REKOMENDACJE WSTEREO.PL 2018. TO NAPRAWDĘ CIEKAWE AUDIO

0
Rekomendacje 2018 zajawla

REKOMENDACJE / Czas na podsumowanie ubiegłego, 2018 roku. Przetestowaliśmy jak dotychczas rekordową liczbę komponentów audio, urządzenia bardzo tanie i te kosztujące naprawdę poważne pieniądze. Słuchaliśmy klasycznych konstrukcji lampowych i urządzeń nowoczesnych, wykorzystujących najnowsze i rzadkie w audio technologie. Co się nam w minionych 12 miesiącach najbardziej podobało? Oto „Rekomendacje wstereo.pl” za 2018 rok.

Testy urządzeń audio zawsze obarczone są, niemal z definicji, olbrzymim marginesem interpretacyjnym. Odbywają się w określonych warunkach i konkretnym otoczeniu (pokój odsłuchowy, sprzęt towarzyszący) a przede wszystkim są bardzo subiektywne. Każdy ze słuchających ma swoje brzmieniowe preferencje i nie unikniemy tego przy ocenach. Takie już jest to nasze hobby…

Nie znaczy to jednak, że mamy uciekać od własnych ocen czy deklarowania własnego zadnia. Z wielu testowych odsłuchów wyciągnąłem jeden podstawowy wniosek: bardzo trudno o urządzenia brzmiące ewidentnie źle. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jak zbudujemy cały system i czego od niego oczekujemy. Dlatego nasze “Rekomendacje” też są bardzo subiektywne i nie muszą się pokrywać o ocenami innych. Nie kierujemy się też liczbą punktów, jakie przypisaliśmy poszczególnym urządzeniom w testach, rekomendujemy te komponenty audio, jakie polecilibyśmy znajomym lub chcielibyśmy mieć w swoich systemach.

rekomendacja OK

Cieszy nas to, że rynek audio w Polsce staje się naprawdę bogaty, wciąż pojawiają się nowe marki i modele – kilka z nich testowaliśmy na stronie wstereo.pl jako pierwsi w Polsce. I serce rośnie patrząc na polskie firmy – jest ich coraz więcej, robią coraz lepszy sprzęt i trzeba im tylko życzyć wytrwałości i ekonomicznego sukcesu.

Wzmacniacze – Lyngdorf TDI-2170 i Anthem STR

W tej kategorii w ubiegłym roku zwróciły naszą uwagę dwa urządzenia, które wiele ze sobą łączy. Na pierwszy rzut oka to wysokiej klasy tranzystorowe wzmacniacze, ale kryją w sobie wiele ciekawych rozwiązań technicznych. A dodatkowo łączą w sobie kilka funkcji. To chyba znak czasów – spora grupa klientów szuka urządzeń wielofunkcyjnych. Choć i Lyngdorf TDAI-2170, i Anthem STR nie są klasycznymi “all-in-on”, to na ich pokładzie zainstalowano bardzo dobrej klasy kości do konwersji cyfrowo-analogowej, a więc kupując te urządzenia mamy załatwiony problem DAC-a.

LYNGDORF TDAI-2170 4

Ale to nie wszystkie rewelacje. Oba wzmacniacze mają na pokładzie systemy korekcji akustyki – ten w Lyngdorfie to RoomPerfect, Anthem nazwał swój ARC (Anthem Room Correction). Oba rozwiązania działają doskonale i naprawdę spełniają swoją funkcję. To ważne, bo nie zawsze miłośnicy dobrego brzmienia mają możliwość adaptacji akustycznej swojego salonu (estetyka bierze górę) i wtedy warto sięgnąć po taki system. A akustyka to jeden z najważniejszych elementów toru audio.

Anthem STR pre power 6

Lyngdorf TDAI-2170 i Anthem STR zaskarbią sobie także serca audiofilów świetnym brzmieniem. I oba wzmacniacze maja sporo cech wspólnych. Ich brzmienie jest wyrafinowane, pozbawione efekciarstwa, bardzo muzykalne i niemęczące, lekko ocieplone i plastyczne.

Test wzmacniacza Lyngdorf TDAI-2170
Test wzmacniacza Anthem STR

Kolumny głośnikowe – Wigg Art Elodie

Malutka bydgoska manufaktura Wigg Art udowadnia, że można na małą skalę, po cichu, w Polsce robić kolumny głośnikowe na najwyższym poziomie. W 2017 roku porwały nas ich podłogówki, w minionym – podstawkowy model Elodie. Kapitalnie wykonane monitory z dedykowanymi drewnianymi stendami mogą stać się ozdobę każdego pokoju, nie tylko odsłuchowego, bo wykonane są perfekcyjnie. A jak grają?

