TEST POLK AUDIO Tsx550T. Dynamika rodem z USA

0
Polk Audio zajawka 2

Nasza ocena

Wysokie8.3
Średnica8
Bas8.3
Przetrzeń7.5
Dynamika9
Przejrzystość i szczegółowość9
8.4

TEST / POLK AUDIO  Tsx550T / Sprawdzamy amerykańskie, podłogowe, trójdrożne kolumny z aż pięcioma przetwornikami. Jak na swoją wielkość i ilość głośników kosztują stosunkowo niewiele. W Stanach Zjednoczonych sprzedają się znakomicie, w Polsce marka też coraz lepiej radzi sobie na rynku. A jak brzmią Polk Audio? Czy warto się nimi zainteresować. Oto nasz test.

Polk Audio to największy amerykański producent głośników we wszystkich możliwych odmianach, w ofercie firmy są kolumny wolnostojące i podstawkowe, soundbary i głośniki bezprzewodowe, do car audio, łodzi i nagłośnienia lokali użytkowych, subwoofery i małe głośniczki wi-fi. Poza tym Polk produkuje też słuchawki i akcesoria. Od wielu lat ich produkty (do firmy należy też marka Definitive Technology, testowaliśmy model BP 10 B) zagarniają niemal jedną trzecią rynku kolumn w USA. Polk produkuje też wzmacniacze. Firmę założyło w Baltimore w roku 1972 dwóch pasjonatów dobrego brzmienia: Matthew Polk i George Klopfer. Na początku była to mała manufaktura, która z czasem zaczęła sięgać po nowoczesne technologie. W końcu rozrosła się do rozmiarów giganta.

Testowane kolumny Polk Audio Tsx550T są stosunkowo niedrogie jak na swoją wielkość. Przy swojej cenie 4450 zł za parę znajdują się mniej więcej w środku oferty kolumn podłogowych amerykańskiej firmy. Najdroższe są głośniki LSIM707 wycenione na prawie 20 tys. zł. Najtańsze wolnostojące Polki M 20 można kupić za niespełna 1300 zł.

Test Polk Audio Tsx550T – budowa

Tsx550T to duże, solidne kolumny podłogowe o konstrukcji trójdrożnej, wentylowanej portem bas refleks skierowanym do przodu. Zupełnie inne od głośników należącej do tego samego koncernu firmy Definitive Technology specjalizującej się w kolumnach bipolarnych. W Polkach zamontowano aż pięć przetworników: dwa basowe, dwa średniotonowe i jeden wysokotonowy.

Nie oszczędzano na konstrukcji obudowy, która nie jest zwykłą prostopadłościenną skrzynką. Oryginalna, zagięta w kształt liry obudowa zrobiona jest z solidnych płyt specjalnego, nierezonującego MDF, co ma ograniczać powstawanie fal stojących i rezonowanie obudowy.

Polk Audio 7

Polk Audio Tsx550T to naprawdę duże, wolnostojące kolumny wyposażone w aż pięć przetworników (fot. wstereo.pl)

Wszystkie przetworniki są własnej konstrukcji Polk Audio i powstały w firmowej technologii Dynamic Balance. Jak podaje producent na swojej stronie, opiera się ona na wykrywaniu niepożądanych wibracji na powierzchni membran za pomocą specjalnych programów komputerowych. Dotarcie do źródła rezonansów pozwala na stworzenie „dynamicznego balansu” między pracą materiałów membrany, jej geometrią oraz konstrukcją reszty przetwornika w celu “uspokojenia” pracy poszczególnych elementów głośnika i redukcji zniekształceń. Kopułka zamontowana jest na przedniej ściance w owalnym pierścieniu, wykonano ją z mieszanki jedwabiu i polimeru. Membrany głośników średniotonowych wykonano z polimerów i miki, woofery to konstrukcje polimerowe.

Jakość wykonania amerykańskich podłogówek nie robi wielkiego wrażenia, jest przyzwoita. Nie oszukujmy się, w tej cenie nigdy nie dostaniemy wyrafinowanych oklein, drogich zacisków czy wyszukanych stożków antywibracyjnych. Kolumny pokryte są sztucznym fornirem i to widać, jednak położony jest starannie. Gniazda głośnikowe to tanie konektory z plastikowymi główkami, połączone cienkimi blaszkami. Jeśli nie mamy kabli do bi-wiringu koniecznie trzeba je zastąpić kawałkami nawet niedrogiego, ale przyzwoitego przewodu głośnikowego. Jakość spasowania poszczególnych elementów – frezy na głośniki, dokładność spasowania płatów forniru, itd – jest poprawna.

Trójdrożna konstrukcja naprawdę imponuje dynamiką w każdej skali, rockowe nagrania oddawane są w pełnej krasie, bez śladu kompresji, podobnie jak elektroniczne, naprawdę mocne dźwięki

Kolumny są masywne i ciężkie, ale w komplecie nie ma antywibracyjnych kolców. Podłogówki Polk Audio opierają się na stopkach z gumowymi podkładkami. Dają one stabilne podparcie kolumnom, ale trudno przesuwać te spore i ciężkie głośniki na gumowych podkładkach. Duża maskownica zasłania całą ścianę przednią kolumny, po jej zdjęciu widać otwory na trzpienie montażowe.

Test Polk Audio Tsx550T – brzmienie

Polk Tsx550T to niemałe podłogowe kolumny i grają tak jak wyglądają: dużym, zamaszystym dźwiękiem, po amerykańsku – chciałoby się powiedzieć. I tak jak przystało na zwalistych, silnych gości z USA nie są może mistrzami subtelności – te zostawmy filigranowym dwudrożnym konstrukcjom i monitorom – ale mogą dostarczyć emocji zupełnie innego rodzaju.

Ciąg dalszy na str. 2 

1 2

Brak komentarzy