Cyfrowe nowości od NuPrime – DAC i odtwarzacz sieciowy

0
NuPrimeOmniaStreamMini zjawka

NOWOŚCI / Wysyp premier w NuPrime. Znana firma wprowadza na rynek dwa urządzenia dla miłośników cyfrowego audio. Pierwsze z nich to przetwornik cyfrowo-analogowy NuPrima DAC-9X z funkcją przedwzmacniacza i wzmaciacza słuchawkowego. Drugi to malutki odtwarzacz sieciowy/streamer NuPrime Omnia Stream Mini. Oba są bogato wyposażone i mają bardzo dobrą funkcjonalność. 

Integracja różnych funkcji w pojedynczych urządzeniach, szczególnie tych służących do odtwarzania cyfrowej muzyki, to dziś jedna z głównych tendencji na rynku audio. I dotyczy to zarówno urządzeń zaawansowanych, skierowanych do wyrobionych audiofilów, jak i sprzętów tańszych, budżetowych, dla szerokiego grona odbiorców. Oba nowe produkty NuPrime to takie właśnie komponenty audio. 

NuPrime to stosunkowo młode przedsiębiorstwo, wywodzi się z dawnego NuForce. Firma specjalizuje się w nowoczesnych technologiach – postawiło na wzmacniacze w klasie D i przetworniki cyfrowo-analogowe, choć w ofercie ma także odtwarzacze CD i wzmacniacze słuchawkowy, oraz akcesoria prądowe. Właśnie wprowadza na rynek dwa nowe modele: NuPrima DAC-9X i NuPrime Omnia Stream Mini.

NuPrime DAC-9X

NuPrime DAC-9X to przetwornik cyfrowo-analogowy klasy referencyjnej z sześcioma wejściami cyfrowymi (w tym aż 2 x IIS/DSD), jednym wejściem analogowym, wyjściami analogowymi stereo: niezbalansowane 2xRCA i zbalansowane 2xXLR oraz obsługą sygnału cyfrowego PCM do 384kH, a DSD maksymalnie do DSD256 oraz możliwością dekodowania MQA.

Przedwzmacniacz

NuPrime DAC-9X wyposażony jest także w przedwzmacniacz, który obsłuży każdą stereofoniczną końcówkę mocy. Zintegrowany przedwzmacniacz pozwala wyeliminować dodatkowe komponenty w systemie oraz zmniejszyć liczbę analogowych kabli sygnałowych i złączy, a tym samym skrócić ścieżkę sygnału.

Nu Prime DAC-9X 3

Wysokiej klasy przedwzmacniacz w NuPrime DAC-9X posiada analogową regulację poziomu wzmocnienia sygnału, opartą o drabinkę rezystorową o niskim poziomie szumów i odporności na zakłócenia. Została ona dodatkowo połączona do masy układu elektrycznego w celu minimalizacji szumów i zniekształceń. Dbając o wysoki komfort użytkowania, każde z wejść sygnału, zarówno cyfrowe jak i analogowe, posiada indywidualnie ustawiany i zapamiętywany poziom głośności.

Wzmacniacz słuchawkowy

Wbudowany wzmacniacz słuchawkowy ze standardowym wyjściem słuchawkowym 6,3 mm, korzystając ze sprawdzonych rozwiązań NuPrime, zapewnia dźwięk czysty i naturalny. Główny nacisk został położony na zakres średniotonowy, który jest wyróżniający się w tej klasie urządzeń. Moc otrzymana z DAC – 9X to aż 1700mW przy 32 Ohm, która wystarczy aby napędzić dowolne słuchawki na rynku, zarówno dynamiczne jak i planarne.

Nu Prime DAC-9X 2

Natywne dekodowanie MQA

NuPrime DAC-9X wspiera dekodowanie MQA, które umożliwia odtwarzanie plików i strumieni audio MQA, zapewniając dźwięk oryginalnego nagrania studyjnego dostarczanego poprzez serwis Tidal.
Dioda LED, która znajduje się na panelu przednim, swoim kolorem wskazuje, czy wykryto strumień MQA oraz informuje o jego pochodzeniu. Gdy dioda LED świeci się na zielono, mamy do czynienia z plikiem MQA Authentic. Kolor niebieski oznacza, że odtwarzany plik MQA Studio został zatwierdzony w studiu przez artystę lub producenta albo zweryfikowany przez właściciela praw autorskich. Kolor czerwony natomiast informuje o renderowaniu strumienia lub pliku MQA ORFS (Original Sample Rate).

Serce systemu

Do konwersji sygnału cyfrowego do analogowego zastosowano dwa przetworniki ESS 32-bit ESS9028Q2M, które niezależnie dekodują sygnał cyfrowy dla lewego i prawego kanału, zapewniając poprawę ich separacji i lepszą redukcję szumów. Przy budowie DAC-9x użyto profesjonalnych rezystorów MELF (Metal Electrode Leadless Face) niemieckiego producenta Vishay, których wysoka jakość zapewnia wydajność, stabilność oraz uzyskanie dźwięku znakomitej jakości.

