Piega Coax Gen2 – nowa seria kolumn ze Szwajcarii

0
PIEGACoax-Gen2 zajawka OK

Szwajcarski producent głośników PIEGA odświeża serię kolumn głośnikowych Coax. Zaprezentowano cztery zupełnie nowe modele, które wchodzą w skład linii Piega Coax Gen2. Wprowadzono też technicznie dopracowaną, limitowaną edycję znanych już modeli kolumn podłogowych oraz podstawkowych Coax. Nazywa się Coax Limited Edition.

Piega to firma obecna na rynku od wielu lat, ceniona za oryginalne rozwiązania techniczne oraz wyjątkowy wygląd. Od momentu powstania w roku 1986 Pieg stosuje w swoich kolumnach wstęgowe głośniki wysokotonowe. Ich membrany składają się z warstw cienkiej folii aluminiowej – 30 razy lżejszej od konwencjonalnych kopułek, co zapewnia wyjątkowo przestrzenną i szczegółową reprodukcję wysokich częstotliwości. Kolejnym wyróżnikiem tych zestawów są obudowy zrobione z aluminium. Znajdziemy je również w najnowszych modelach szwajcarskiego producenta.

Ale to nie wszystkie ciekawe rozwiązania. Głośnik wysokotonowy został zespolony z głośnikiem średniotonowym o podobnej budowie w głośnik współosiowy.

Piega Coax Gen2 – nowa seria, nowe modele

W skład nowej serii Piega Coax Gen2 weszły cztery zupełnie nowe modele: Coax 811, 611, 411 oraz Center 211 zaprezentowane po raz pierwszy na targach High-End w Monachium w maju 2022 r. Charakteryzują się tymi znanymi cechami, równocześnie oferując liczne innowacje techniczne, mające znaczący wpływ na poprawę jakości dźwięku. Zastosowano w nich koaksjalny przetwornik średnio-wysokotonowy. To rozwinięcie koncepcji wstęgowego twittera, który otoczono wstęgowym przetwornikiem średniotonowym. 

PIEGACoax-Gen2 2

Ulepszona wersja wspomnianego wyżej unikalnego, współosiowego przetwornika średnio-wysokotonowego stała się sercem nowych modeli Piega Coax Gen2. Przeprojektowany, masywny panel przedni posiada dodatkowe usztywnienia krzyżowe oraz centralny mostek, który umożliwił zastosowanie dodatkowego magnesu neodymowego nad głośnikiem wysokotonowym w celu poprawy jego efektywności. Ponadto zastosowano nowo opracowaną, specjalnie powlekaną folię, która wygładza charakterystykę w dolnym zakresie częstotliwości, poprawiając spójność brzmienia z przetwornikami niskotonowymi. Współosiowa wstęga strojona jest od 450 Hz, szerszym zakresem działania obejmując wrażliwy zakres wokali.

Wewnętrzna mechanika przetwornika wstęgowego zostało skrupulatnie zoptymalizowana w najdrobniejszych szczegółach. Pręty magnetyczne zostały odsprzęgnięte, aby zapobiec nawet najmniejszym zmianom pola magnetycznego spowodowanym mikro rezonansami. Od rozmieszczenia folii i konstrukcji magnesu, po tłumienie konstrukcji, nic nie zostało pominięte, a każdy element jest precyzyjnie dostrojony do pozostałych. Słyszalny rezultat jest imponujący, z jeszcze większą dynamiką, bardziej wyrafinowanymi detalami i wyjątkową stereofonią. Seria Piega Coax Gen2 wyznacza nowe standardy na polu reprodukcji średnich oraz wysokich tonów.

PIEGACoax-Gen2 1

By nie odstawać od wysokiego standardu narzuconego przez współosiowy głośnik średnio-wysokotonowy, już znakomite głośniki niskotonowe UHQD w nowym modelach Piega Coax Gen2 otrzymały więcej „miejsca do oddychania”. Obudowy wykonane są z niezwykle wysokiej jakości, bezszwowego odlewu aluminiowego. Na potrzeby modelu Coax 811 skonstruowano bezkompromisową obudowę o obwodzie 119 cm i grubości ścianek 12 mm. 

Już w poprzedniej serii Piega Coax, opracowany przez PIEGA „moduł poprawy naprężenia” (TIM) poddaje obudowy głośników kontrolowanemu napięciu, wywierając odpowiedni nacisk na wewnętrzne ścianki, co skutecznie tłumi niepożądane drgania obudowy.

Po sukcesie serii Ace, Roger Kessler, szef działu badawczo rozwojowego PIEGA został odpowiedzialny za powstanie nowych modeli Coax 411, 611, 811 oraz Center 211. Natomiast dzięki eleganckiej i ponadczasowej formie zaprojektowanej przez Stefana Hurlemanna, nowa seria Coax Gen2 przyciągnie uwagę w każdym pomieszczeniu.

