Nowy streamer/odtwarzacz plików Lumin U2

0
LUMIN-U2 1

NOWOŚCI / Ceniona firma Lumin w ofensywie. Poinformowano właśnie o wprowadzeniu do sprzedaży kolejnego nowego urządzenia. Specjalista od cyfrowego audio prezentuje swój najnowszy, topowy streamer/odtwarzacz plików Lumin U2. Niebawem ma się pojawić w sprzedaży w Polsce.

Lumin to jedna z najbardziej znanych firm specjalizujących się tylko w cyfrowym audio – choć w ofercie ma także końcówkę mocy, to znana jest głównie z odtwarzaczy sieciowych i streamerów. Markę powołał do życia specjalista od … cyfrowej obróbki obrazu, firma Pixel Magic Systems z siedzibą w Hongkongu. Inżynierowie stworzyli pierwsze urządzenie do streamowania muzyki, które radziło sobie z przetwarzaniem sygnału DSD, swój odtwarzacz nazwali po prostu Lumin. Dopiero kiedy pojawiły się inne modele, nadano mu symbol A1.

Lumin – firmowe gęste brzmienie

Lumin był nie tylko pionierem w odtwarzaniu DSD, ale także pokazał światu, że cyfrowe urządzenia mogą być piękne. Ale przede wszystkim udowodnił, że mogą pięknie brzmieć. Od początku istnienia firmy mówiło się, że to jedne z nielicznych urządzeń do odtwarzana cyfrowej muzyki, które brzmią “analogowo” – cokolwiek to miało znaczyć.

LUMIN-U2 2

Z czasem zaczęto też mówić o czymś w rodzaju firmowego brzmienia Lumina. Komponenty tej firmy brzmiały bowiem gęsto i ciepło, ich granie nastawione było na oddanie płynności i nasyconej barwy. Luminy nie ścigały się z innymi urządzeniami na rozdzielczość przekazu, precyzję. I dlatego cenione były także przez tych, którzy na co dzień słuchali płyt winylowych czy taśm. 

Lumin nie ścigał się też z innymi firmami w częstym wprowadzaniu nowości. Każdy z modeli był na rynku przez kilka lat. Ich portfolio jest stosunkowo skromne, ale przemyślane, przeważają w nim odtwarzacze sieciowe i streamery/odtwarzacze. Przyszedł jednak czas na generalne odnowienie oferty. W Polsce dystrybucją marki Lumin zajmuje się Audio Atelier.

Luminy U2 – nowy topowy odtwarzacz plików/streamer

Od 2022 roku Lumin odświeża ofertę i pokazuje nowości. Najpierw pojawiło się zupełnie nowe urządzenia – Lumin P1, który łączy w sobie sieciowy odtwarzacz (DAC plus transport) z liniowym przedwzmacniaczem. Ten uniwersalny komponent może być sercem wielu najwyższej klasy systemów. Później wprowadzono tańszy z transportów – Lumina U2 Mini a po nim pojawił się znakomicie oceniany odtwarzacz sieciowy Lumin T3. Rok 2023 firma rozpoczyna od premiery topowego transportu Lumin U2.

LUMIN-U2 3

Urządzenie zaprojektowano od nowa, czerpiąc jednak niektóre rozwiązania z nowych P1 i T3. W oczy rzuca się od razu wygląd – poprzednik miał zewnętrzny zasilacz. W nowym modelu zasilacz zamontowano wewnątrz obudowy. To od nowa zaprojektowany zasilacz oparty o wydajny transformator toroidalny. Charakterystyczną dla Lumina obudowę wykonano z nowego rodzaju aluminium wycinanego metodą CNC.

Wiele zmian jest wewnątrz. Przede wszystkim zastosowano nowy, szybki procesor, który jest sercem całego układu, oraz 4 kryształowe oscylatory zegarowe o wyjątkowo niskim poziomie szumów fazowych. Odtwarzacz plików ma możliwość podłączenia do sieci światłowodowej, co zapewnia całkowitą izolację od szumu cyfrowego sieci. Zamontowano też aż trzy porty USB, w tym jeden specjalnie wyciszony, dedykowany połączeniom z przetwornikiem cyfrowo-analogowy.

