Cyrus wprowadza nowe urządzenia z serii Classic

0
Cyrus Classic AMP zajawaka

NOWOŚCI / Brytyjski Cyrus postanowił odświeżyć swoją lubianą i od dawna produkowaną serię Classic. Właśnie wprowadził do sprzedaży dwa nowe urządzenie. To wzmacniacz zintegrowany Classic AMP, którego konstrukcja oparta jest na rozwiązaniach zastosowanych we flagowej serią XR oraz przedwzmacniacz o nazwie Classic PRE. W obu zamontowano również przetworniki cyfrowo-analogowe. Oba urządzenia mogą współpracować z zewnętrznymi zasilaczami Cyrus PSX-R .

Cyrus to legendarna marka, firma uważana za jeden z symboli brytyjskiego audio. Jest też jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na europejskim rynku, ma też wielu oddanych zwolenników, którzy są jej wierni od lat. Od początku istnienia produkty Cyrusa mają też bardzo charakterystyczny wygląd – ich niewielkie obudowy są wręcz jak logo. Od dawna firma zwraca uwagę na zasilanie swoich urządzeń, oferując do wielu modeli zewnętrzne zasilacze poprawiające brzmienie. Te cechy znajdziemy też w obu nowych modelach.

Cyrus Aidio Classic AMP – wzmacniacz zintegrowany z DAC

Nowy wzmacniacz zintegrowany Cyrus Classic AMP został oparty na wielu rozwiązaniach zastosowanych we flagowej serią XR. W stosunku do poprzednich modeli serii Classic w zasadzie wszystko zostało przeprojektowane. Wzmacniacz jest dużo bardziej wydajny i stabilniejszy, a co nie mniej ważne wizualnie pasuje do wszystkich istniejących już komponentów serii Classic. Urządzenie produkowane jest w Anglii.  

Cyrus Classic AMP 1

Classic AMP może dostarczyć 91 W mocy na kanał przy obciążeniu 6 Ω. Urządzenie charakteryzuje się szerokim pasmem przenoszenia. Wydajna pracy od prądu stałego aż do sygnałów o częstotliwości 50 kHz, zapewnia płaską charakterystykę częstotliwościową i minimalne przesunięcie fazowe w całym przenoszonym paśmie. W terminalu głośnikowym wykorzystano tradycyjne wyjścia bananowe.  

Przedwzmacniacz analogowy posiada możliwość wyboru wejścia przy pomocy przekaźników (tak jak w urządzeniach serii XR). Możemy korzystać z pięciu wejść analogowych, czterech wejść cyfrowych (na pokładzie jest przetwornik cyfrowo analogowy), wejścia gramofonowego oraz bardzo precyzyjnej regulacji wzmocnienia głośności. 

Cyrus Classic AMP 4

Zasilacz zawiera transformator toroidalny 304 VA dostarczający moc do kondensatorów filtrujących o dużej pojemności. Zasilanie przedwzmacniacza jest elektrycznie odseparowane od zasilania końcówki mocy i napędzane własnym uzwojeniem transformatora. Cyfrowe obwody sterujące mają przypisany własny obwód zasilania, całkowicie odizolowany od obwodów sygnałowych.

Cyrus Classic AMP zawiera port dla dodatkowego, zewnętrznego zasilacza PSX-R. Dodatkowe zasilanie z PSX-R kierowane jest do analogowych stopni przedwzmacniacza, co zapewnia im bardzo stabilne zasilanie niezależne od pracy stopni końcowych wzmacniacza.

Cyrus Classic AMP 5

Konstrukcja przedwzmacniacza gramofonowego MM zawiera dwa aktywne stopnie wzmocnienia i pasywną korekcję RIAA.