Nu Prime DAC-9X 1

Zastosowanie ultra niskoszumowego toroidalnego transformatora pozwoliło na zredukowanie do minimum szumów pochodzących z zasilania AC, a jego precyzyjna budowa wyklucza wibracje i tzw. “brumienia”.

Korzystanie z odbiorników audio i kluczy sprzętowych Bluetooth i WiFi

NuPrime zdefiniowało port USB typu A do przenoszenia danych S/PDIF i zasilanie 5 V do podłączenia zewnętrznego bezprzewodowego odbiornika audio za pomocą tylko jednego standardowego kabla USB. Odbiorniki bezprzewodowe NuPrime Omnia WR-1, BTR-HD, Stream Mini i Stream Mini DAC mają port micro-USB zgodny z tą specyfikacją. Pozwala to na użycie standardowego, gotowego kabla USB-A do micro USB do zasilania odbiornika, a także bezprzewodowego przesyłania danych audio w formacie S/PDIF.

NuPrime Omnia Stream Mini

Omnia Stream Mini to najnowszy, w pełni funkcjonalny odtwarzacz sieciowy multiroom od NuPrime, który dzięki niewielkim gabarytom umożliwia dyskretne umieszczenie go na biurku lub półce z książkami. Producent zapewnia, że urządzenie jest równie wydajne, co znacznie większe i droższe odtwarzacze sieciowe, ponadto oferuje wiele przydatnych opcji.

Bezprzewodowo

Urządzenie jest odbiornikiem Bluetooth oraz umożliwia bezprzewodowe przesyłanie strumieniowe poprzez Wi-Fi 24-bit/192kHz. Z powodzeniem obsługuje większość głównych serwisów streamingowych, m.in. Tidal, Deezer, Spotify, Amazon Music i Qobuz oraz odtwarza radia internetowe takie jak TuneIn czy iHeartRadio, dając w ten sposób bezpłatny dostęp do kilku tysięcy stacji. Omnia Stream Mini umożliwia również strumieniowanie muzyki za pośrednictwem aplikacji Spotify Connect i TIDAL Connect.

NuPrimeOmniaStreamMini 1

Dzięki obsłudze DLNA, przesyłanie utworów z innych urządzeń (smartfon, tablet, komputer, dysk NAS) jest proste i nie wymaga korzystania z zewnętrznych nośników danych, takich jak np. płyty CD czy DVD. Producent nie zapomniał także o użytkownikach urządzeń mobilnych z systemem iOS, wyposażając ten kompaktowy transport sieciowy w obsługę AirPlay2.

Wyjścia cyfrowe 

NuPrime Omnia Stream Mini można też podłączyć do zintegrowanego wzmacniacza wyposażonego w wejścia cyfrowe, przetwornika DAC lub amplitunera i uczynić go częścią głównego systemu audio.

NuPrimeOmniaStreamMini 2

NuPrime Omnia Stream Mini wyposażony jest w wyjście koaksjalne oraz optyczne (służące do podłączenia do przetwornika DAC lub wzmacniacza/amplitunera wyposażonego w wejścia sygnału cyfrowego), gniazdo IIS/ I2S* typu HDMI (dedykowane do podłączenia innych urządzeń NuPrime), oraz NuPrime Digital Port**, czyli port USB typu C zaprojektowany do przenoszenia danych S/PDIF (pomiędzy urządzeniami NuPrime), jak również zasilania 5V.

Multiroom

NuPrime Omnia Stream Mini może udostępniać muzykę w całym domu (do 8 stref), stając się częścią systemu multiroom, wraz z prostą kontrolą poprzez aplikację dla urządzeń mobilnych. Dostępna bezpłatnie w Apple Store i Google Play aplikacja Omnia Receiver zapewnia użytkownikowi możliwość przypisania nazw do każdego z odbiorników, wyboru odtwarzanego przez nie utworu oraz pogrupowania ich w celu odtwarzania tej samej muzyki.

NuPrimeOmniaStreamMini 3

W sytuacji, gdy zgrupowanych jest wiele urządzeń, pierwsze urządzenie w grupie działa jako główne źródło muzyki. Re-streaming ma miejsce, gdy urządzenie główne odbiera muzykę z wejścia Bluetooth, analogowego lub optycznego i przesyła strumieniowo do wszystkich innych odbiorników w grupie.Za pomocą aplikacji Omnia Receiver można też aktualizować oprogramowanie urządzenia.

NuPrima DAC-9X – przetwornik cyfrowo-analogowy
Cena – 6695
NuPrime Omnia Stream Mini  – odtwarzacz sieciowy/streamer
Cena – 1425 zł
Dystrybucja – Rafko

Brak komentarzy