Stąd nazwa – Perlisten. Producent zapewnia, że bez względu na preferowany gust muzyczny, styl nagrywania lub pokój odsłuchowy, głośniki i subwoofery Perlisten “dostarczając najwyższą jakość dźwięku”.

Perlisten 3

Perlisten Audio stawia na nowoczesne i autorskie technologie, a przy okazji potrafi zaimponować  nowoczesnym wzornictwem i doskonałym wykonaniem. Współpraca z firmami w USA i Szwecji skutkuje wprowadzeniem do budowy przetworników zaawansowanych rozwiązań. 

Perlisten Audio – autorskie koncepcje 

W portfolio produktowym tego producenta znajduje się 7 modeli głośników w topowej serii „S” (dwie kolumny podłogowe, dwie podstawkowe, dwie centralne i naścienną kolumnę surround), 6 głośników w serii „R” oraz 4 subwoofery w serii „D”. 

Referencyjna seria S w falowodzie ma centralny tweeter z kopułką wykonaną z berylu i przetworniki z membranami z włókien węglowych Textreme TPCD, seria R natomiast ma wszystkie przetworniki z kopułkami jedwabnymi oraz membrany z masy HPF. Dwie kolumny centralne do zadań specjalnych S5c o skuteczności 88.8 dB oraz S7c o skuteczności 92 dB w tej serii to jasny znak, że producent poważnie podszedł do tematu profesjonalnych sal kinowych.

Wykorzystując zaawansowane modelowanie akustyczne Comsol, Perlisten stworzył autorską konstrukcję falowodu DPC-Array (Directivity Pattern Control), który koordynuje kierunkowe właściwości panelu z przetwornikami, zapewniając niesamowitą dokładność, gładkość i kontrolę kierunkowości. Natomiast kopułka berylowa, ze względu na swój ultrawysoki stosunek sztywności do masy, minimalizuje zniekształcenia najwyższych częstotliwości. 

Perlisten 2

Przetworniki z membraną TeXtreme (TPCD), czyli super cienką plecionką karbonową, która maksymalizuje stosunek wytrzymałości do wagi, zapewniają równą odpowiedź częstotliwościową w całym paśmie. Dodatkowo wszystkie kolumny Perlisten, korzystają z unikalnej techniki dopasowywania barwy dźwięku, wykorzystującej beryl i zaawansowane włókna węglowe.

Perlisten Audio – subwoofery 

Subwoofery o potężnej mocy to zaawansowana konstrukcja oparta o membrany kompozytowe z włókna węglowego, masywne magnesy, wielowarstwowe dolne zwieszenie Nomex i lekki aluminiowy drut cewki drgającej. Aby przenieść wydajność na najwyższy poziom, każdy ich część została zoptymalizowana komputerowo, a następnie zweryfikowana za pomocą zaawansowanego sprzętu testowego, takiego jak Klippel.  

Perlisten 5

W tym roku najwyższy model Perlisten Audio D215t zdobył nagrodę EISA w kategorii „najlepszy subwoofer kina domowego”.

Perlisten – jedyni na świecie z certyfikatem THX Dominus

Od początku istnienia Perlisten działa w partnerstwie z firmą THX. Nic dziwnego, łączy ich ten sam cel – dostarczenie doskonałej wierności dźwięku i obrazu w jakości zgodnej z wizją artysty, zarówno w systemach stereofonicznych, jak i wielokanałowych. 

Twórcy “Gwiezdnych Wojen”, kiedy usłyszeli, jak ich film brzmi w kinach, nie mogli uwierzyć, że jest to ten sam materiał, który stworzyli. W efekcie w 1983 roku George Lucas zakłada firmę THX Ltd., która opracowała wytyczne, jak projektować sale kinowe, aby zapewniały profesjonalne, ale neutralne wrażenia audiowizualne, które będą zgodne z tym, jak wyobrażał to sobie twórca. Obecnie certyfikat THX, otrzymywany po pozytywnym przejściu serii rygorystycznych testów, funkcjonuje jako globalny gwarant jakości kina domowego i komercyjnego.