Cyrus Audio Classic PRE – przedwzmacniacz z DAC

Podobnie jak wzmacniacz zintegrowany Cyrus Classic AMP tak i przedwzmacniacz Cyrus Classic PRE zapewnia znaczny wzrost jakości dźwięku w stosunku do poprzednich „klasycznych” rozwiązań. Dzieje się tak, ponieważ nowy Classic PRE skonstruowany jest w oparciu o doświadczenia zebrane przez inżynierów Cyrusa podczas projektowania i budowy urządzeń z serii XR. Całkowicie nowy projekt i zastosowanie podzespołów wysokiej klasy zaowocowało minimalizacją szumów i zakłóceń oraz wyrównanym i co właściwe dla brytyjskich produktów, naturalnym i niemal holograficznym brzmieniem.

Cyrus Classic AMP 6

Analogowa część przedwzmacniacza wyposażona jest w wybór wejść (5) zrealizowany na przekaźnikach oraz precyzyjną regulację wzmocnienia głośności. Konstrukcja ma celowo szerokie pasmo przenoszenia, co pozwala jej na swobodną reprodukcję dźwięku.    

Przedwzmacniacz wyposażony jest w wyjścia sygnału audio niezbalansowane (PRE OUT i FIXED OUT) oraz zbalansowane (PRE OUT). Wyjścia niezbalansowane przeznaczone są do stosowania wówczas, gdy wzmacniacz/wzmacniacze mocy znajduje się blisko przedwzmacniacza. Wyjścia zbalansowane są zalecane w przypadku stosowania dłuższych przewodów w systemie, w których Cyrus Classic PRE napędza wzmacniacze mocy umieszczone blisko kolumn głośnikowych lub użytkownik korzysta z aktywnych kolumn głośnikowych.

Cyrus Classic AMP 3

Zasilacz Cyrus Classic PRE zawiera transformator toroidalny o mocy 74 VA dostarczający energię do kondensatorów filtrujących o dużej pojemności stanowiących równocześnie jej rezerwę. Łącznie 11 niezależnych regulatorów zasilania reguluje poziomy napięć. Cyfrowe obwody sterujące przedwzmacniaczem mają przypisane osobne zasilanie sieciowe, całkowicie odizolowane od zasilania obwodów sygnałowych.

Cyrus Classic AMP 2

Cyrus Classic Pre zawiera port umożliwiający podłączenie zasilacza PSX-R. Dodatkowe zasilanie z PSX-R jest kierowane do stopni analogowych przedwzmacniacza. Takie rozwiązanie zapewnia stabilne i niskoszumowe zasilanie analogowych stopni przedwzmacniacza i filtru analogowego w obwodzie przetwornika C/A.

Konstrukcja stopnia wejściowego Phono MM, charakteryzuje się podwójnymi aktywnymi stopniami wzmocnienia oraz pasywną korekcją RIAA

Cyrus Classic AMP – wzmacniacz zintegrowany z DAC
Cyrus Classic PRE – przedwzmacniacz z DAC
Dystrybucja – EIC

Dane techniczne producenta:
Cyrus Classic AMP    

• 4 x analogowe wejścia liniowe
• 1 x wejście Phono MM dla gramofonu analogowego
• 2 x koncentryczne wejścia cyfrowe przez RCA
• 2 x optyczne wejścia cyfrowe przez Toslink
• Niezbalansowane wyjścia przedwzmacniacza
• Wyjście słuchawkowe przez gniazdo 3,5 mm
• Połączenie aktualizacyjne PSX-R
• Port aktualizacji oprogramowania układowego
• Wymiary (szer. x wys. x gł.) 215 x 75 x 365 mm
• Waga – 6,7 kg

Cyrus Classic PRE
    • 4 x analogowe wejścia liniowe
    • 1 x wejście Phono MM do podłączenia gramofonu
    • 2 x wejścia Coaxialne RCA
    • 2 x wejścia Optyczne Toslink
    • Prawdziwie zbalansowane wyjścia XLR
    • Port do aktualizacji oprogramowania
    • Łącze PSX-R
    • Wymiary (SxWxG w mm) 215 x 75 x 365
    • Waga – 4.4kg

Brak komentarzy

IMG_1604

Tylko potencjometr. Ale jaki!

TEST / KHOZMO PRE PASYWNE / Niepozorne urządzenie z  polskiej firmy dobrze gra między hi-endowymi klockami. Oto test Khozmo.