Lumin U2 – główne cechy:
Najnowszy procesor zapewnia większą elastyczność resamplingu
Nowy zintegrowany liniowy zasilacz toroidalny
Sieć światłowodowa zapewnia całkowitą izolację od szumu cyfrowego sieci
Zwiększona pojemność dla przyszłych aktualizacji
3 porty USB, w tym NOWE dedykowane, ciche wyjście USB
Podwójny interfejs sieciowy z wbudowanym przełącznikiem sieciowym
Odtwarzanie DSD512 i PCM768
4 kryształowe oscylatory zegarowe o wyjątkowo niskim poziomie szumów fazowych
Nowe wykończenie powierzchni zaczerpnięte z wysokiej klasy P1
Bezstratna regulacja głośności Leedh Processing
Całkowicie nowy system przetwarzania
Całkowicie nowy sprzęt i oprogramowanie nowej generacji stanowią nową podstawę dla LUMIN
Zwiększona moc obliczeniowa i pojemność pamięci zapewniają większą elastyczność ponownego próbkowania, wydajność przetwarzania dźwięku i zabezpieczenie na przyszłość.
Próbkowanie w górę/w dół do DSD256
Wewnętrzny zasilacz liniowy o bardzo niskim poziomie szumów
Bardzo cichy prostownik i regulator liniowy
Bardzo duży transformator toroidalny
Dedykowany port USB do wyjścia audio
Pierwszy LUMIN wyposażony w 3 porty USB
Nowy dedykowany cyfrowy port wyjściowy audio USB „Direct-Coupled”.
Pozostawia dwa wolne porty do przechowywania muzyki i akcesoriów

Lumin U2 – topowy transport sieciowy/streamer
Dystrybucja – Audio Atelier
tel. 606 276 001

Specyfikacja producenta:
OBSŁUGIWANE PLIKI: do DSD512 22,5 MHz, 1 bit PCM do 768 kHz, 16–32 bity
CZĘSTOTLIWOŚĆ PRÓBKOWANIA I GŁĘBOKOŚĆ BITOWA: Opcja upsamplingu DSD256 dla wszystkich plików, PCM 384 kHz dla wszystkich plików
STOPIEŃ WYJŚĆ CYFROWYCH:
USB: Natywna obsługa DSD512, PCM 44,1–768 kHz, 16–32 bity, 
OPTYCZNE, KONCENTRYCZNE RCA, KONCENTRYCZNE BNC i AES/EBU: PCM 44,1–192 kHz, 16–24 bity DSD (DoP, DSD przez PCM) 2,8 MHz, 1 bit
SIEĆ OPTYCZNA: SFP będący standardem branżowym 1000Base-T Gigabit EthernetRoon Ready
TIDAL Connect
Spotify Connect
Kompatybilny z AirPlay
Odtwarzanie bez przerw – gapless
Playlista na urządzeniu
FUNKCJE APLIKACJI:
Natywne wsparcie dla TIDAL, MQA, Qobuz i TuneIn Radio.
Ikony Tidal MQA do identyfikacji muzyki w wysokiej rozdzielczości
Ikony wysokiej rozdzielczości Qobuz do identyfikacji muzyki w wysokiej rozdzielczości
Kontrola głośności
Grafika w wysokiej rozdzielczości
Buforowanie grafikiOBSŁUGIWANE FORMATY PLIKÓW AUDIO:
Bezstratne DSD: DSF (DSD), DIFF (DSD), DoP (DSD)
Bezstratny PCM: FLAC, Apple Lossless (ALAC), WAV, AIFF
Skompresowany (stratny) dźwięk: MP3 MQAOBUDOWA: Aluminium anodowane na czarno, Surowe anodowane aluminium
WYMIARY: 350 mm (szer.), 350 mm (gł.), 60,5 mm (wys.)
WAGA: 6 kg

Brak komentarzy