Perlisten 4

THX Dominus to najnowsza i najwyższa klasa wydajności certyfikatu THX, co do której postawiono najwyższe wymagania. Dominus odnosi się do pomieszczeń kinowych mieszczących się w kategorii pomiędzy dużymi kinami domowymi a kinami komercyjnymi, o powierzchni do 184 m3 i odległości oglądania do 6 metrów (odpowiednio do 6500 stóp sześciennych i do 20 stóp). Opierając się na zastrzeżonej metodologii testowania, inżynierowie THX zwracają szczególną uwagę na poziomy zniekształceń przy dużych głośnościach. Przy certyfikacie THX Dominus doprowadzono to do ekstremum – głośniki poddane ciśnieniu akustycznego na poziomie 120 dB muszą ograniczyć zniekształcenia do minimum. THD poniżej 0,5% przy poziomach odsłuchu 90 dB i bezkompromisowe limity zniekształceń przy ekstremalnym 120 dB SPL to wyjątkowo ambitny cel. Urządzenia muszą być również wystarczająco czułe, aby osiągnąć kinowy poziom referencyjny THX, dzięki THX Certified Dominus i wzmacniaczom mocy THX Certified Ultra. 

Dla kolumn wymaganą skuteczność określono na poziomie 92 dB. Na ten moment kolumny Perlisten to pierwsze i jedyne kolumny na świecie, które zdołały spełnić bezkompromisowe parametry i pozytywnie przejść certyfikację THX Dominus.

Perlisten – nagrody

Wysoki poziom innowacyjnego projektowania wdrożony w produktach Perlisten Audio pozwolił na osiągnięcie spektakularnego poziomu wierności dźwięku, co znalazło odzwierciedlenie w licznych branżowych nagrodach oraz uzyskanych rekomendacjach, m.in. Home Cinema Choice, Stereophile, Hi-Fi News, audioholics, Home Theatre High Fidelity. 

W tym roku Perlisten Audio zdobył także nagrodę EISA w dwóch kluczowych kategoriach. EISA, która zwykle wybiera tylko jeden model na Głośnik Roku, w uznaniu osiągnięć i innowacyjności Perlisten Audio, w tym roku nagrodziła cały zespół głośnikowy Perlisten Audio fenomenalnej serii „S”, w której użyto autorskiej DPC (Directivity Pattern Control). Potężny subwoofer D215t natomiast uznano za najlepszy „subwoofer kina domowego EISA roku 2022-2023”.

Perlisten Audio – zestawy głośników stereo i kina domowego
Dystrybucja – Rafko

Ceny:
S7T Kolory: Piano White, Piano Black – 95 990 zł (para)
S7T Kolory: Piano Ebony, Natural Ebony, Piano Walnut, Natural Walnut, Natural Black Cherry – 109 990 zł (para)

S7C Kolory: Piano White, Piano Black – 39 990 zł (sztuka)
S7C Kolory: Piano Ebony – 44 490 zł (sztuka)

S5T Kolory: Piano White, Piano Black – 71 990 zł (para)
S5T Kolory: Piano Ebony – 85 990 zł (para)

S5M Kolory: Piano White, Piano Black – 62 990 zł (para)
S5M Kolory: Piano Ebony – 71 990 zł (para)

S5C Piano Black – 29 490 zł (sztuka)

S4B Kolory: Piano White, Piano Black – 37  990zł (para)
S4B Kolory: Piano Ebony – 47 990 zł (para)

S4S Kolory: Piano White, Piano Black – 35 990 zł (para)

R7T Kolory: Piano White, Piano Black – 48 490 zł (para)
R5T Piano Black – 38 790 zł (para)
R5C Piano Black – 14 290 zł (sztuka)
R5M Piano Black – 27 990 zł (para)
R4B Piano Black – 23 490 zł (para)
R4S Piano Black – 18 990 zł (para)

D215s Piano Black – 49 990 zł (sztuka)
D212s Piano White, Piano Black – 37 990 zł (sztuka)

D15s Piano White, Piano Black – 28 450 zł (sztuka)
D12s Piano White, Piano Black – 22 450 zł (sztuka)

Brak komentarzy