Nowe kino w domu – Focal Sib Evo Dolby Atmos

0
Focal Atmos Dolby zajawka

KINO DOMOWE / Focal – znany producent kolumn głośnikowych – wspiera system dźwięku przestrzennego Dolby Atmos. Stworzył do tego celu specjalny, kompaktowy system głośnikowy Focal Sib Evo Dolby Atmos, składający się z zaledwie pięciu niewielkich kolumn i subwoofera. Zestaw został uhonorowany tegoroczną nagrodą EISA. Jak brzmi?

Spotkanie promujące nowy system odbyło się we wrocławskiej siedzibie polskiego oddziału Dolby Laboratories. To największe poza USA centrum badawczo-rozwojowe firmy na świecie, cenione przez spółkę i naprawdę szybko rozwijające się. – Biuro we Wrocławiu działa od pięciu lat i ciągle się rozrasta. W tej chwili zatrudniamy 150 osób, ale niebawem przenosimy się do nowej siedziby, gdzie będzie miejsce dla 350 osób – powiedziała Iwona Kowalska z Dolby.

Firma obecnie mocno promuje Dolby Atmos – innowacyjny system dźwięku przestrzennego znany już z sal kinowych, wprowadzany od jakiegoś czasu do kina domowego. W tradycyjnym systemie wielokanałowym dźwięki otaczają słuchacza z różnych stron, ale tylko w przestrzeni poziomej. Atmos Dolby dodaje do tego jeszcze dźwięk z góry. Drugą nowością jest uwolnienie muzyki, dialogów i efektów z przypisanych im kanałów. Atmos jest bowiem systemem obiektowym, a nie kanałowym. Działa on tak, że każdy obiekt (głos aktora, instrument czy inny nagrany odgłos) jest osobno „łapany” przez system i odpowiednio przemieszczany w przestrzeni.

Focal Atmos Dolby 12

Zwiększa to w znacznym stopniu realizm przestrzenny nagrania, dodaje precyzji efektom, a także pozwala na bardzo szczegółowe i wyraziste przekazywanie poszczególnych obiektów dźwiękowych, na przykład wyłuskiwanie poszczególnych głosów z miksu. Po transmisji jednego z meczów ligi angielskiej zrealizowanej w systemie Dolby Atmos do stacji telewizyjnej nadeszły maile od oburzonych kibiców jednej z drużyn. Byli zdenerwowani, że zbyt wyraźnie słyszalne były wyzwiska pod adresem ich klubu padające z trybun…

Denon HEOS AVR – kino domowe bez przewodów

Ten realizm przekazu znają kinomani także z Polski (w naszym kraju działa już 14 kin z Dolby Atmos, jest też kilka polskich filmów i koncertów zrealizowanych w tej technice), wyzwaniem było przeniesienie go do mieszkań. O ile amplitunery radzą sobie z nim, problemem było nagłośnienie. Jak uzyskać dźwięk z góry bez montażu głośników w suficie? Wykorzystano efekt odbicia od sufitu, ale do tego potrzebne są specjalne głośniki, promieniujące także do góry. Kilka firm robi już takie kolumny, dołączył do nich Focal z zestawem Sib Evo.

Francuzi zaproponowali prosty, bo składający się tylko z pięciu głośników system o kompaktowych rozmiarach, atrakcyjnym wyglądzie wpisującym się we wzornicze trendy. To jeden z nielicznych gotowych zestawów tej wielkości dających tak duże możliwości. Projekt, wygląd, funkcjonalność i brzmienie Focal Sib Evo Dolby Atmos zostały docenione przez prasę branżową i uhonorowane nagrodą EISA 2017-2018 w kategorii Najlepszy System Głośników Kina Domowego.

Focal Atmos Dolby 3

Jeden z pokojów testowych wrocławskiego działu Dolby. W nim słuchaliśmy systemu Focal Sib Evo Dolby Atmos

System Sib Evo składa się z dwóch tradycyjnych głośników satelitarnych (dwudrożna kolumna w obudowie z systemem bass-refex, wyposażona w 5-calowy głośnik niskotonowy Polyflex i 1-calowy głośnik wysokotonowy), podobnego głośnika centralnego, aktywnego subwoofera (Cub Evo) oraz – to najważniejsza część systemu – dwóch głośników Sib Evo Dolby Atmos. Są one dodatkowo wyposażone w 3-calowy, pełnopasmowy jednodrożny głośnik promieniujący do góry typu Polyflex, dedykowany do odtwarzania efektu Dolby Atmos.

Jak to działa w praktyce? Przedstawiciele Focala i wrocławskiego oddziału Dolby zaprosili na pokaz umiejętności Atmosa z nowymi głośnikami francuskiego potentata. Mogliśmy sprawdzić to na trzech rodzajach materiału: krótkim filmiku przygotowanym specjalnie do prezentacji, fragmencie filmu fabularnego i urywku muzyki poważnej zarejestrowanym w filharmonii. Trzeba przyznać, że wrażenia były mocne, choć siedzieliśmy w niewielkim pokoju o powierzchni mniej więcej 20 metrów kwadratowych.

Najbardziej spektakularnie Focale z systemem Atmos wypadły na filmie pokazującym spacer po lesie. Odgłosy natury, spadających liści, owadów i szumu wiatru omiatały nas naprawdę ze wszystkich stron. Szczególne wrażenie robiły dźwięki naprawdę dochodzące z góry, a nawet – wydawało się nam bardzo wyraźnie  – również z dołu! Jak łatwo oszukać zmysły.

Później przyszła pora na scenę ostrzału przeciwlotniczego bombowców z filmu „Niezłomny” („Unbroken”). Było gorąco, poczuliśmy się jak na pokładzie samolotu, wokół którego wybuchają pociski, brakowało tylko, by trzęsły się pod nami fotele. Najmniej spektakularnie wypadł fragment muzyczny (czego się zresztą wszyscy spodziewali), jednak i w czasie słuchania muzyki czuło się, że rozbrzmiewa ona w większej aurze pogłosowej, jakby ściany pokoju nieco się rozsunęły.

Najważniejsze moim zdaniem były dwie rzeczy. Po pierwsze głośniki Focal Sib Evo w połączeniu z systemem Dolby Atmos dawały naprawdę efekty trójwymiarowe, dźwięk dobiegał naprawdę z góry i odnosiło się wrażenie, że z różnej wysokości. Poza tym były one płynne, wypełniały całą przestrzeń, nie czuło się, że grają poszczególne kolumny. I po drugie: wykorzystaliśmy system składający się z tylko pięciu niewielkich kolumienek (plus sub); myślę że podobny efekt bez odpowiedniej konstrukcji głośników i bez Dolby Atmos nie byłby chyba do osiągnięcia w przeciętnym pokoju. Trzeba by ustawić więcej głośników efektowych i umieścić je na różnych wysokościach. A nie każdy może sobie na to pozwolić.

Maciej Stempurski, fot. wstereo.pl, Focal

Czytaj także:
Test monitorów Martin Logan Motion 35XT 
Kolumny Melodika BL40 MKII – test

Focal Sib Evo Dolby Atmos – system głośników kina domowego Dolby Atmos
Dystrybucja: Focal Polska
Cena: 5 299 zł

Brak komentarzy