Wigg Art Elodie zajawka

Wigg Art Elodie to średniej wielkości głośniki podstawkowe, które brzmią niesamowicie spokojnie, spójnie i muzykalnie. To głównie zasługa ich równowagi tonalnej ustawionej w charakterystyczny sposób. Są lekko ocieplone ale jednocześnie żywe i witalne. Bardzo szczegółowe i bogate, ze świetną głębią, plastyczne. Graja muzykę. W czasie kilkutygodniowego testu właściwie nigdy się nam nie znudziły.

Test kolumn Wigg Art Elodie

Cyfrowe audio – Audio GD R2R-7

Przetworniki cyfrowo-analogowe to – obok gramofonów i wzmacniacz lampowych – najgorętszy produkt na audiofilskim rynku. To jeden z najdynamiczniej rozwijających się segmentów audio a więc nie mogło w nim zabraknąć producentów z Chin, którzy udowadniają, że nie są już tylko dostarczycielami tanich i przeciętnych urządzeń. Potrafią zaprojektować i zbudować zaawansowane klocki o doskonałym brzmieniu. I takim jest DAC firmy Audio-GD.

Audio Gd R2R-7 1

Audio-Gd R2R-7 jest w pełni zbalansowanym przetwornikiem opartym na technologii R2R – to stosunkowo rzadko wykorzystywana konstrukcja przetworników, znana choćby z niektórych urządzeń MSB, dCS czy CEC. Konwersja opiera się w nim nie na gotowych kościach, a na układzie zrealizowanym na drabinkach rezystorowych. Chiński konwerter gra naprawdę znakomicie. Łączy detaliczność i rozdzielczość z płynnością brzmienia; jest bardzo muzykalny. Kapitalnie różnicuje nagrania. Imponuje mikrodynamiką, ale nie ma w jego graniu nerwowości.

Test przetwornika Audio-GD R2R-7

Polskie audio – Sky Audio

Można powiedzieć, że ubiegły rok należał w polskim audio do lampowych wzmacniacza Sky Audio. Od momentu, kiedy twórcy firmy – Paweł Kluczyk i Marcin Panek – pokazali je pierwszy raz na Audio Video Show pod koniec 2017 roku, wszyscy chcieli ich posłuchać. A naprawdę jest czego słuchać, bo lampowe wzmacniacze wykonane w topologii OTL (Output Transformer Less, czyli pracujące bez transformatorów głośnikowych) brzmią fantastycznie.

SKY Audio zajawka

 

Dziś w ofercie malutkiej manufaktury z Ostrowa Wielkopolskiego są monobloki, stereofoniczna końcówka mocy i wzmacniacz zintegrowany. Wszystkie urządzenia powstają na miejscu, wykonywane są ręcznie na zamówienie. A my jesteśmy dumni, że pierwsze testy wzmacniaczy Sky Audio przeprowadzone zostały właśnie na stronie wstereo.pl.

Test wzmacniacza Sky Audio

Projekt wizualny – Super Sound Devices

Współczesny sprzęt audio musi nie tylko dobrze brzmieć, powinien także spełniać funkcje estetyczne – wszak często nasze “audiofilskie ołtarzyki” stoją w eksponowanych miejscach w salonach. Dlatego postanowiliśmy nagrodzić również projekt wizualny. I bardzo nas cieszy, że to znów polski sprzęt.

Super soun devices

 

Wielkie wrażenie zrobił na nas wzmacniacz Super Sound Device Experience – to, jak wygląda ten piec jest naprawdę imponujące. Zaskakuje przede wszystkim pomysł na design, bo wzmacniacz od razu wyróżnia się na tle setek innych komponentów audio. Świetna jest też jakość wykonania i wykończenia. A i brzmienie jest naprawdę wysokiej próby – szybkie, żywe, imponuje rozdzielczością i namacalnością.

Test wzmacniacza Super Sound Device Experience

Brak komentarzy

radiohead 3

Podróż do snu z Radiohead

RADIOHEAD „A MOON SHAPED POOL” / Oniryczna, wyciszona, spokojna. Ale poruszająca i wciągające jak poprzednie dokonania Radiohead. Po […]