Nowa seria Coax Gen2 w szczegółach

Zalety w skrócie:
    • Nowe coaxialne, wstęgowe przetworniki C112+ oraz C212+ zapewniają bardziej szczegółową reprodukcję średnich oraz wysokich tonów oraz szerszy zakres pasma przenoszenia
    • Większe odlewane aluminiowe obudowy najwyższej jakości zapewniają zwiększoną objętość kolumny.
    • Wyeliminowanie rezonansów dzięki technologii TIM2 oraz zastosowaniu folii tłumiących
    • Ponadczasowy, nowoczesny design Stephana Hurlemanna

PIEGACoax-Gen2 3

Coax 811
Dzięki imponującej objętości nowy topowy model serii Coax 811 oferuje najlepsze osiągi w odtwarzaniu muzyki nawet w bardzo dużych pomieszczeniach. Cztery przetworniki niskotonowe 220 mm – dwa aktywne, dwie membrany pasywne zapewniają głęboki i dynamiczny bas. Nowy przetwornik średnio wysokotonowy C212+ oferuje swój pełny potencjał, zapewniając dynamikę, scenę i rozdzielczość we wszystkich rodzajach muzyki prezentując nagrania w porywający sposób.

Coax 611
W porównaniu do Coax 511, Coax 611 jest nieco wyższy i głębszy, a jego nowa forma sprawia, że wygląda znacznie doroślej. Wąska na zaledwie 21 cm obudowa nadal jednak wygląda bardzo elegancko i harmonijnie zgrywa się z każdym pomieszczeniem. Oprócz większej objętości obudowy, pięć głośników niskotonowych po 160 mm każdy, z których dwa są aktywne, a trzy pracują jako membrany bierne, zapewnia bardziej intensywną reprodukcje basu. W tej kombinacji nowa, współosiowa wstęga C112+ może w pełni wykorzystać swoje rezerwy dynamiki i inspirować szlachetnym, naturalnym i namacalnym dźwiękiem.

Coax 411
Coax 411 jest modelem, który stanowi doskonałe wejście w świat koaksjalnych przetworników PIEGA. Nowa współosiowa wstęga C112+ tworzy doskonałą symbiozę ze 160 mm głośnikiem niskotonowym UHQD. W porównaniu z poprzednikiem, modelem Coax 311, wymiary obudowy nieco wzrosły, co w połączeniu ze zoptymalizowanym modułem TIM2 wewnątrz kolumny, pozwala na niesamowicie pełną reprodukcję niskich częstotliwości. Coax 411 zalecany jest do aplikacji w małych i średnich pomieszczeniach.

Coax Center 211
Coax Center 211 jest głośnikiem centralnym uzupełniającym nową serię Coax Gen2 umożliwiając aplikację nowych modeli w wielokanałowych systemach odsłuchowych. Posiada wszystkie zalety techniczne nowej generacji serii Coax. W kolumnie zastosowano koaksjalną wstęgę C112+ oraz dwa głośniki niskotonowe UHQD, co zapewnia wyjątkową reprodukcję dialogów, harmonijnie wpisując się w niezwykle żywy i naturalny dźwięk serii Coax Gen2.

PIEGACoax-Gen2 5

Seria Coax Limited Edition w szczegółach

Główne zalety:
    • Technicznie odświeżona edycja specjalna dotychczas oferowanych modeli serii Coax
    • Nowe koaksjalne, wstęgowe przetworniki C112 oraz C212
    • Dodatkowy magnes neodymowy w tweeterze

Coax 711 LTD
Dla miłośników muzyki, którzy są entuzjastami mocnego basu, trójdrożna kolumna podłogowa Coax 711 LTD jest optymalnym wyborem. Poniżej nowego, współosiowego przetwornika C212, cztery głośniki niskotonowe (dwa aktywne, dwa pasywne)  po 220mm każdy czekają, aby wprawić w ruch wielkie masy powietrza.

Coax 511 LTD
Przy wysokości 115 cm, ten smukły głośnik podłogowy, o szerokości zaledwie 22cm, oprócz współosiowej wstęgi C112 najnowszej generacji umieszczonej w szczycie kolumny, posiada cztery głośniki niskotonowe 160mm, dwa z nich aktywne, dwa pasywne, co zapewnia kolumnie harmonijny i głęboki bas.

Coax 311 LTD
Na półce czy na stojaku – Coax 311 LTD zapewnia rewelacyjne osiągi. W szerokiej na 22 cm obudowie współpracują koaksjalny, wstęgowy przetwornik C112 oraz 160mm przetwornik niskotonowy UHQD zapewniając niezwykle plastyczną, dynamiczną i precyzyjną reprodukcję dźwięku w małych i średnich pomieszczeniach.

PIEGA serii Coax Gen2 – nowa seria kolumn
Głośniki do stereo i kina domowego
Coax 811, Coax 611, Coax 411 i Coax Center 211
Dystrybucja NFCE

Brak komentarzy