PŁYTA / Kiedy usłyszałem, że Monika Borzym bierze się za piosenki Radiohead, zaciekawienie mieszało się z wielką obawą. To jedna z moich ulubionych rockowych kapel, ale ich muzyka jest trudna i zupełnie inna od tego, co wcześniej robiła ta młoda, zdolna wokalistka. Ale wiedziałem też, że Borzym jest ambitna i ma już za sobą całkiem udaną próbę zaśpiewania klasycznych kawałków Joni Mitchell. Kiedy więc po raz pierwszy włączałem jej album “Radio-Hedonistycznie. Live at Wytwórnia” emocje były spore…
Na pozór mogło to być porywanie się z motyką na słońce – zaśpiewać piosenki Thoma Yorkea i Jonnyego Greenwooda? Przecież Radiohead – giganci alternatywnego rocka – to zespół tak oryginalny, charakterystyczny, o tak wyrazistym obliczu, że w zasadzie nie sposób z jego muzyką zrobić coś naprawdę interesującego. Bałem się, że otrzymamy kolejną płytę, na której na tle jazzującego tria odśpiewane zostaną linie melodyczne z masą ozdobników, co byłoby klęską projektu.
Druga obawa to głos Moniki Borzym. Czysty, doskonale ustawiony, technicznie bez zarzutu, ale jednak bardzo dziewczęcy, nieco liryczny, intymny – nijak nie pasował mi do wokalu Thoma Yorkea. Wokalista Radiohead ma niepodrabialną barwę, swój własny sposób frazowania a przede wszystkim niesamowitą, jemu tylko przypisaną ekspresję i ten sposób śpiewania na granicy fałszu…. Zastanawiałem się: jak wybrnie z tego Borzym?
Na szczęście już po kilku minutach wiedziałem, że jest naprawdę ciekawie. Przede wszystkim za sprawą pomysłu na muzykę Brytyjczyków. Monika Borzym zaprosiła do nagrania płyty “Radio-Hedonistycznie” multiinstrumentalistką i wokalistkę Martę Zalewską, Tomasza Żymłę – wybitnego klarnecistę basowego, aż trzech waltornistów (sic!) – Gabriela Czopkę, Łukasza Łacnego i Piotra Kowalskiego oraz jazzowe Trio Stryjo w składzie: Michał Bryndal (perkusja), Maciej Szczyciński bas) i Nikola Kołodziejczyk (fortepian). I to ten ostatni muzyk odpowiadał za pomysł i aranżację piosenek Radiohead.
Wywiązał się ze swojego zadania więcej niż dobrze. Muzyka na “”Radio-Hedonistycznie” brzmi minimalistycznie, ale ciekawie; muzycy grają niewiele dźwięków, ale są one przemyślane i świetnie ze sobą współgrają. Znakomitym pomysłem była instrumentacja rockowych utworów na tak nieoczywiste instrumenty jak waltornia, klarnet basowy czy viola da gamba. Efekt jest świetny, jak choćby w nieco big bandowym “Optymistic”.
Także wokalnie płyta jest bez zarzutu. Monika Borzym na szczęście uniknęła na “Radio-Hedonistycznie” soulowo-jazzowych pokus i zaśpiewała piosenki Radiohead w prosty sposób nie ingerując w linie melodyczne, nie okraszając ich wątpliwej urody ozdobnikami czy melizmatami.
Utwory w jej wykonaniu brzmią ciekawie, choć momentami brakuje mi trochę drapieżności i hipnotycznej ekspresji znanej z oryginałów, jak choćby w otwierającym płytę “15 Step” czy “Little by Little” z kapitalną, ostinatową partią klarnetu basowego. Ale są też utwory, na których Monika Borzym potrafiła odcisnąć swój wokalny stempel. Przede wszystkim powolny i oniryczny “Glass Eyss” z ostatniego albumu Radiohead czy jeden z najlepszych na płycie “Faust Arp”.
Na płycie “Radio-Hedonistycznie” – prócz ośmiu kawałków kultowej kapeli – znalazły się też trzy utwory innych twórców. Trochę tradycyjną jazzową balladę “Stryjo wieczorowy/Polyamide Song” skomponował Nikola Kołodziejczyk. Monika Borzym zaśpiewała poza tym “Wieliczkę” z repertuaru grupy Hey oraz ” I’ve Seen It All” – przejmującą piosenkę Bjork z filmu “Tańcząc w ciemnościach”, w które wokalnie towarzyszył polskiej wokalistce Marcin Januszkiewicz.
Album Moniki Borzym “Radio-Hedonistycznie” brzmi nieco dziwnie. To płyta nagrana na żywo w łódzkiej Wytwórni, ale słuchając jej mamy wrażenie, że to album studyjny. Mocno rozseparowane instrumenty zostały rozmieszczone szeroko na scenie, głosy wokalistów wypchnięto nieco na pierwszy plan. Natomiast dynamika, barwa, czystość realizacji jest na niezłym, choć nie wybitnym poziomie.
Maciej Stempurski, fot. Jarek Wierzbicki/monikaborzym.pl
Monika Borzym, “Radio-Hedonistycznie. Live at Wytwórnia”
Mystic Production 2018
Lista utworów
1. 15 Step
2. Wieliczka
3. Faust Arp
4. Backdrifts
5. Stryjo wieczorowy / Polyamide Song
6. Glass Eyes
7. Little By Little
8. I’ve Seen It All (feat. Marcin Januszkiewicz)
9. Weird Fishes/Arpeggi
10. A Reminder
11. Optimistic
Brak komentarzy